6-aprel kuni Farg‘ona viloyati O‘zbekiston tuman jinoyat ishlari sudida 53 yoshli N.I. ismli fuqaroga nisbatan hukm o‘qildi. U Rossiya-Ukraina urushida Rossiya tomonida jang qilganlikda ayblangan.
Sud materiallariga ko‘ra, N.I. 2023-yil sentabr oyida Rossiyaga ishlash maqsadida borgan. Sochida kvartirada yashayotganida politsiya tintuv o‘tkazib, oshxonadan giyohvandlik vositalarini topgan. Natijada u 8 yilga ozodlikdan mahrum qilingan.
Jazoni o‘tayotgan vaqtida N.I.ga Rossiya armiyasiga yollanish taklifi tushgan. 2025-yil avgustda u 2,4 million rubl evaziga Rossiya Qurolli kuchlari bilan shartnoma tuzgan. Donetskda harbiy tayyorgarlikdan o‘tib, jangovar harakatlarda qatnashgan.
Sudda N.I. dastlab rozi bo‘lmaganini, ammo qiynoq va tazyiqlardan so‘ng shartnoma imzolaganini aytgan. U dron hujumida yaralanib, chap kurak suyagi singan va tanasining boshqa qismlari shikastlangan.
2025-yil noyabrda harbiy gospitaldan qochib, Moskvadagi O‘zbekiston elchixonasiga murojaat qilgan va vatanga qaytish guvohnomasi bilan O‘zbekistonga qaytgan. Keyin IIBga kelib, voqealarni aytib bergan.
Sud N.I.ning aybiga to‘liq iqrorligi, pushaymonligi, ilgari sudlanmaganligi va jinoyatni majburlik holatida sodir etganini yengillashtiruvchi holatlar deb topgan. U Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi bilan aybli topilib, 57-modda qo‘llanib, 2 yil ozodlikdan mahrum qilindi. Jazo umumiy tartibli koloniyada o‘tash belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, “Xochu jit” loyihasi Rossiya armiyasida jang qilayotgan 4853 nafar o‘zbekistonlikni aniqlagan. Bu Markaziy Osiyodan eng yuqori ko‘rsatkich bo‘lib, umumiy hisobda 12 666 kishi Ukrainadagi urushga jalb qilingan.

6 апреля в Узбекистанском районном суде по уголовным делам (Ферганская область) был вынесен приговор 53-летнему гражданину Н.И. за участие в боевых действиях на стороне России в войне против Украины.
Согласно материалам дела, Н.И. в сентябре 2023 года отправился в Россию на заработки. В Сочи во время обыска в квартире полиция обнаружила наркотики, за что он был приговорен к 8 годам лишения свободы.
Во время отбывания наказания ему поступило предложение завербоваться в российскую армию. В августе 2025 года он заключил контракт с Вооруженными силами РФ за 2,4 млн рублей. После подготовки в Донецке он участвовал в боевых действиях.
На суде Н.И. заявил, что сначала отказался, но под давлением и пытками согласился подписать контракт. Он получил ранение в результате атаки дрона: перелом левой лопатки и другие травмы.
В ноябре 2025 года он сбежал из военного госпиталя, обратился в посольство Узбекистана в Москве и вернулся на родину по свидетельству на возвращение. Затем он явился в органы внутренних дел и рассказал о произошедшем.
Суд признал смягчающими обстоятельствами полное признание вины, чистосердечное раскаяние, отсутствие судимостей и совершение преступления под принуждением. Н.И. признан виновным по части 1 статьи 154 (Наемничество) УК с применением статьи 57 и приговорен к 2 годам лишения свободы в колонии общего режима.
Отметим, что проект «Хочу жить» выявил 4853 граждан Узбекистана, воюющих в российской армии — это самый высокий показатель в Центральной Азии. Всего к войне привлечены 12 666 человек из региона.