Meksikaning Sinaloa shtati gubernatori Ruben Rocha Moya AQSh federal prokuraturasi tomonidan narkotik savdosi bilan bog‘liq keng ko‘lamli ayblov e’lon qilinganidan bir necha kun o‘tib vaqtincha iste’foga chiqdi. U o‘zining aybsizligini ta’kidlab, AQSh ayblovlariga qarshi himoyalanish uchun lavozimini tark etayotganini ma’lum qildi.
AQSh prokuraturasi tomonidan ochilgan ayblov hujjatlariga ko‘ra, Rocha Moya va yana to‘qqiz nafar amaldor Sinaloa narkokarteliga noqonuniy operatsiyalarida yordam bergan va buning evaziga siyosiy qo‘llab-quvvatlash hamda pora olgan. Ayblovda, shuningdek, kartel a’zolari 2021-yilgi saylovlarda Rocha Moyaga qarshi nomzodlarni o‘g‘irlab, ularga tahdid qilgani va ular uchun berilgan qog‘oz byulletenlarni o‘g‘irlagani qayd etilgan.
Rocha Moya prezident Klaudiya Sheynbaumning progressiv Morena partiyasi a’zosi. U videomurojaatida “Vijdonim toza”, dedi. “Xalqim va oilam oldida ko‘zimga tik qarab ayta olaman: men sizlarni hech qachon aldagan emasman va hech qachon aldamayman.”
Sinaloa poytaxti Kuliakan meri Xuan de Dios Gamez Mendivil ham shanba kuni iste’foga chiqishini e’lon qildi. U ayblovlarni rad etdi. Sheynbaum esa AQSh ayblovlariga qarshi chiqib, uning hukumatiga hech qanday aniq dalil taqdim etilmaganini va ayblovlar “siyosiy maqsadli” ekanini ta’kidladi.
Ekspertlarning fikricha, AQShning Meksika amaldorlarini ayblashi Tramp ma’muriyatining strategiyasida jiddiy keskinlashuvni anglatadi. Vanda Felbab-Brown bu qadamni “yadroviy variant” deb atadi va kelajakda yana ayblovlar kutilishini aytdi.

Губернатор мексиканского штата Синалоа Рубен Роча Мойя временно покинул свой пост через несколько дней после того, как Министерство юстиции США предъявило ему обвинения в рамках масштабного дела о наркотрафике. В своем видеообращении он вновь заявил о невиновности и отметил, что уходит, чтобы защищаться от американских обвинений.
Согласно обвинительному заключению, обнародованному на этой неделе, Роча Мойя и еще девять чиновников напрямую помогали наркокартелю Синалоа в контрабанде наркотиков в обмен на политическую поддержку и взятки. В документе утверждается, что члены картеля похищали и запугивали оппонентов губернатора на выборах 2021 года, а также похищали бюллетени, поданные за его соперников.
Роча Мойя является членом прогрессивной партии Морена президента Клаудии Шейнбаум. В своем видео он заявил: «Моя совесть чиста. Я могу смотреть в глаза моему народу и моей семье, потому что я никогда не предавал вас и никогда не предам».
Мэр Кульякана, столицы Синалоа, Хуан де Диос Гамес Мендивиль также объявил об уходе в отставку в субботу. Он отрицает обвинения. Шейнбаум раскритиковала действия США, заявив, что ее правительству не предоставили конкретных доказательств, и назвала обвинения политически мотивированными.
Эксперты отмечают, что предъявление обвинений мексиканским чиновникам представляет собой серьезную эскалацию стратегии администрации Трампа. Ванда Фельбаб-Браун назвала этот шаг «ядерным вариантом» и предположила, что последуют новые обвинения.