Hindiston va Yangi Zelandiya jamoalari 2026-yilgi Erkaklar T20 Jahon Kubogi finalida to‘qnash kelmoqda. Final o‘yini 6-mart, yakshanba kuni soat 19:00 da (GMT 13:30) Ahmadoboddagi Narendra Modi stadionida bo‘lib o‘tadi. Amaldagi chempion Hindiston bu turnirda uchinchi marta g‘alaba qozonib, tarix yaratish imkoniyatiga ega, Yangi Zelandiya esa o‘zining birinchi T20 Jahon Kubogi chempionligini qo‘lga kiritishga intilmoqda.
Hindiston jamoasi turnirni favorit sifatida boshlagan va finalga ham shunday holatda kirishmoqda. Biroq, ularning o‘rtadagi o‘yinlari Yangi Zelandiyaga umid beradi. Hindistonning asosiy kuchi – bu ularning chuqur zaxirasi. Abhishek Sharma dunyodagi eng yuqori reytingli T20 zarbasi, ammo turnirda unchalik yaxshi natija ko‘rsatmadi. Sanju Samson esa so‘nggi ikki inningda ikkita yarim asrlik zarba bilan Hindistonning finalga chiqishida muhim rol o‘ynadi. Jasprit Bumrahning Angliyaga qarshi yarim finaldagi so‘nggi overi (6 run berib) g‘alabaning hal qiluvchi lahzasiga aylandi. Uning bosim ostidagi aniqligi benuqson. Bundan tashqari, 35 000 tomoshabinga mo‘ljallangan Vankxede stadionidagi uy qo‘llab-quvvatlashi ham Hindiston uchun katta omil bo‘ldi, garchi Angliya mezbonlarga yaqin kelganida jimlik hukm surgan bo‘lsa ham. Endi 132 000 tomoshabin asosan “Moviy bolalar”ni qo‘llab-quvvatlaydi.
Yangi Zelandiya jamoasi o‘zining birinchi T20 Jahon Kubogi chempionligini qo‘lga kiritishga intilmoqda. Ular o‘zlarining eng yaxshi davrlarida, jamoaviy birlikni namoyish etgan holda muvaffaqiyatga erishgan. Bu nashr ham bundan mustasno emas. Garchi ular o‘tmishdagi ba’zi yulduzli o‘yinchilarni o‘z ichiga olmasa ham, Kivilarning 1 dan 11 gacha bo‘lgan kuchi har qanday jamoani mag‘lub etishga qodir, buni Janubiy Afrika yarim finalda bilib oldi. Mitchell Santnerning sardorligi, shuningdek, uning dunyoga mashhur aylantirish qobiliyati jamoani eng yaxshi ifodalaydi. Ular kamtar, ammo raqiblarining yorqinligi, jozibadorligi va nafsiga berilmaydi. Glenn Phillips va Rachin Ravindra kabi zarba beruvchi hamma yo‘nalishdagi o‘yinchilar orqali Santner har qanday vaqtda hamma yo‘nalishdagi qobiliyatdan foydalanishi mumkin. Tim Seifert va Finn Allenning ochilish juftligi tomonidan taklif qilinadigan kuch va halokat, ayniqsa ikkinchisining hayratlanarli asri bilan, yarim finalda Proteasga qarshi to‘liq namoyish etildi. Matchwinnerlarning chuqurligi Lockie Fergusonning tezligi va Matt Henry va Jacob Duffy kabi boshqa tikuvchilarning hiylasi bilan zarba berishga qadar cho‘ziladi, Ish Sodhi va Cole McConchie esa aylantirish bo‘limida o‘z sardorlarini qo‘llab-quvvatlaydi.
