1-martdan O‘zbekistonda bir qator qonuniy o‘zgarishlar va yangiliklar amalga oshiriladi. Ushbu o‘zgarishlar "Inson" markazlarida "mehrli oila" xizmatini joriy etish, chet elliklar uchun o‘zbek tili sertifikatlash imtihonlarini boshlash, davlat xaridlari portalida sun'iy intellekt modulini ishga tushirish, demensiya, Parkinson va Alsgeymer kasalligi bo‘lgan shaxslar uchun qarab turish xizmatini yo‘lga qo‘yish, "og‘ir" toifadagi tumandagi kredit foizlarini pasaytirish, "mahalla loyihasi" dasturlari uchun foiz kompensatsiyasi, tadbirkorlarning barqarorlik reytingini aniqlashda yangi mezonlar, nogiron oilalar uchun "yashil" ta'mirlash ishlari, tovarlarni dastlabki deklaratsiyalash va "Biznes hamroh" loyihasini amalga oshirishni o‘z ichiga oladi.
"Mehrli oila" xizmati 2026-yil 1-martdan boshlab ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalarning ota-onalariga oilaviy terapiya xizmatlarini bepul ko‘rsatishni nazarda tutadi. Chet elliklar uchun o‘zbek tili bilish darajalari bo‘yicha sertifikatlash imtihonlari 2026-yil 1-martdan boshlab A1, A2 va V1 darajalari uchun, 2027-yil 1-martdan esa V2, S1 va S2 darajalari uchun joriy etiladi. V1 darajadagi sertifikatga ega bo‘lganlar O‘zbekiston fuqaroligiga qabul qilishda davlat tilini bilish imtihonidan ozod etiladi.
Davlat xaridlari portalida sun'iy intellekt moduli tovarlar va xizmatlarning o‘rtacha bozor narxini hisoblaydi. Boshlang‘ich narx faqat shu modul orqali shakllantiriladi. Narxlar o‘rtasidagi farq 10% dan oshsa yoki 20% dan kam bo‘lsa, xaridlar yuqori darajadagi tavakkalchilik bilan baholanadi. Shuningdek, faqat davlat buyurtmachisining rahbari yoki o‘rinbosari xarid komissiyasi raisi bo‘lishi mumkin.
Demensiya, Parkinson va Alsgeymer kasalligi tashxisi qo‘yilgan shaxslar uchun kunduzgi qatnov asosida qarab turish xizmati ko‘rsatiladi. 37 ta "og‘ir" toifadagi tumanda oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasidagi kreditlar foizi yillik 12% gacha pasaytiriladi. "Mahalla loyihasi" dasturlari uchun foiz to‘lovlarining bir qismini kompensatsiya qilish uchun 1,2 trln so‘m ajratiladi.
Tadbirkorlarning barqarorlik reytingini aniqlashda qonunbuzilish holatlari yangi mezon sifatida qo‘shiladi. I guruh nogironligi bo‘lgan va mehnatga layoqatli a’zosi bo‘lmagan oilalar uchun "yashil" ta'mirlash ishlari amalga oshiriladi. Tovarlarni chegara o‘tkazish punktiga yetib kelguniga qadar dastlabki deklaratsiyalash orqali erkin muomalaga chiqarish bojxona rejimi joriy etiladi. "Biznes hamroh" loyihasi doirasida davlat xizmatlari va ayrim xususiy xizmatlar "yagona darcha" tamoyili asosida ko‘rsatiladi.

С 1 марта в Узбекистане вступают в силу ряд законодательных изменений и нововведений. Эти изменения включают внедрение услуги "милосердная семья" в центрах "Инсон", запуск экзаменов по сертификации узбекского языка для иностранцев, внедрение модуля искусственного интеллекта на портале государственных закупок, организацию услуг по уходу для лиц с диагнозами деменция, болезнь Паркинсона и Альцгеймера, снижение процентных ставок по кредитам в "тяжелых" районах, компенсацию процентных платежей по программам "махалля", новые критерии для определения рейтинга устойчивости предпринимателей, "зеленый" ремонт для семей с инвалидами, предварительное декларирование товаров и реализацию проекта "Бизнес-спутник".
Услуга "милосердная семья" с 1 марта 2026 года предусматривает бесплатное предоставление услуг семейной терапии родителям детей, нуждающихся в социальной защите. Экзамены по сертификации уровней владения узбекским языком для иностранцев будут введены с 1 марта 2026 года для уровней A1, A2 и V1, а с 1 марта 2027 года — для уровней V2, S1 и S2. Лица, имеющие сертификат уровня V1, освобождаются от экзамена по государственному языку при получении гражданства Узбекистана.
На портале государственных закупок модуль искусственного интеллекта рассчитывает среднерыночные цены товаров и услуг. Начальная цена формируется только через этот модуль. Если разница между ценами превышает 10% или составляет менее 20%, закупки оцениваются как высокорисковые. Кроме того, только руководитель государственного заказчика или его заместитель может быть председателем закупочной комиссии.
Для лиц с диагнозами деменция, болезнь Паркинсона и Альцгеймера будут предоставляться услуги по уходу на дневной основе. Процентные ставки по кредитам в рамках программ семейного предпринимательства в 37 "тяжелых" районах снижаются до 12% годовых. Для компенсации части процентных платежей по программам "махалля" выделяется 1,2 трлн сумов.
При определении рейтинга устойчивости предпринимателей нарушения законодательства добавляются в качестве новых критериев. Для семей с инвалидами I группы и без трудоспособных членов будут проводиться работы по "зеленому" ремонту. Вводится таможенный режим выпуска товаров в свободное обращение через предварительное декларирование до прибытия на пункт пропуска. В рамках проекта "Бизнес-спутник" государственные и некоторые частные услуги будут предоставляться по принципу "единого окна".