Toshkent shahar hokimligi “Gazeta” nashrining hozirgi vaqtda rekonstruksiya ishlari olib borilayotgan Amir Temur xiyoboniga svetoforli yerusti piyodalar o‘tish joylarini qaytarish taklifiga rasmiy munosabat bildirdi. Hokimlik matbuot xizmati xabarida aytilishicha, ma’muriyat “piyodalar uchun qulaylikni oshirish, yerusti piyodalar o‘tish yo‘laklarini yaratish, yo‘lning qatnov qismini qisqartirish va yangi jamoat joylarini shakllantirish orqali xiyobonni rekonstruksiya qilishga qaratilgan barcha takliflarni sinchkovlik bilan o‘rganib chiqdi”.
Hokimlik bayonotida shuni ta’kidladi: “Poytaxt hokimligi shaharsozlikka oid zamonaviy yondashuvlarga mos keladigan piyodalar infratuzilmasini rivojlantirish g‘oyalariga sodiq qoladi. Ilgari surilgan tashabbuslar Amir Temur xiyoboni va unga tutash ko‘chalarni kelgusida modernizatsiya qilish loyihalarini ishlab chiqishda inobatga olinadi. Tegishli loyiha yechimlari o‘z vaqtida jamoatchilik va ekspertlar hamjamiyati e’tiboriga havola qilinadi”.
Shu bilan birga, hokimlik qo‘shimcha qilib, ayni paytda xiyobon hududida olib borilayotgan ishlar “faqat kosmetik xususiyatga ega va bayram tadbirlariga tayyorgarlik doirasida amalga oshirilmoqda”, deb ta’rifladi. Bu esa, rekonstruksiyaning hozirgi bosqichi keng qamrovli emasligini ko‘rsatmoqda.
“Gazeta” nashri oldinroq 6 gektar maydonga ega bo‘lgan xiyobonda tartibga solinmagan (svetoforsiz) uchta yerusti piyodalar o‘tish joyi mavjudligi haqida xabar bergan edi. Shu bilan birga, to‘rtta yerosti o‘tish joyi ham mavjud (ulardan biri metro chiqish qismida joylashgan). 2010-yilgacha bu yerda svetoforli o‘tish joylari bo‘lgan, ammo 2009-yilda xiyobondagi daraxtlar kesilishi paytida uni o‘rab turgan avtomobil halqasi kengaytirilgandan so‘ng ular yo‘q qilingan.
2018-yilda “Gazeta” shuningdek, taniqli urbanist Arkadiy Gershmanning xiyobonni haqiqiy piyodalar hududiga aylantirish uchun yerusti o‘tish joylarini tashkil etish bo‘yicha taklifini ham e’lon qilgan edi. Hokimlikning javobi bu takliflar kelajakdagi loyihalarda hisobga olinishini ko‘rsatsa-da, amalda qanchalik amalga oshirilishi noma’lum bo‘lib qolmoqda.

Администрация города Ташкента официально отреагировала на предложение издания «Газета» вернуть светофорные наземные пешеходные переходы на проспекте Амира Темура, где в настоящее время ведутся реконструкционные работы. В сообщении пресс-службы хокимията отмечается, что городские власти «тщательно изучили все предложения, направленные на реконструкцию проспекта путем повышения удобства для пешеходов, создания наземных пешеходных переходов, сокращения проезжей части и формирования новых общественных пространств».
В заявлении администрации подчеркивается: «Столичный хокимият остается верным идеям развития пешеходной инфраструктуры, соответствующим современным градостроительным подходам. Выдвинутые ранее инициативы будут учтены при разработке проектов модернизации проспекта Амира Темура и прилегающих к нему улиц в будущем. Соответствующие проектные решения будут своевременно представлены на рассмотрение общественности и экспертного сообщества».
При этом хокимият добавил, что работы, проводимые в настоящее время на территории проспекта, «носят лишь косметический характер и осуществляются в рамках подготовки к праздничным мероприятиям». Это указывает на то, что текущий этап реконструкции не является масштабным.
Ранее издание «Газета» сообщало о наличии трех нерегулируемых (без светофоров) наземных пешеходных переходов на проспекте площадью 6 гектаров. Наряду с этим существуют четыре подземных перехода (один из них расположен у выхода из метро). До 2010 года здесь были светофорные переходы, но они были ликвидированы после расширения автомобильного кольца, окружающего проспект, во время вырубки деревьев в 2009 году.
В 2018 году «Газета» также публиковала предложение известного урбаниста Аркадия Гершмана по организации наземных переходов для превращения проспекта в настоящую пешеходную зону. Ответ администрации, хотя и указывает на учет таких предложений в будущих проектах, оставляет неясным, насколько они будут реализованы на практике.