O‘zbekiston Adliya vazirligi tomonidan tayyorlangan hukumat qarori loyihasida mobil operatorlar faqat ovozli va/yoki SMS xizmatini o‘z ichiga olgan tarif rejalarini taklif qilishlari shart bo‘lishi mumkinligi taklif qilinmoqda. Ushbu talab telekommunikatsiya tarmoqlari xizmatlarini loyihalash, qurish, ulardan foydalanish va taqdim etish bilan bog‘liq faoliyat uchun litsenziyalash shartlariga kiritilishi rejalashtirilgan.
Loyihaga tushuntirish xatida mobil operatorlar hozirda taklif qilayotgan internet-trafik aksariyat tarif rejalariga kiritilgani ta’kidlangan. Matnda aytilishicha, bu ba’zi abonentlar uchun keraksiz bo‘lishi mumkin, bu esa xarajatlarning oshishiga va ularning tanlov erkinligini cheklashga olib keladi. Misol sifatida, Beeline va Oqmobile kompaniyalari o‘z xizmatlarini tanlash imkoniyatini beruvchi tariflarni taklif qilsa-da, ularda ham internet odatiy ravishda yoqilgan.
Eslatmada, shuningdek, Buyuk Britaniya va AQShda Talk & SMS tarif rejalari mavjudligi, Xorvatiya operatorlari esa abonentlarga o‘zlari xohlagan aloqa usulini tanlash imkonini berishi ta’kidlangan. Buning asosida, O‘zbekistonda ham shunga o‘xshash yondashuvni joriy etish taklif qilinmoqda.
Litsenziya olishning yana bir talabi shundaki, tarif rejalari nomlariga oylik to‘lov miqdoriga mos keladigan raqamni kiritmaslik kerak, chunki Adliya vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, bu abonentlarni chalg‘itadi. Masalan, 2023-yilda Mobiuz operatori 35 000 so‘mlik Jozibali 35 tarifini joriy qilgan, ammo 2025-yil fevral oyida bu narx 45 000 gacha oshirildi. Jozibali 50 tarifida narx 50 000 dan 55 000 gacha oshirildi, bu esa tarif nomlari va narxlari o‘rtasidagi nomuvofiqlikni ko‘rsatadi.
Yanvar oyida Telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish qoidalariga kiritilgan o‘zgartirishlar kuchga kirdi, bu esa rejadagi o‘zgarishlarni bepul qildi, salbiy qoldiqlarni taqiqladi, raqamlarni tezlashtirilgan ko‘chirish tizimini joriy etdi va pulli kontent xizmatlarini chekladi. Ushbu yangi takliflar mobil aloqa bozorida abonentlar huquqlarini himoya qilish va narxlar shaffofligini oshirishga qaratilgan.

В проекте правительственного постановления, подготовленного Министерством юстиции Узбекистана, предложено обязать мобильных операторов предлагать тарифные планы, включающие только голосовые и/или SMS-услуги. Это требование планируется включить в условия лицензирования деятельности, связанной с проектированием, строительством, использованием и предоставлением услуг телекоммуникационных сетей.
В пояснительной записке к проекту отмечено, что интернет-трафик, предлагаемый мобильными операторами в настоящее время, включен в большинство тарифных планов. В тексте указывается, что это может быть ненужным для некоторых абонентов, что приводит к росту расходов и ограничению их свободы выбора. В качестве примера приводятся компании Beeline и Oqmobile, которые предлагают тарифы с возможностью выбора услуг, но и там интернет обычно включен по умолчанию.
В записке также подчеркивается наличие тарифных планов Talk & SMS в Великобритании и США, а также то, что операторы Хорватии предоставляют абонентам возможность выбора предпочтительного способа связи. На основе этого в Узбекистане предлагается внедрить аналогичный подход.
Еще одним требованием для получения лицензии является то, что в названиях тарифных планов не следует указывать цифры, соответствующие ежемесячной плате, поскольку, по данным Министерства юстиции, это вводит абонентов в заблуждение. Например, в пояснении указано, что в 2023 году оператор Mobiuz ввел тариф «Жозибли 35» стоимостью 35 000 сумов, но в феврале 2025 года цена была увеличена до 45 000. В тарифе «Жозибли 50» цена выросла с 50 000 до 55 000, что демонстрирует несоответствие между названиями тарифов и их ценами.
В январе вступили в силу изменения в Правила предоставления телекоммуникационных услуг, которые сделали изменения в тарифах бесплатными, запретили отрицательные остатки, внедрили ускоренную систему переноса номеров и ограничили платные контент-услуги. Эти новые предложения направлены на защиту прав абонентов и повышение прозрачности цен на рынке мобильной связи.