30-aprel kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Rishton tuman sudi maktab o‘qituvchisi D.I.ga nisbatan ma’muriy ishni ko‘rib chiqdi. O‘qituvchi 1999-yilda tug‘ilgan bo‘lib, u 2026-yil 1-aprel kuni soat 22:33 da Telegram orqali voyaga yetmagan o‘quvchi qizga shahvoniy mazmundagi xabarlar yuborgan.
Sud majlisida D.I. qiz bilan avvaldan tanish ekanligini va u bilan yozishib turganini tan oldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 1-aprel kuni Telegram orqali muloqot vaqtida qizga shahvoniy xarakterdagi xabar yozgan. O‘qituvchi bu xabarlarni qiz uni tinch qo‘yishi uchun yozganini, qilgan ishini xato deb hisoblaganini va aybiga iqror ekanini bildirdi.
Voyaga yetmagan jabrlanuvchi onasi ishtirokida bergan ko‘rsatmasida D.I. maktabda o‘qituvchi ekanini tasdiqladi. U ular SMS orqali yozishib turganini va 1-aprel kuni o‘qituvchi unga Telegram orqali shahvoniy xabarlar yuborganini aytdi. Jabrlanuvchi o‘qituvchiga nisbatan qonuniy chora ko‘rilishini so‘radi.
Sud qarori bilan D.I. Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 41−1-moddasi 1-qismida (Shahvoniy shilqimliq qilish) nazarda tutilgan huquqbuzarlikni sodir etgan deb topildi. Unga 5 sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi va 309 ming so‘m ma’muriy qamoq xarajatlari undirilishi belgilandi.

30 апреля суд по уголовным делам Риштанского района рассмотрел административное дело в отношении школьного учителя Д.И., который отправил несовершеннолетней ученице сообщения сексуального характера через Telegram.
Согласно материалам дела, 1 апреля 2026 года в 22:33 учитель, 1999 года рождения, отправил девочке сообщения, унижающие ее честь и достоинство. В суде Д.И. признал, что знал девочку ранее и переписывался с ней, а также что отправил сообщение сексуального характера, чтобы она оставила его в покое. Он заявил, что осознает свою ошибку и раскаивается.
Несовершеннолетняя потерпевшая в присутствии матери подтвердила, что учитель действительно преподает в ее школе, и что 1 апреля он отправил ей сообщения сексуального характера. Она попросила принять законные меры в отношении учителя.
Суд признал Д.И. виновным в совершении правонарушения, предусмотренного частью 1 статьи 41−1 Кодекса об административной ответственности (домогательство). Ему назначено наказание в виде 5 суток административного ареста, а также взыскано 309 тысяч сумов на покрытие расходов.