1-maydan O‘zbekiston qonunchiligida bir qator muhim o‘zgarishlar va yangiliklar kuchga kiradi. Sharh Gazeta, Adliya vazirligi va Lex.uz saytlari materiallari asosida tayyorlandi.
1-aprel kuni qabul qilingan prezident farmoniga muvofiq, 1-maydan prezidentning virtual qabulxonasi orqali kelib tushgan murojaatlar bo‘yicha muddat nazorati joriy etiladi. Ko‘rib chiqilishi belgilangan muddatdan o‘tgan murojaatlar avtomatik ravishda yuqori turuvchi davlat organiga ijro uchun o‘tkaziladi. Virtual qabulxonada murojaatlarni qabul qilishda ularni “shoshilinch”, “odatiy”, “maslahat talab qiluvchi” toifalarga ajratish amaliyoti joriy etiladi. Nazoratga qaytarilgan murojaatlar uch ish kuni ichida yuqori turuvchi organlar tomonidan qayta o‘rganib chiqiladi.
30-mart kuni qabul qilingan prezident farmoniga ko‘ra, 2026-yil 1-maydan aliment to‘lovlarini undirish tizimi samaradorligini oshirish maqsadida aliment bo‘yicha qarzdorlik mavjud bo‘lganda qarzdorlik to‘liq bartaraf etilguniga qadar alohida yirik bitimlarni amalga oshirish, ayrim turdagi moliya-kredit va davlat xizmatlaridan foydalanishni cheklash tartibi joriy etiladi.
25-mart kuni qabul qilingan prezident farmoniga ko‘ra, 2026-yil 1-maydan har oyning 10 va 25 sanalarida “Avtomobilsiz kun”, “Avtomobilsiz hafta” aksiyalari o‘tkazib boriladi. Bunda 1-maydan boshlab “10 ming qadam piyoda” tajribasini qayta tiklanadi hamda “Sog‘lom turmush tarzi” platformasi (1hls.uz) faoliyatini yo‘lga qo‘yiladi. Bu haqda 25-mart kuni imzolangan ““Eko-madaniyat” umummilliy loyihasi doirasida ekologik ta’lim, ilm-fan va targ‘ibotni jadallashtirishga oid kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi prezident qarorida belgilangan. “Sog‘lom turmush tarzi” platformasi uchun har yili Maxsus jamg‘arma mablag‘lari hisobidan 10 milliard so‘m ajratiladi.
18-mart kuni qabul qilingan Hukumat qaroriga muvofiq, O‘zbekistonda davlat organlarida qog‘ozdan foydalanishni qisqartirish choralari kuchaytiriladi. 1-maydan boshlab respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida kelgusi 5 yilda xarajatlar smetasini tuzish jarayonida qog‘oz, siyoh, printer va nusxa ko‘chirish uskunalarini xarid qilish xarajatlari miqdori har yili 15 foizga kamaytirilgan holda rejalashtiriladi. Shu bilan birga, printerlardan markazlashgan holda umumiy foydalanish tizimi joriy etiladi. Bunda umumiy foydalanishdagi ochiq ofisda faoliyat yurituvchi har 20 nafar xodim uchun 1 dona printer ajratiladi. Shuningdek, har oyda bir marta “Qog‘ozsiz bir kun” ekoaksiyasi o‘tkazilishi ham belgilangan.
Vazirlar Mahkamasining 24-yanvardagi qaroriga muvofiq, 1-maydan Umra tadbiriga borish uchun yagona portalda ro‘yxatdan o‘tish shart bo‘ladi. Qarorga muvofiq, O‘zbekistonda “Haj va Umra yagona portali” ishga tushirildi. Endilikda muqaddas ziyoratga borish istagida bo‘lgan fuqarolar uchun ushbu portal orqali ro‘yxatdan o‘tish majburiy etib belgilandi. Yangi tartib 2026-yil 1-fevraldan Haj tadbiriga boruvchilar uchun kuchga kirgan.
1-maydan Stent for Life va Action Plan for Stroke xalqaro dasturlari asosida ishlab chiqilgan Infarkt va insultga qarshi kurashish milliy dasturi ishga tushiriladi. 30 yoshdan oshgan aholi o‘tkir yurak-qon tomir va serebrovaskulyar kasalliklarni erta aniqlash maqsadida har yili tekshiruvdan o‘tkaziladi. Bu haqda 20-yanvardagi prezident qarorida so‘z boradi. Tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon tomir kasalliklari markazlarida tunu kun faoliyat yurituvchi infarkt va insult brigadalari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Dastur may oyidan Toshkent shahri va Samarqand viloyatida ish boshlaydi.
