Germaniyada o‘tkazilgan nufuzli Grenke Chess Open shaxmat festivalida O‘zbekiston vakili Muhammadzohid Suyarov klassik formatda mutlaq g‘alabaga erishdi. U 9 o‘yinda hech qanday mag‘lubiyatga uchramagan holda 7 g‘alaba va 2 durang qayd etib, 8 ochko to‘pladi va birinchi o‘rinni egalladi. Bu yutuq unga 20 ming yevro mukofot pulini keltirdi.
Festivalda O‘zbekistonning boshqa shaxmatchilari ham yaxshi natijalar ko‘rsatdilar. Muhammadali Abdurahmonov va Humoyun Bekmurotov har biri 6,5 ochko to‘pladi, Gulruhbegim Tohirjonova esa 6 ochko bilan turnirni yakunladi. Bu natijalar O‘zbekiston shaxmat maktabining rivojlanishi va yosh iqtidorlarning o‘sishini ko‘rsatmoqda.
Freestyle formatidagi musobaqada O‘zbekiston terma jamoasi sardori Nodirbek Abdusattorov 317 ishtirokchi orasida 7 ochko bilan 7-o‘rinni egalladi. Nodirbek Yokubboev va Shamsiddin Vohidov mos ravishda 11 va 18-o‘rinlarni band qilishdi, Afruza Hamdamova esa 80-o‘rinda qayd etildi. Freestyle Open g‘olibi nemis shaxmatchisi Vinsent Keymer (7,5 ochko) bo‘ldi.
Bu turnir O‘zbekiston shaxmatchilari uchun muhim tajriba bo‘lib, ular kuchli raqiblarga qarshi mustahkam o‘yin ko‘rsatdilar. Muhammadzohid Suyarovning g‘alabasi uning oldingi muvaffaqiyatlarini mustahkamlagan, chunki u ilgari Peruning Lima shahrida o‘tkazilgan 20 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar o‘rtasidagi jahon chempionatida rapid formatda oltin medalni qo‘lga kiritgan edi.

На престижном шахматном фестивале Grenke Chess Open в Германии представитель Узбекистана Мухаммадзохид Суяров одержал уверенную победу в классическом формате. Он сыграл 9 партий без поражений, зафиксировав 7 побед и 2 ничьи, что принесло ему 8 очков и первое место. Эта победа принесла ему приз в размере 20 тысяч евро.
Другие узбекские шахматисты также показали достойные результаты на фестивале. Мухаммадали Абдурахмонов и Хумоюн Бекмуратов набрали по 6,5 очка каждый, а Гулрухбегим Тохиржонова завершила турнир с 6 очками. Эти результаты демонстрируют развитие шахматной школы Узбекистана и рост молодых талантов.
В соревнованиях в формате freestyle капитан сборной Узбекистана Нодирбек Абдусатторов занял 7-е место среди 317 участников с 7 очками. Нодирбек Ёкуббоев и Шамсиддин Вохидов расположились на 11-й и 18-й позициях соответственно, а Афруза Хамдамова стала 80-й. Победителем Freestyle Open стал немецкий шахматист Винсент Кеймер с 7,5 очками.
Турнир стал важным этапом для узбекских шахматистов, которые продемонстрировали уверенную игру против сильных соперников. Победа Мухаммадзохида Суярова укрепила его предыдущие достижения, так как ранее он завоевал золотую медаль в формате рапида на чемпионате мира среди игроков до 20 лет в Лиме, Перу.