Al-Zaydi dushanba kuni parlamentda ko‘pchilikni tashkil etuvchi shia partiyalari koalitsiyasi – Muvofiqlashtirish ramkasi nomzodi sifatida ko‘rsatilgan edi.
“Nomzodlar nomlarini ko‘rib chiqib, Ali al-Zaydi Vakillar palatasidagi eng yirik blok – Muvofiqlashtirish ramkasi blokining bosh vazir lavozimiga va keyingi hukumatni tuzish uchun nomzodi etib tanlandi”, deyiladi Muvofiqlashtirish ramkasi bayonotida.
Al-Zaydining tanlanishi bir necha oylik turg‘unlikni buzdi. Bu turg‘unlikda AQSh prezidenti Donald Trampning o‘zi aralashgan edi, chunki sobiq ikki karra bosh vazir Nuri al-Malikiy Muvofiqlashtirish ramkasining dastlabki nomzodi sifatida chiqqandi.
Eronga yaqin bo‘lgan al-Malikiyga Tramp keskin qarshi chiqdi va agar u bosh vazir bo‘lsa, Iroqqa barcha yordam to‘xtatilishi haqida ogohlantirdi.
Muvofiqlashtirish ramkasi al-Malikiy va amaldagi bosh vazir Muhammad Shia al-Sudaniy o‘z nomzodliklarini qaytarib olganini ma’lum qildi.

Президент Ирака Низар Амеди назначил Али аз-Зайди премьер-министром и поручил ему сформировать правительство, сообщил корреспондент Al Jazeera в Ираке.
Аз-Зайди был назван в понедельник кандидатом от «Координационной структуры» – коалиции шиитских партий, имеющих большинство в парламенте.
«После рассмотрения имен кандидатов Али аз-Зайди был избран кандидатом от блока „Координационная структура“ как крупнейшего блока в Палате представителей на пост премьер-министра и формирование следующего правительства», – говорится в заявлении «Координационной структуры» после встречи в Багдаде в понедельник.
Выбор аз-Зайди положил конец многомесячному тупику, в который, как утверждается, вмешался президент США Дональд Трамп, после того как бывший двукратный премьер-министр Нури аль-Малики стал первоначальным кандидатом от «Координационной структуры».
Аль-Малики, близкий к Ирану, якобы встретил жесткое сопротивление со стороны Трампа, который предупредил, что вся поддержка Ираку будет прекращена, если он станет премьер-министром.
«Координационная структура» заявила, что аль-Малики и действующий премьер-министр Мухаммед Шиа ас-Судани сняли свои кандидатуры.