Toshkent shahrida “Italiya – Markaziy Osiyo – Ozarbayjon” xalqaro biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Italiyaning deyarli 100 kompaniyasi vakillari Markaziy Osiyo va Ozarbayjon biznes doiralari bilan uchrashdi. Forumni tashkil etishda Italiya Savdo Agentligi muhim rol o‘ynadi, ularning prezidenti Matteo Zoppasning so‘zlariga ko‘ra, 450 dan ortiq biznes-uylashuvlar amalga oshirildi, bu esa mintaqalar o‘rtasidagi savdo aloqalarini faollashtirish mexanizmini yaratdi.
O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov forumda so‘zga chiqib, Italiyaning qurg‘oqchil iqlim sharoitida ilmiy yutuqlarni qishloq xo‘jaligiga joriy etish orqali erishgan muvaffaqiyatlarini ta’kidladi. Vazir shuni qo‘shimcha qildiki, O‘zbekiston Italiyadan sun’iy intellekt bilan jihozlangan agrotexnologiyalarni sotib olish niyatida, bu esa resurs tejovchi, ekologik barqaror va yuqori samarali ishlab chiqarishni rivojlantirishga qaratilgan.
Italiya Savdo Agentligi prezidenti Matteo Zoppas intervyusida Markaziy Osiyo va Ozarbayjonga eksport hajmi allaqachon 2,5 milliard yevroni tashkil etganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mintaqa mamlakatlari, ayniqsa O‘zbekiston, mexanizatsiya, raqamlashtirish va sun’iy intellektni qo‘llashga qaratilgan yuqori sifatli agrotexnologiyalarga qiziqish bildirmoqda. Zoppas bu talabni qondirish va eksportni oshirish uchun kelajakda yana ko‘proq kompaniyalarni jalb qilish rejalarini bildirdi.
Forum yakunida O‘zbekiston va Italiya o‘rtasida qishloq xo‘jaligi savdosini rivojlantirish, investitsiyalarni rag‘batlantirish va agro-sanoat hamkorligi bo‘yicha kelishuv imzolandi. Bu kelishuv, shuningdek, dunyodagi noqulayliklar tufayli o‘sib borayotgan oziq-ovqat narxlari muammosiga qarshi kurashda hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

В Ташкенте прошёл международный бизнес-форум «Италия – Центральная Азия – Азербайджан». В мероприятии приняли участие представители почти 100 итальянских компаний, которые встретились с бизнес-кругами Центральной Азии и Азербайджана. Организатором выступило Итальянское торговое агентство, президент которого Маттео Зоппас заявил, что было проведено не менее 450 деловых встреч, что создало механизм для активизации торговых связей между регионами.
Министр сельского хозяйства Узбекистана Иброхим Абдурахмонов выступил на форуме, подчеркнув успехи Италии во внедрении научных достижений в сельское хозяйство в засушливых условиях. Министр добавил, что Узбекистан намерен закупить у Италии агротехнологии с искусственным интеллектом, направленные на развитие ресурсосберегающего, экологически устойчивого и высокоэффективного производства.
Президент Итальянского торгового агентства Маттео Зоппас в интервью отметил, что экспорт в Центральную Азию и Азербайджан уже достиг 2,5 млрд евро. По его словам, страны региона, особенно Узбекистан, проявляют интерес к высококачественным агротехнологиям, включающим механизацию, цифровизацию и применение искусственного интеллекта. Зоппас выразил планы привлечь больше компаний для увеличения объёма экспорта и удовлетворения растущего спроса.
По итогам форума между Узбекистаном и Италией было подписано соглашение о развитии сельскохозяйственной торговли, стимулировании инвестиций и агропромышленном сотрудничестве. Это соглашение также направлено на укрепление сотрудничества в борьбе с вызовами, такими как рост цен на продовольствие из-за нестабильности в мире.