O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatning Jahon savdo tashkilotiga (JST) kirish jarayoni bo‘yicha 2025-yildagi ishlar natijalari bilan tanishdi va ushbu jarayonni yakunlash bo‘yicha vazifalarni belgiladi.
Davlat rahbari mamlakatning 2026-yilda tashkilotga to‘liq a’zo bo‘lishi uchun barcha zarur choralarni ko‘rishni topshirdi. Bu O‘zbekistonning xalqaro iqtisodiy integratsiyasidagi muhim qadam bo‘ladi.
O‘tgan yil davomida O‘zbekiston muzokara jarayonida sezilarli natijalarga erishdi. Xususan, Ishchi guruhining ikki yig‘ilishi o‘tkazilib, hamkorlarga 200 ta savolga javob va tashqi savdo bo‘yicha 30 dan ortiq hujjat taqdim etildi. 2025-yilda ikki tomonlama muzokaralar yana 11 davlat bilan yakunlandi, natijada respublikaning a’zoligini qo‘llab-quvvatlagan davlatlar soni 33 taga yetdi.
Milliy qonunchilikni xalqaro normalar bilan uyg‘unlashtirish muhim bosqich bo‘ldi: 2025-yilda 68 ta normativ-huquqiy hujjat JST talablariga moslashtirildi. Intellektual mulk ob’ektlarini ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi soddalashtirildi va ushbu sohadagi huquqbuzarliklar uchun javobgarlik kuchaytirildi.
Eksport cheklovlari bekor qilindi va ayrim mahsulot turlari uchun minimal eksport narxlarini belgilash amaliyoti tugatildi. Texnik to‘siqlarni qisqartirish bo‘yicha keng ko‘lamli islohot o‘tkazildi: 747 ta tovar pozitsiyasi bo‘yicha majburiy sertifikatlashtirish bekor qilindi, tegishli ro‘yxat 27 foizga qisqartirildi.
Oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi nazorati Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasiga topshirildi. Taqdimotda oziq-ovqat xavfsizligi va savdoni himoya qilish choralari to‘g‘risidagi yangi qonun loyihalari ham muhokama qilindi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ознакомился с результатами работы по вступлению страны во Всемирную торговую организацию (ВТО) за 2025 год и определил задачи по завершению этого процесса.
Глава государства поручил реализовать все необходимые меры, чтобы страна оформила полноценное членство в организации уже в 2026 году. Это станет важным шагом в международной экономической интеграции Узбекистана.
За прошедший год Узбекистан достиг значимых результатов в переговорном процессе. В частности, были проведены два заседания Рабочей группы, в ходе которых партнерам представили ответы на 200 вопросов и более 30 документов по внешней торговле. В 2025 году двусторонние переговоры завершились еще с 11 странами, в результате чего общее число государств, поддержавших вступление республики, достигло 33.
Важным этапом стала гармонизация национального законодательства с международными нормами: в 2025 году 68 нормативно-правовых актов приведены в соответствие с требованиями ВТО. Упрощены процедуры регистрации объектов интеллектуальной собственности и усилена ответственность за нарушения в этой сфере.
Упразднены экспортные ограничения и отменена практика установления минимальных экспортных цен на отдельные виды продукции. Проведена масштабная реформа по сокращению технических барьеров: отменена обязательная сертификация по 747 товарным позициям, а соответствующий перечень сокращен на 27 процентов.
Контроль за безопасностью пищевой продукции передан Комитету санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья. На презентации также обсуждались проекты новых законов о безопасности пищевой продукции и мерах защиты торговли.
Президент подчеркнул необходимость системного продолжения работы по приведению всех норм внешнеэкономической деятельности в полное соответствие с мировыми торговыми стандартами для скорейшего завершения процесса вступления.