O‘zbekistonning agrosanoat kompleksini modernizatsiya qilish va qishloq xo‘jaligiga innovatsion yechimlarni joriy etish bo‘yicha muhim muzokaralar bo‘lib o‘tdi. 24-mart kuni Sanoat, investitsiyalar va savbo vaziri Laziz Qudratov John Deere kompaniyasining MDH mintaqasi bo‘yicha vitse-prezidenti Piter Saks boshchiligidagi delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda zamonaviy texnika yetkazib berish, servis infratuzilmasini rivojlantirish va raqamli texnologiyalarni integratsiya qilish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida hamkorlikni mustahkamlash, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilish va respublika hududida mahsulot ishlab chiqarishni lokalizatsiya qilish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi. John Deere kompaniyasi 1837-yilda tashkil etilgan global korporatsiya bo‘lib, qishloq xo‘jaligi, qurilish va o‘rmon xo‘jaligi texnikasini ishlab chiqarishda dunyo yetakchilaridan biri hisoblanadi. Kompaniya 170 dan ortiq mamlakatlarda faoliyat yuritadi, keng tarqalgan distribyutor tarmog‘i va ilmiy-ishlab chiqarish markazlariga ega.
Uchrashuv natijalarida uzoq muddatli hamkorlikka o‘zaro qiziqish tasdiqlandi. Tomonlar O‘zbekistonning agrar sektorining samaradorligi va ekologik barqarorligini oshirishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun muloqotni davom ettirishga tayyorligini bildirdilar. Bu kelishuvlar mamlakat qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish va global texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha muhim qadam hisoblanadi.
Ilgari O‘zbekiston Italiyadan sun’iy intellektdan foydalanadigan agrotexnologiyalarni sotib olish niyatida ekanligi ma’lum bo‘lgan. Buni qishloq xo‘jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov Toshkentda bo‘lib o‘tgan “Italiya – Markaziy Osiyo – Ozarbayjon” biznes-forumida e’lon qilgan edi. Bu harakatlar mamlakatning qishloq xo‘jaligini rivojlantirish va xalqaro hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan sa’y-harakatlarining bir qismidir.

В Узбекистане прошли переговоры по модернизации агропромышленного комплекса и внедрению инновационных решений в сельское хозяйство. 24 марта министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов провел встречу с делегацией John Deere во главе с вице-президентом по региону СНГ Питером Саксом. На встрече обсуждались поставки современной техники, развитие сервисной инфраструктуры и интеграция передовых цифровых технологий, что, как утверждается, должно повысить эффективность аграрного сектора.
В ходе переговоров также рассмотрены перспективы укрепления партнерства с профильными институтами страны, возможности привлечения прямых инвестиций и локализации производства на территории республики. John Deere (Deere & Company) — глобальная корпорация, основанная в 1837 году, являющаяся одним из мировых лидеров в производстве сельскохозяйственной, строительной и лесозаготовительной техники. Компания оперирует более чем в 170 странах мира, опираясь на широкую сеть дистрибьюторов и собственные научно-производственные центры.
По итогам встречи подтверждена взаимная заинтересованность в долгосрочном сотрудничестве. Стороны выразили готовность продолжать диалог для реализации совместных проектов, направленных, по их заявлениям, на повышение эффективности и экологической устойчивости аграрного сектора Узбекистана. Эти соглашения представляют собой шаг в сторону модернизации сельского хозяйства страны, хотя их практическая реализация может столкнуться с вызовами, учитывая зависимость от иностранных технологий.
Ранее стало известно, что Узбекистан намерен закупать у Италии агротехнологии с использованием искусственного интеллекта. Об этом заявил министр сельского хозяйства Иброхим Абдурахмонов на бизнес-форуме «Италия – Центральная Азия – Азербайджан», прошедшем в Ташкенте. Эти инициативы являются частью усилий по развитию сельского хозяйства и расширению международного сотрудничества, но их успех будет зависеть от эффективного внедрения и адаптации к местным условиям.