O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Ekologiya va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Milliy qo‘mita "Yosh ekologlar" harakati bilan hamkorlikda Respublika Kengashining tarkibini tasdiqladi. Kengashga tabiatni muhofaza qilish va ekologik qadriyatlarni rivojlantirishga qaratilgan faol va tashabbuskor yoshlar vakillari kirdi.
Kengashning asosiy vazifasi yoshlar orasida ekologik madaniyatni rivojlantirish, ularni tabiatni muhofaza qilish, resurslardan oqilona foydalanish va ilmiy tadqiqotlar loyihalariga jalb qilishdan iborat bo‘ladi. Shuningdek, Kengash tabiat va odamlarning salomatligi haqida g‘amxo‘rlik qilish, ekologik savodxonlikni oshirish, ekologiya sohasida kadrlar zaxirini shakllantirish va atrof-muhitga g‘amxo‘rlik munosabatini saqlash an'analarini qo‘llab-quvvatlash bilan shug‘ullanadi.
Bundan tashqari, Kengash a'zolari xorijiy yoshlar bilan aloqalarni mustahkamlash, ekologik tadbirlarda faol ishtirok etish, shuningdek, maktab va oliy o‘quv yurtlarida tushuntirish ishlarini olib borishni rejalashtirmoqda.
"Yosh ekologlar" harakatining Respublika Kengashi atrof-muhit haqida g‘amxo‘rlik qiladigan faol va mas'uliyatli yoshlarning yangi avlodini shakllantirishga chaqirilgan. Uning ishtirokchilari nafaqat tabiatni muhofaza qilish tadbirlarida qatnashadi, balki dolzarb ekologik muammolar bo‘yicha amaliy yechimlarni taklif qilishlari kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Ekologiya va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Milliy qo‘mita Qozog‘iston poytaxti Ostona shahrida 22–24 aprel kunlari bo‘lib o‘tadigan Mintaqaviy ekologik sammitda ishtirok etishga tayyorgarlik ko‘rmoqda.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Национальный комитет по экологии и изменению климата совместно с движением «Молодые экологи» утвердил состав членов Республиканского совета. В него вошли активные и инициативные представители молодежи, ориентированные на защиту природы и развитие экологических ценностей.
Основной задачей Совета станет развитие экологической культуры среди молодежи, а также вовлечение ее в проекты по охране природы, рациональному использованию ресурсов и научные исследования. Также Совет будет заниматься заботой о природе и здоровье людей, повышением экологической грамотности, формированием кадрового резерва в сфере экологии и поддержкой традиций бережного отношения к окружающей среде.
Кроме того, члены Совета будут укреплять связи с зарубежной молодежью, активно участвовать в экологических мероприятиях, а также проводить разъяснительную работу в школах и вузах.
Республиканский совет движения «Молодые экологи» призван сформировать новое поколение активных и ответственных молодых людей, которые заботятся об окружающей среде. Его участники будут не только участвовать в природоохранных акциях, но и предлагать реальные решения по актуальным экологическим проблемам.
Напомним, Национальный комитет по экологии и изменению климата готовится к участию в Региональном экологическом саммите, который пройдет 22–24 апреля в столице Казахстана Астане.