O'zbekistonning Toshkent viloyatidagi "Oybek" chegara bo'g'inida xizmatchilar chet el fuqarosining qo'l yukida g'ayrioddiy usul bilan yashirilgan qimmatbaho buyumlarni aniqladilar. Chet davlatdan piyoda kelayotgan fuqaroning yukini tekshirish jarayonida, inspektorlar shirinliklar ichiga puxta joylashtirilgan yirik partiya zargarlik buyumlarini topdilar.
Birinchi qarashda oddiy ko'rinadigan konfetlar bojxona xodimlarining e'tiborini tortdi. Batafsil tekshiruv shuni ko'rsatdiki, shirinliklarning qopqog'i ostida konditer mahsuloti o'rniga oltin buyumlar puxta o'ralgan edi. Aniqlangan buyumlarning umumiy og'irligi 145,54 grammni tashkil etdi. Majburiy og'zaki so'rov va yo'lovchi bojxona deklaratsiyasida qimmatbaho toshlar haqida ma'lumotlar ko'rsatilmagan.
Mutaxassislarning dastlabki baholashiga ko'ra, musodara qilingan partiyaning bozor qiymati taxminan 162 million so'mni tashkil qiladi. Dastlabki tergov jarayonida zargarlik buyumlarining respublika hududiga keyinchalik qayta sotish maqsadida olib kirilgani aniqlandi.
Hozirgi vaqtda huquqbuzarlik faktiga nisbatan bojxona organlari xodimlari oldindan tergov tekshiruvini olib bormoqda, uning davomida chet el fuqarosining harakatlariga yakuniy huquqiy baho beriladi. Bu holat chegara nazoratining muhimligini va qimmatbaho toshlarni noqonuniy olib kirishga qarshi kurash choralarini yana bir bor ko'rsatdi.

Сотрудники пограничного таможенного поста «Ойбек» в Ташкентской области Узбекистана выявили необычный способ сокрытия незадекларированных ценностей у иностранного гражданина. В ходе досмотра ручной клади прибывшего пешим порядком из сопредельного государства пассажира инспекторы обнаружили крупную партию ювелирных изделий, тщательно упакованных внутри кондитерских изделий.
Внимание таможенников привлекли обычные на первый взгляд конфеты. При детальном осмотре выяснилось, что под обёртки сладостей вместо кондитерской начинки были помещены золотые изделия. Общий вес обнаруженных украшений составил 145,54 грамма. При этом в ходе обязательного устного опроса и в пассажирской таможенной декларации данные о провозе драгоценностей указаны не были.
По предварительным оценкам специалистов, рыночная стоимость изъятой партии составляет порядка 162 миллионов сумов. В ходе первичного разбирательства было установлено, что ювелирные изделия ввозились на территорию республики с целью их дальнейшей перепродажи, что указывает на попытку незаконного ввоза ценностей.
В настоящее время по факту правонарушения сотрудники таможенных органов проводят доследственную проверку, в ходе которой будет дана окончательная правовая оценка действиям иностранного гражданина. Этот инцидент подчёркивает важность усиления пограничного контроля и борьбы с контрабандой драгоценностей в регионе.