1-maydan boshlab O‘zbekistonning to‘rtta hududidagi Ichki ishlar vazirligining Migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalarida tajriba tariqasida sun’iy intellekt texnologiyalari asosida va o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘lgan “aqlli” migratsiya shoxobchalari (Smart migration station) ishga tushiriladi. Bu prezidentning 19-yanvardagi qarorida ko‘zda tutilgan. Bunday shoxobchalar eksperiment tariqasida Toshkent, Samarqand va Farg‘ona viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida 1 tadan tuman (shahar) migratsiya va personallashtirish bo‘linmalarida bo‘lishi kerak. Tajriba yakunlariga ko‘ra, kelgusi yilda ularni boshqa hududlarda, shuningdek, savdo-ko‘ngilochar markazlari va turistik zonalarda ham ochish rejalashtirilgan. Ularda ID karta rasmiylashtirish, yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tish va “zagran” pasport uchun ariza topshirish kabilar mumkin bo‘ladi.
Prezidentning 2025-yil 24-noyabrdagi farmoniga muvofiq, 2026-yil 1-maydan arxiv xizmatlarini ko‘rsatishda ba’zi hujjatlarni talab qilish bekor qilinadi.
25-martda qabul qilingan prezident qaroriga ko‘ra, 1-maydan boshlab quyidagi darajalarda “Yosh ekolog” ko‘krak nishoni ta’sis etiladi.
Qonunchilikka ko‘ra, yangi ishlanmalarga asoslangan “spin-off” korxonalari reyestriga kiritilgan hamda patentsiz ilmiy tadqiqot natijasida yaratilgan ilmiy ishlanmalar asosida tovar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan korxonalar 2026-yil 1-maydan 2029-yil 1-maygacha foyda solig‘ini belgilangan soliq stavkasidan 50 foiz pasaytirilgan stavkada to‘laydi.
Toshkent — Xiva yo‘nalishidagi Hyundai Rotem tezyurar poyezdini 1-maydan boshlab ishga tushirish reja qilinmoqda. Birinchi tarkib allaqachon mamlakatga olib kelingan, yil davomida yana beshtasi keltiriladi, deya ma’lum qildi transport vaziri Ilhom Mahkamov. Istiqbolda yo‘nalishni Nukusgacha uzaytirish ko‘zlangan.
2026-yil 1-maydan muddatli harbiy xizmatni o‘tab bo‘lgan hamda xususiy sektorda faoliyat yuritmoqchi bo‘lgan yoshlarni, shuningdek, askarlarni harbiy qismlarda kasbga o‘qitish xarajatlarini Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi hisobidan qoplab berish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi. Shuningdek, 1-maydan boshlab askarlarni kasbga o‘qitishga jalb etilgan pedagoglarga mashg‘ulotlarni o‘tkazganlik uchun soatbay asosida ish haqi to‘lanadi.
1-maydan “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universitetida o‘qish quyidagi shakllarda tashkil etiladi. Shuningdek, 1-maydan Universitetning yetakchi professor-o‘qituvchilari va ilmiy xodimlari hududlarga biriktiriladi. Talabalarning sayyor darslari qishloq va suv xo‘jaligi sohasidagi tashkilotlar va hududlardagi “Suvchilar maktabi” bazasida tashkil etiladi.

С 1 мая в законодательстве Узбекистана вступают в силу ряд важных изменений и нововведений. Обзор подготовлен на основе материалов Gazeta, Министерства юстиции и сайта Lex.uz.
Согласно указу президента от 1 апреля, с 1 мая вводится контроль сроков рассмотрения обращений, поступивших через виртуальную приемную президента. Обращения, рассмотрение которых превысило установленный срок, автоматически передаются для исполнения в вышестоящий государственный орган. При приеме обращений в виртуальной приемной вводится практика их разделения на категории «срочные», «обычные» и «требующие консультации». Возвращенные на контроль обращения повторно рассматриваются вышестоящими органами в течение трех рабочих дней.
В соответствии с указом президента от 30 марта, с 1 мая 2026 года в целях повышения эффективности системы взыскания алиментных платежей при наличии задолженности по алиментам вводится порядок ограничения на совершение отдельных крупных сделок и пользование некоторыми видами финансово-кредитных и государственных услуг до полного погашения задолженности.