Hindiston jamoasi turnir davomida aralash natijalarga erishdi, ularning yuqori darajadagi zarbalari o‘t olmadi. Guruh bosqichidagi ochilish o‘yinida AQShga qarshi past darajadagi g‘alaba tezda unutilgan, chunki ular raqiblari Pokistonga qarshi saralashni muhokama qilish uchun keng qamrovli g‘alabaga erishgan. Ikkinchi bosqichga o‘tishlari kafolatlanganidan so‘ng, Hindiston Niderlandni mag‘lub etib, uchta o‘yinda uchinchi g‘alaba bilan birinchi o‘rinni egalladi. Hindiston uchun Super Sakkizliklar Janubiy Afrikaga qarshi mag‘lubiyat bilan boshlandi, bu ular 2024-yilgi finalda engib o‘tgan jamoa, Zimbabvega qarshi o‘yinni majburiy g‘alabaga aylantirdi. Abhishek Sharma afrikaliklarga qarshi 72-run g‘alabasida tepada yarim asrlik zarba bilan shaklga qaytdi; biroq, hamma yo‘nalishdagi o‘yinchi Hardik Pandya o‘zining yarim asri va to‘p bilan ko‘rsatgan o‘yini uchun Matchning eng yaxshi o‘yinchisi deb topildi. Biroq, hal qiluvchi o‘yin G‘arbiy Hindiston bilan bo‘ldi, g‘olib guruhdan ikkinchi saralash joyini qo‘lga kiritdi. Sanju Samson yugurish ta‘qibi bosimi ostida eng sokin inninglardan birini ishlab chiqarib, Hindistonni yarim finalga besh viketli g‘alaba bilan Kolkataga yubordi. Samson, oldingi uchta o‘yinda e‘tibordan chetda qolganidan keyin oldingi o‘yinda Hindistonning o‘yin XI ga qaytgan, yakshanba kuni to‘la Eden Gardens tomoshabinlari oldida Hindistonning ta‘sirli g‘alabasida 97 da not out qoldi. O‘ng qo‘l himoyachisi Vankxede stadionida Angliyaga qarshi yarim finalda ham yorqin inning ishlab chiqardi, 89 zarba berdi. Garchi Jacob Bethell inglizlar uchun asrlik zarba bersa ham, hindular etti run g‘alabasi uchun ushlab turishdi.
Yangi Zelandiya o‘z kampaniyasini Afg‘onistonga qarshi qulay besh viketli g‘alaba bilan boshladi, ular Kivilarning zarba berish mahoratini cheklay olmadi. Ularning ikkinchi o‘yini Finn Allen va Tim Seifert shousi edi, chunki ular 175 ta yugurish ta‘qibida Birlashgan Arab Amirliklarini 10 viket bilan mag‘lub etishdi. Santnerning tomoni Janubiy Afrika tomonidan birinchi mag‘lubiyatga uchradi, chunki ular 176 ta yugurish ta‘qibida Proteasni cheklay olmadi va etti viketli mag‘lubiyatga uchradi. Ular guruh bosqichini Kanadaga qarshi qulay sakkiz viketli g‘alaba bilan yakunladilar. Ularning Pokistonga qarshi birinchi Super Sakkizlik o‘yini yuvishda yakunlandi. Ikkinchisi, mezbon Shri-Lanka bilan, Yangi Zelandiya ikkita hal qiluvchi ochko va sog‘lom sof yugurish darajasini to‘plagan joy edi, bu ularning yarim finalga chiqish yo‘lida qolishlarini ta‘minladi. Angliya o‘zining so‘nggi Super Sakkizlik o‘yinida Yangi Zelandiyani mag‘lub etish uchun kech qaytishni amalga oshirdi, ammo Pokistonning Shri-Lankaga katta mag‘lubiyat berishdagi muvaffaqiyatsizligi Blackcapsning pley-offga o‘tishini muhrladi. Janubiy Afrikaga qarshi yarim final Yangi Zelandiyani raqiblarining mag‘lubiyatsiz seriyasini hisobga olgan holda og‘ir past reytingli deb baholadi. Biroq, shakl kitobi tashlab yuborildi, chunki Kivilar Proteasga qarshi halokatli to‘qqiz viketli g‘alabani qo‘lga kiritishdi.

Сборные Индии и Новой Зеландии сойдутся в финале Чемпионата мира по крикету T20 среди мужчин 2026 года. Матч состоится в воскресенье, 6 марта, в 19:00 (13:30 GMT) на стадионе Нарендра Моди в Ахмадабаде. Действующий чемпион Индия имеет шанс стать первой командой, выигравшей Кубок мира T20 в третий раз, в то время как Новая Зеландия стремится завоевать свой первый титул в этом турнире.
Индийская команда входит в финал в том же статусе фаворита, с которого начинала турнир. Однако их выступления в промежуточных матчах дают надежду Новой Зеландии. Главной силой Индии является глубина состава. Абхишек Шарма — самый высокорейтинговый бэтсмен T20 в мире, но у него был неудачный турнир — на сцену вышел Санжу Самсон. С двумя полувековыми ударами в двух последних иннингах, партнёр Абхишека по открытию стал ключевым фактором возрождённой победной серии Индии, которая вывела их в финал. Точность праворукого стиплера Джасприта Бумра, особенно под давлением, безупречна. Ведущий боулер T20 Варун Чакраварти, взявший 12 жертв, возглавляет спиновую атаку. Поддержка домашних болельщиков на стадионе «Ванкхеде» вместимостью 35 000 человек также рассматривалась как огромный фактор в полуфинальной победе Индии, хотя оглушительная тишина и близость Англии к хозяевам вызывали опасения. Теперь «12-й игрок на поле» для Индии, как часто называют толпу, увидит, как 132 000 болельщиков в основном поддерживают «Парней в синем».
