O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 5-mart kuni imzolagan farmoni bilan mamlakatda Milliy biofarmatsevtika ilmiy-tadqiqot instituti tashkil etilishi belgilandi. Bu qaror farmatsevtika sohasidagi ilmiy-tadqiqot ishlarini markazlashtirish va rivojlantirish maqsadida qabul qilindi.
Institut O‘zbekiston kimyo-farmatsevtika ilmiy-tadqiqot instituti, Toshkent vaksina va zardoblar ilmiy-tadqiqot instituti hamda “Sharq tabobati” ilmiy-tadqiqot institutlari negizida tuziladi. Ushbu institutlar barcha huquq va majburiyatlari, shartnomalari, moliyalashtirish manbalari, shtat birliklari, mol-mulki va boshqa boyliklari bilan birga yangi institutga o‘tkaziladi, bu esa mavjud resurslarni samarali birlashtirishga xizmat qiladi.
Institutning tuzilmasi va Farmatsevtika tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamg‘armasi orqali moliyalashtiriladigan shtat birliklari soni Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi tomonidan tasdiqlanadi. Bu qadam farmatsevtika sohasidagi ilmiy-tadqiqot faoliyatini moliyaviy jihatdan mustahkamlashga qaratilgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 2026/2027 o‘quv yilidan boshlab Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda tajriba-sinov tariqasida Farmatsevtika texnik universiteti bilan o‘zaro integratsiya asosida o‘quvchilarni hayot fanlari asoslariga o‘rgatish bo‘yicha ta’lim dasturlari joriy qilinadi. Bu dastur STEM modeli bo‘yicha tashkil etilib, dastlabki 3 yilda kimyo, biologiya, fizika, matematika va ingliz tili bo‘yicha fundamental bilimlarni shakllantirishga, keyingi 2 yilda esa tabiiy fanlar asosida boshlang‘ich tayyorgarlikni ta’minlashga qaratilgan.
Maktabning 10-11-sinf va Farmatsevtika texnik universitetining 1-kurs o‘quv rejalari o‘zaro integratsiya qilinadi, bu esa oliygohning o‘quv rejasiga oid fanlarni o‘quvchilarning tanlovi asosida qo‘shimcha o‘qitish imkonini beradi. Oliy ta’lim fanlari universitet professor-o‘qituvchilari tomonidan o‘qitiladi va barcha xarajatlar universitetning budjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan qoplanadi. Talablarga javob bergan maktab bitiruvchilariga universitetning tegishli yo‘nalishida 2-kursdan test sinovlarisiz va qo‘shimcha imtihonlarsiz o‘qishni davom ettirish huquqi beriladi.

Указом Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, подписанным 5 марта, в стране учрежден Национальный научно-исследовательский институт биофармацевтики. Это решение направлено на централизацию и развитие научно-исследовательской деятельности в фармацевтической сфере, что может способствовать укреплению отечественного производства лекарств и вакцин.
Институт будет создан на базе Узбекского химико-фармацевтического научно-исследовательского института, Ташкентского научно-исследовательского института вакцин и сывороток, а также научно-исследовательского института «Шарк табобати». Все права и обязанности, договоры, источники финансирования, штатные единицы, имущество и другие материальные ценности этих институтов передаются новому учреждению, что позволит объединить существующие ресурсы для более эффективной работы.
Структура института и количество штатных единиц, финансируемых через Фонд поддержки и развития фармацевтической сети, утверждаются Агентством по развитию фармацевтической сети. Этот шаг призван обеспечить финансовую устойчивость научно-исследовательской деятельности в фармацевтике, хотя эффективность такого подхода еще предстоит оценить на практике.
Министерство дошкольного и школьного образования с 2026/2027 учебного года внедрит в специализированной школе имени Абу Али ибн Сино экспериментальные образовательные программы по обучению основам наук о жизни на основе интеграции с Фармацевтическим техническим университетом. Программа будет организована по модели STEM, где первые 3 года уделяется приоритетное внимание формированию фундаментальных знаний по химии, биологии, физике, математике и английскому языку, а последующие 2 года — обеспечению начальной подготовки на основе естественных наук.
Учебные планы 10-11 классов школы и 1 курса соответствующих направлений бакалавриата Фармацевтического технического университета будут интегрированы, что позволит дополнительно преподавать предметы из учебного плана университета на основе выбора учащихся. Дисциплины высшего образования будут преподаваться профессорско-преподавательским составом университета, а все расходы покрываются за счет внебюджетных средств университета. Выпускники школы, выполнившие установленные требования, получат право продолжить обучение со 2 курса соответствующего направления университета без тестовых испытаний и дополнительных экзаменов.