Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Telegram orqali tarqatilgan virusli ilovalar yordamida yuzlab fuqarolarning bank kartalaridan pul o‘g‘irlagan shaxs qo‘lga olindi. Jinoyat Karmana tumanida yashovchi bir fuqaroning turmush o‘rtog‘ining bank kartasidan 22 million so‘m mablag‘ noma’lum tarzda yechilganligi haqidagi shikoyati bilan boshlandi, bu esa “Xavfsiz va sog‘lom yurt” tadbirlari doirasida tezkor-qidiruv ishlarini boshlashga sabab bo‘ldi.
Tekshiruvlar natijasida, 2004-yilda tug‘ilgan Sirdaryo viloyatida yashovchi gumonlanuvchi aniqlangan. U Paynet orqali daromad topish haqida yolg‘on va’dalar berib, turli hududlardan 9 nafar shaxsni yakka tartibdagi tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tkazgan. Keyin ushbu shaxslarning akkauntlaridan foydalanib, APK virusli ilova orqali fuqarolarning telefonlariga zararli dastur yuborgan va bank kartalaridagi mablag‘larni yechib olgan.
Navoiy viloyati Ichki ishlar boshqarmasi xodimlari tomonidan olib borilgan tezkor tadbirlar davomida gumonlanuvchi qo‘lga olinib, u tomonidan sodir etilgan 121 ta kiberjinoyat fosh etildi. Ma’lum bo‘lishicha, u Telegram orqali tarqatilgan virusli ilovalar yordamida jami 201 nafar fuqarodan 2 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ni talon-toroj qilgan.
Jinoyatchi har bir tranzaksiyadan 5-7 foiz miqdorida ulush olib, qo‘lga kiritilgan mablag‘larni shaxsiy ehtiyojlariga sarflagan. Hozirda unga nisbatan Jinoyat kodeksining 169-moddasi 3-qismi “b” bandi (Qonunga xilof ravishda axborot tizimiga kirib yoki undan foydalanib o‘g‘rilik qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan. Bu holat O‘zbekistonda kiberjinoyatchilikka qarshi kurashda davlat organlarining faolligini ko‘rsatmoqda.

По данным Министерства внутренних дел Узбекистана, задержан подозреваемый, который с помощью вирусных приложений, распространяемых через Telegram, похитил деньги с банковских карт сотен граждан. Преступление началось с жалобы жителя Карманинского района о несанкционированном снятии 22 миллионов сум с банковской карты его супруги, что привело к оперативно-розыскным мероприятиям в рамках акции «Безопасный и здоровый край».
В результате расследования был установлен подозреваемый, 2004 года рождения, проживающий в Сырдарьинской области. Он обещал ложные доходы через Paynet, зарегистрировал 9 лиц из разных регионов в качестве индивидуальных предпринимателей, а затем использовал их аккаунты для рассылки вредоносного ПО через APK-приложения на телефоны граждан и снятия средств с банковских карт.
В ходе оперативных мероприятий сотрудники УВД Навоийской области задержали подозреваемого и раскрыли 121 киберпреступление, совершенное им. По данным следствия, с помощью вирусных приложений в Telegram он похитил в общей сложности более 2 миллиардов сум у 201 гражданина.
Преступник получал 5-7% комиссии с каждой транзакции и тратил похищенные средства на личные нужды. В настоящее время в отношении него возбуждено уголовное дело по части 3 пункта «б» статьи 169 Уголовного кодекса (Кража путем несанкционированного доступа или использования информационной системы) и применена мера пресечения в виде заключения под стражу. Этот случай демонстрирует активность государственных органов в борьбе с киберпреступностью в Узбекистане.