Eron Milliy Xavfsizlik Kengashi raisi Ali Larijani, mamlakatining AQSh askarlarini asirga olganini da'vo qildi. U o'tgan shanba kuni ijtimoiy tarmoq X-da joylashtirgan xaborda, AQSh bu asirlarni yashirishga urinayotganini ta'kidladi. Larijani yozdi: "Menga bir necha amerikalik askarlar asirga olinganligi haqida xabar berildi, ammo amerikaliklar ular jangda halok bo'lgan deb da'vo qilmoqda. Ularning behuda urinishlariga qaramay, haqiqatni uzoq vaqt yashirib bo'lmaydi."
AQSh harbiylari bu da'volarni darhol rad etdi. AQSh Harbiy-dengiz kuchlari kapitan Tim Xokins javobida: "Eron rejimi yolg'on tarqatish va aldash uchun hamma narsani qilmoqda. Bu yana bir aniq misoldir" dedi. AQSh Markaziy qo'mondonligi (CENTCOM) vakili ham Al Jazeera Arab tiliga bergan bayonotda bu radni takrorladi.
Urush 28-fevralda AQSh va Isroilning birgalikdagi hujumi bilan boshlanganidan beri kamida oltita AQSh harbiy xizmatchisi halok bo'ldi. AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyati harbiy kampaniyani "Epic Fury operatsiyasi" deb atadi. Eronning Tasnim axborot agentligi hisob-kitoblariga ko'ra, o'tgan haftadan beri urushda taxminan 1332 kishi halok bo'lgan, shu jumladan janubi-sharqiy Minab shahridagi maktabga zarba berilganda taxminan 180 bola vafot etgan.
The New York Times tahlili maktabga AQSh tomonidan zarba berilganligini ko'rsatdi, ammo Tramp prezident samolyoti Air Force One-da jurnalistlarga javob berarok, buni Eron qilgan deb aybladi. Tramp shanba kuni: "Men ko'rganimga asoslanib, buni Eron qilgan" dedi. U o'sha kuni Janubiy Floridadagi kurorti va Delaver shtatidagi Dover havo kuchlari bazasi o'rtasida sayohat qildi, bu erda halok bo'lgan askarlarning jasadlari olib kelingan.
Tramp urushning davom etishi haqida optimistik ohangda gapirdi va uni "iloji boricha yaxshi" deb atadi. U Eron haqida: "Biz urushni ko'p foyda bilan yutmoqdamiz. Biz ularning butun yovuz imperiyasini yo'q qildik" dedi. Biroq, Tramp AQSh askarlarini Eronga joylashtirish imkoniyatini hali rad etmagan va The New York Post gazetasiga bergan intervyusida bu haqda aniq javob bermadi.
Urush Trampning "Make America Great Again" (MAGA) tarafdorlari o'rtasida bo'linishga olib keldi, ba'zilar prezidentning so'nggi harbiy hujumidan norozi. Tanqidchilar Trampning qayta saylanish kampaniyasida "cheksiz urushlar olib bormaslik" va'da berganini ta'kidladilar. Konservativ media boshlovchisi Megyn Kelli ijtimoiy tarmoqlarda Trampning Eronda "askarlarni joylashtirish" ni ko'rib chiqayotgani haqidagi xabarlarga javoban: "Men buni yana qilayotganimizga ishonolmayman" deb yozdi.
NPR, PBS va Marist tadqiqot firmasining juma kuni o'tkazgan so'roviga ko'ra, AQSh fuqarolarining ko'pchiligi urushga qarshi. So'ralgan 1591 kattadan 56 foizi mojaroga qarshi ekanligini bildirdi. Al Jazeera muxbiri Kimberly Xalkett: "Bu o'tgan hafta ko'rgan barcha so'rov ma'lumotlariga ko'ra, omma orasida mashhur bo'lmagan urush" dedi.

Глава Совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани заявил, что его страна захватила американских солдат с начала войны на прошлой неделе. В сообщении, размещенном в субботу в социальной сети X, Лариджани предположил, что США скрывают факт захвата. Он написал: "Мне сообщили, что несколько американских солдат взяты в плен, но американцы утверждают, что они погибли в бою. Несмотря на их тщетные усилия, правду нельзя скрывать слишком долго".
Американские военные быстро опровергли эти заявления. Капитан ВМС США Тим Хокинс в ответ на пост Лариджани заявил: "Иранский режим делает всё возможное, чтобы распространять ложь и обманывать. Это ещё один яркий пример". Представитель Центрального командования США (CENTCOM) также повторил это опровержение в заявлении для Al Jazeera на арабском языке.
С начала войны 28 февраля, после совместной атаки США и Израиля, погибли по меньшей мере шесть военнослужащих США. Администрация президента США Дональда Трампа назвала военную кампанию "Операция Epic Fury". По данным иранского информационного агентства Tasnim, с прошлой недели в войне погибли около 1332 человек, включая примерно 180 детей, умерших в результате удара по школе в юго-восточном городе Минаб.
Анализ The New York Times показал, что школа была поражена США, но Трамп, отвечая на вопросы журналистов на борту президентского самолета Air Force One, обвинил в этом Иран. В субботу он заявил: "На основе того, что я видел, это сделал Иран". Трамп провел день, перемещаясь между своим курортом в Южной Флориде, где он принимал латиноамериканских чиновников, и авиабазой ВВС Довер в Делавэре, куда были доставлены тела погибших солдат.
Трамп выразил оптимизм по поводу хода войны, назвав его "настолько хорошим, насколько это возможно". Он заявил об Иране: "Мы выигрываем войну с большим отрывом. Мы уничтожили всю их злодейскую империю". Однако Трамп ещё не исключил возможность размещения американских солдат в Иране, отказавшись дать четкий ответ в интервью The New York Post в понедельник.
Война вызвала раскол среди базы сторонников Трампа "Make America Great Again" (MAGA), некоторые из которых выразили разочарование последней военной операцией президента. Критики указали, что Трамп вел кампанию по переизбранию с обещанием не "вести бесконечные войны". Консервативный медиаведущий Мэггин Келли в социальных сетях в пятницу отреагировала на сообщения о том, что Трамп рассматривает возможность "размещения войск" в Иране, написав: "Честно говоря, не могу поверить, что мы снова это делаем".
Опрос, проведенный в пятницу агентствами NPR и PBS совместно с исследовательской фирмой Marist, показал, что большинство граждан США не одобряют войну. Из 1591 опрошенного взрослого 56% выступили против конфликта. Корреспондент Al Jazeera Кимберли Халкетт отметила: "Судя по всем данным опросов за последнюю неделю, это непопулярная война. Большинство американцев считают, что её нельзя позволить — как с точки зрения потенциальных потерь жизни, учитывая, что уже погибли шесть американцев, и их тела возвращены в США".