Сборная Новой Зеландии стремится завоевать свой первый Кубок мира T20. В свои лучшие годы, когда они демонстрировали сплочённую команду, они достигали успеха. Это издание не является исключением. Хотя в составе нет некоторых звёздных имён, которые носили чёрную кепку в прошлые годы, у киви есть сила по всей линии от 1 до 11, способная одолеть любую команду, как это узнала на своём опыте Южная Африка в полуфинале. Капитанство Митчелла Сантнера, не говоря уже о его всемирно известных способностях к спину, возможно, лучше всего олицетворяет команду. Сдержанные, но непоколебимые перед блеском, гламуром и эго некоторых из их более именитых соперников. Опираясь на бэтсменов-универсалов Гленна Филлипса и Рачина Равиндру, Сантнер может использовать универсальные способности в любой момент. Сила и разрушительность, предлагаемые открывающей парой Тима Сейферта и Финна Аллена, были полностью продемонстрированы против «Протеас» в полуфинале, в частности для последнего с его потрясающим столетием. Глубина матчвиннеров распространяется на боулинг со скоростью Локи Фергюсона и хитростью других стиплеров, Мэтта Генри и Джейкоба Даффи, в то время как Иш Соди и Коул МакКончи, вышедшие на передний план с показателем 2-9 против Южной Африки, достойно поддерживают своего капитана в спиновом отделе.
Индийская команда провела турнир с неоднозначными результатами, их бэтсмены верхнего порядка не смогли разжечься. Победа низкого уровня в их первом матче группового этапа против США была быстро забыта после всеобъемлющей победы, чтобы обеспечить квалификацию против соперников Пакистана. С их прогрессом во второй этап, обеспеченным, Индия закрепила первое место с третьей победой в трёх матчах, победив Нидерланды. Для Индии «Супер восьмёрки» начались с поражения от Южной Африки, команды, которую они преодолели в финале 2024 года, сделав матч против Зимбабве обязательным для победы. Абхишек Шарма вернулся в форму с полувековым ударом наверху в победе на 72 рана против африканцев; однако, универсал Хардик Пандья был назван игроком матча за его полувековой удар и выступление с мячом. Решающий матч, однако, был против Вест-Индии, где победитель получал второе место для выхода из группы. Санжу Самсон выдал один из самых спокойных иннингов под давлением погони за ранами, чтобы отправить Индию в полуфинал с победой на пять викетов в Калькутте. Самсон, вернувшийся в игровой состав Индии в предыдущем матче после того, как его не заметили в трёх играх до этого, остался неаутом на 97, когда Индия одержала впечатляющую победу перед переполненной толпой «Иден Гарденс» в воскресенье. Праворукий выдал столь же блестящий иннинг в полуфинале против Англии, набрав 89 на стадионе «Ванкхеде». Хотя Джейкоб Бетелл сделал столетие для англичан, именно индийцы удержались для победы на семь ранов.
Новая Зеландия начала свою кампанию с комфортной победы на пять викетов над Афганистаном, который не смог сдержать мастерство боулинга киви. Их второй матч стал шоу Финна Аллена и Тима Сейферта, поскольку они разгромили Объединённые Арабские Эмираты на 10 викетов в их погоне за 175. Сторона Сантнера потерпела первое поражение от Южной Африки, поскольку они не смогли сдержать «Протеас» в погоне за 176 и в итоге проиграли на семь викетов. Они завершили свой групповой этап комфортной победой на восемь викетов над Канадой. Их первая игра «Супер восьмёрки» против Пакистана закончилась отменой из-за дождя. Вторая, против со-хозяев Шри-Ланки, была где Новая Зеландия собрала два важных очка и здоровый чистый показатель ранов, чтобы обеспечить их выход в полуфиналы. Англия совершила поздний камбэк, чтобы победить Новую Зеландию в их последнем матче «Супер восьмёрок», но неудача Пакистана нанести Шри-Ланке крупное поражение закрепила проход «Блэккэпс» в плей-офф. Полуфинал против Южной Африки видел Новую Зеландию оценённой как явного аутсайдера, учитывая непобедимую серию их оппонента. Однако, книжка форм была выброшена в окно, поскольку киви одержали сокрушительную победу на девять викетов против «Протеас».