O‘zbekiston Transport vazirligi 10-martdan boshlab mahalliy va xorijiy aviakompaniyalarga Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari bilan ikki tomonlama yo‘lovchi tashish reyslarini tashkil etishga ruxsat berdi. Bu haqda vazirlik tomonidan O‘zbekistonda faoliyat yurituvchi milliy va xorijiy aviakompaniyalarga yuborilgan xatda ma’lum qilingan. Kun.uz ushbu xatning nusxasini ko‘rib chiqdi.
Xatda, Saudiya Arabistoni yo‘nalishidagi reyslarni amalga oshirishda umra mavsumining tugashi va "Haj-2026" mavsumi boshlanishidan oldin barcha umra ziyoratchilari Saudiya Arabistonini tark etishi kerakligi e’tiborga olinishi kerakligi ta’kidlangan. Bu qoida haj ziyorati tashkilotchilari va aviakompaniyalar uchun muhim cheklovlarni anglatadi, bu esa reyslarni rejalashtirishda qiyinchiliklarga olib kelishi mumkin.
Reyslarni tashkil etishda parvoz xavfsizligi talablari, xalqaro havo tashish qoidalari, shuningdek Saudiya Arabistoni va BAAning vakolatli organlari tomonidan belgilangan talab va tartiblar qat’iy rioya qilinishi nazarda tutilgan. Bu qo‘shimcha ma’muriy va texnik choralarni talab qiladi, bu esa aviakompaniyalar uchun operatsion xarajatlarni oshirishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Musulmonlari boshqarmasi va tur operatorlari tomonidan tashkil etilayotgan umra ziyorati sayohatlari Yaqin Sharq havo makonining yopilishi tufayli 1-martdan vaqtincha to‘xtatilgan edi. Yangi ruxsat ziyoratchilarga sayohat imkoniyatini qayta tiklashga yordam berishi mumkin, ammo mavsumiy cheklovlar va xavfsizlik talablari tufayli bu jarayon sekin va murakkab bo‘lishi kutilmoqda.

Министерство транспорта Узбекистана с 10 марта разрешило местным и иностранным авиакомпаниям организовывать двусторонние пассажирские перевозки в Саудовскую Аравию и Объединенные Арабские Эмираты. Об этом сообщается в письме, направленном национальным и иностранным авиакомпаниям, осуществляющим деятельность в Узбекистане. Kun.uz ознакомился с копией данного документа.
В письме подчеркивается, что при выполнении рейсов в Саудовскую Аравию необходимо учитывать завершение сезона умры и то, что до начала сезона «Хадж-2026» все паломники умры должны покинуть Саудовскую Аравию. Это правило создает значительные ограничения для организаторов хаджа и авиакомпаний, что может привести к сложностям в планировании рейсов и увеличению логистических издержек.
При организации рейсов предусмотрено строгое соблюдение требований безопасности полетов, действующих правил международных воздушных перевозок, а также требований и порядков, установленных уполномоченными органами Саудовской Аравии и ОАЭ. Эти меры вводят дополнительные административные и технические барьеры, потенциально повышая операционные расходы для авиаперевозчиков и усложняя процесс восстановления воздушного сообщения.
Напомним, паломнические поездки в умру, организуемые Управлением мусульман Узбекистана и туроператорами, были временно приостановлены с 1 марта из-за закрытия воздушного пространства на Ближнем Востоке. Новое разрешение может помочь возобновить поездки для паломников, но из-за сезонных ограничений и требований безопасности этот процесс, вероятно, будет медленным и сопряженным с трудностями.