O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) respublikaning bir nechta hududlarida olib borgan operativ tadbirlar natijasida qimmatbaho metallar kontrabandasi va noqonuniy savdosi faktlarini aniqladi. Dastlabki baholashlarga ko‘ra, musodara qilingan qimmatbaho narsalarning umumiy qiymati 900 million so‘mdan oshdi.
Buxoro viloyatida DXX xodimlari bojxona va Ichki ishlar vazirligi vakillari bilan hamkorlikda Shofirkon tumanida 110 gramm og‘irlikdagi o‘z ishlab chiqarilgan oltin kumushni sotishga urinayotgan ikki yigitni qo‘lga oldi. Bitim summasi 17 ming dollar bo‘lishi rejalashtirilgan edi. Keyingi harakatlar davomida ularning hamkorida eritish uchun jihozlar, prekursorlar va gaz ballonlari bilan jihozlangan yashirin laboratoriya topildi. Ekspertiza musodara qilingan oltinni deyarli 210 million so‘mga baholadi.
Toshkent xalqaro aeroportida xorijiy fuqaro bo‘lgan 46 yoshli erkak chet eldan kelganida ushlab qolindi. Tekshiruv paytida, erkak poyabzal ichiga yashirgan holda bojxona nazoratidan o‘tkazishga urinib, 290 million so‘mdan ortiq qiymatdagi 226 gramm oltin buyumlarni olib yurgani aniqlandi.
Andijon viloyatidagi “Do‘stlik” chegara punktida yana bir voqea qayd etildi. Qirg‘izistondan qaytayotgan 29 yoshli Andijon aholisida 241 gramm og‘irlikdagi ro‘yxatdan o‘tmagan zargarlik buyumlari topildi. Turkiyadan keyinchalik qayta sotish uchun olib kelingan kontrabanda yukining dastlabki qiymati taxminan 400 million so‘mni tashkil etdi.
Aniqlangan barcha faktlar bo‘yicha jinoiy ishlar qo‘zg‘atilgan va hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

Служба государственной безопасности (СГБ) Узбекистана в ходе оперативных мероприятий в нескольких регионах республики выявила факты контрабанды и незаконной торговли драгоценными металлами. По предварительным оценкам, общая стоимость изъятых ценностей превысила 900 миллионов сумов.
В Бухарской области сотрудники СГБ совместно с представителями таможни и МВД задержали в Шафирканском районе двух молодых людей при попытке реализации самодельного золотого слитка весом 110 граммов. Сумма сделки должна была составить 17 тысяч долларов. В ходе дальнейших действий у их сообщника была обнаружена подпольная лаборатория, оснащенная оборудованием для плавки, прекурсорами и газовыми баллонами. Экспертиза оценила изъятое золото почти в 210 миллионов сумов.
Параллельно в Ташкентском международном аэропорту был задержан 46-летний иностранный гражданин, прибывший из-за рубежа. При досмотре выяснилось, что мужчина пытался пронести мимо таможенного контроля 226 граммов золотых изделий на сумму более 290 миллионов сумов, скрыв их в обуви.
Еще один инцидент зафиксирован в Андижанской области на пограничном посту «Дустлик». У 29-летнего жителя Андижана, возвращавшегося из Кыргызстана, обнаружили незадекларированные ювелирные украшения весом 241 грамм. Предварительная стоимость контрабандного груза, доставленного из Турции для последующей перепродажи, составила около 400 миллионов сумов.
По всем выявленным фактам возбуждены уголовные дела, в настоящее время проводятся следственные действия.