O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonini 2026-yilga qadar yakunlash niyatida. 6-may kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda prezident Shavkat Mirziyoyev JSTga “to‘laqonli a’zolikni rasmiylashtirish bo‘yicha kompleks ishlarni sifatli amalga oshirish” yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Avvalroq a’zolik jarayonini 2026-yil mart oyida bo‘lib o‘tadigan tashkilotning 14-Vazirlar konferensiyasiga qadar yakunlash rejalashtirilgan edi, biroq bu muddatga erishilmadi. Prezidentning JST masalalari bo‘yicha vakili, bosh muzokarachi Azizbek Urunovning ma’lum qilishicha, ayrim davlatlar hujjatlarni ko‘rib chiqishni kechiktirmoqda. O‘tgan yil oxirida u jarayonda “beixtiyor sekinlashish” xavfi borligini qayd etgandi.
2025-yilda ko‘p tomonlama va ikki tomonlama muzokaralar doirasida “muhim natijalarga” erishildi. O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha ishchi guruhning ikkita yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ularda mamlakat JST a’zolarining 200 dan ortiq savoliga javob berdi va tashqi savdoga oid 30 dan ortiq hujjatni taqdim etdi.
Ikki tomonlama muzokaralarning 40 dan ortiq raundi o‘tkazildi. Muzokaralar jarayoni yakunlangan davlatlar soni 33 taga yetdi (yil boshida faqat Tayvan bilan muzokaralar qolgani xabar qilingandi). O‘tgan yili 11 ta davlat bilan muzokaralar yakuniga yetkazilgan.
Yil davomida O‘zbekistonning 68 ta normativ-huquqiy hujjati JST talablari va xalqaro normalarga muvofiqlashtirildi. Xususan, intellektual mulk obyektlarini ro‘yxatga olish tartibi soddalashtirildi va bu sohadagi qonunbuzarliklar uchun javobgarlik kuchaytirildi. Eksport cheklovlari bekor qilindi, shaffof mexanizmga ega eksport bojlari joriy etildi va mahsulotning ayrim turlariga minimal eksport narxlarini belgilash amaliyotiga chek qo‘yildi.
Savdodagi texnik to‘siqlarni qisqartirish, shuningdek, sanitariya va fitosanitariya choralari sohasida islohotlar o‘tkazildi. Xavflilik darajasi yuqori bo‘lgan mahsulotlarni majburiy davlat ro‘yxatidan o‘tkazish o‘rniga sertifikatlash tizimi joriy etildi. Oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi ustidan nazorat Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasiga o‘tkazildi.
Oziq-ovqat mahsulotlariga oid 14 ta texnik reglament, shuningdek, 747 ta tovar pozitsiyasi bo‘yicha majburiy sertifikatlash talabi bekor qilindi. Bunday pozitsiyalar ro‘yxati 27 foizga qisqartirildi.
Kelgusi rejalar oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi va savdoni himoya qilish choralari to‘g‘risidagi yangi qonunlarni qabul qilishni, shuningdek, sanitariya, veterinariya va karantin sohalarida xavflarni tahlil qilish, kuzatish va ilmiy asoslanganlik tartib-taomillarini joriy etishni o‘z ichiga oladi.

Узбекистан по-прежнему намерен стать членом Всемирной торговой организации (ВТО) к 2026 году. На совещании 6 мая президент Шавкат Мирзиёев дал указания по «качественному осуществлению комплексных работ по оформлению полноценного членства» в ВТО, сообщила его пресс-служба.
Изначально планировалось завершить процесс вступления к 14-й Министерской конференции организации в марте 2026 года, однако этого не произошло. Как сообщил представитель президента по вопросам ВТО, главный переговорщик Азизбек Урунов, некоторые государства затягивают рассмотрение документов. В конце прошлого года он отмечал риск «непроизвольного замедления» процесса.
В 2025 году в рамках многосторонних и двусторонних переговоров были достигнуты «важные результаты». Состоялись два заседания рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО. На них страна ответила на более чем 200 вопросов членов ВТО и представила свыше 30 документов, касающихся внешней торговли.
Проведено более 40 раундов двусторонних переговоров. Число стран, с которыми завершён переговорный процесс, достигло 33 (в начале года сообщалось, что остались только переговоры с Тайванем). В прошлом году переговоры были завершены с 11 государствами.
За год 68 нормативно-правовых актов Узбекистана были приведены в соответствие с требованиями ВТО и международными нормами. В частности, упрощён порядок регистрации объектов интеллектуальной собственности и усилена ответственность за нарушения в этой сфере. Отменены экспортные ограничения, введены экспортные пошлины с прозрачным механизмом и прекращена практика установления минимальных экспортных цен на некоторые виды продукции.
Проведены реформы по сокращению технических барьеров в торговле, а также в области санитарных и фитосанитарных мер. Вместо обязательной государственной регистрации продукции с высокой степенью опасности введена система сертификации. Контроль за безопасностью пищевых продуктов передан Комитету санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья.
Отменены 14 технических регламентов на пищевую продукцию, а также требование обязательной сертификации по 747 товарным позициям. Перечень таких позиций сокращён на 27%.
В ближайших планах — принятие новых законов о безопасности пищевых продуктов и мерах защиты торговли, а также внедрение процедур анализа рисков, отслеживания и научной обоснованности в санитарной, ветеринарной и карантинной сферах.