Согласно указу президента от 25 марта, с 1 мая 2026 года ежемесячно 10 и 25 числа будут проводиться акции «День без автомобиля», «Неделя без автомобиля». При этом с 1 мая возобновляется эксперимент «10 тысяч шагов пешком» и запускается платформа «Здоровый образ жизни» (1hls.uz). Это предусмотрено постановлением президента «О комплексных мерах по ускорению экологического образования, науки и пропаганды в рамках общенационального проекта «Эко-культура»», подписанным 25 марта. На платформу «Здоровый образ жизни» ежегодно будет выделяться 10 миллиардов сумов из средств Специального фонда.
Согласно постановлению правительства от 18 марта, в Узбекистане усиливаются меры по сокращению использования бумаги в государственных органах. С 1 мая в республиканских и местных органах исполнительной власти при составлении сметы расходов на ближайшие 5 лет расходы на приобретение бумаги, чернил, принтеров и копировальной техники будут планироваться с ежегодным снижением на 15%. Также вводится централизованная система общего пользования принтерами: один принтер на 20 сотрудников в открытом офисе общего пользования. Кроме того, установлено проведение раз в месяц экоакции «Один день без бумаги».
В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 24 января, с 1 мая для поездки на Умру обязательна регистрация на едином портале. Согласно постановлению, в Узбекистане запущен «Единый портал Хаджа и Умры». Теперь для граждан, желающих совершить священное паломничество, регистрация через этот портал является обязательной. Новый порядок вступил в силу для желающих совершить Хадж с 1 февраля 2026 года.
С 1 мая запускается Национальная программа по борьбе с инфарктом и инсультом, разработанная на основе международных программ Stent for Life и Action Plan for Stroke. Население старше 30 лет будет ежегодно проходить обследование для раннего выявления острых сердечно-сосудистых и цереброваскулярных заболеваний. Об этом говорится в указе президента от 20 января. В межрайонных центрах сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний будет организована работа круглосуточных бригад по инфаркту и инсульту. Программа начнет работу с мая в городе Ташкенте и Самаркандской области.
С 1 мая в четырех регионах Узбекистана в подразделениях Миграции и оформления гражданства МВД в качестве эксперимента запускаются «умные» миграционные станции (Smart migration station) на основе технологий искусственного интеллекта и с возможностью самообслуживания. Это предусмотрено указом президента от 19 января. Такие станции в порядке эксперимента должны быть открыты по одной в районных (городских) подразделениях миграции и персонализации в Ташкентской, Самаркандской и Ферганской областях, а также в Республике Каракалпакстан. По итогам эксперимента в следующем году планируется открыть их в других регионах, а также в торгово-развлекательных центрах и туристических зонах. В них можно будет оформить ID-карту, зарегистрироваться по месту жительства и подать заявление на загранпаспорт.
В соответствии с указом президента от 24 ноября 2025 года, с 1 мая 2026 года отменяется требование некоторых документов при оказании архивных услуг.
Согласно постановлению президента от 25 марта, с 1 мая учреждается нагрудный знак «Юный эколог» следующих степеней.
По законодательству, предприятия, включенные в реестр «spin-off» предприятий, основанных на новых разработках, и наладившие производство товаров на основе научных разработок, созданных без патента, с 1 мая 2026 года по 1 мая 2029 года уплачивают налог на прибыль по ставке, сниженной на 50% от установленной.
Планируется запуск скоростного поезда Hyundai Rotem по маршруту Ташкент — Хива с 1 мая. Первый состав уже доставлен в страну, в течение года будет поставлено еще пять, сообщил министр транспорта Ильхом Махкамов. В перспективе планируется продлить маршрут до Нукуса.
С 1 мая 2026 года вводится практика возмещения из средств Государственного фонда содействия занятости расходов на профессиональное обучение в воинских частях молодежи, прошедшей срочную военную службу и желающей работать в частном секторе, а также военнослужащих. Также с 1 мая педагогам, привлеченным к профессиональному обучению военнослужащих, будет выплачиваться почасовая заработная плата за проведение занятий.
С 1 мая в Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» обучение организуется в следующих формах. Также с 1 мая ведущие профессора-преподаватели и научные сотрудники университета закрепляются за регионами. Выездные занятия студентов организуются на базе организаций в сфере сельского и водного хозяйства и «Школ водников» в регионах.
С 1 мая вводится следующий прозрачный механизм установления нетарифных мер регулирования внешней торговли.