Hindistonning O'zbekistonga investitsiyalari 2025 yilda 135% o'sib, 332 million dollarga yetdi. Umumiy investitsiyalar hajmi 717 million dollardan oshib, yaqin kelajakda 1 milliard dollardan oshishi kutilmoqda. Buni 25 fevral kuni Toshkentda bo'lib o'tgan matbuot anjumanida Hindiston elchisi Smita Pant aytdi.
Uning so'zlariga ko'ra, investitsiya dinamikasi o'tgan yilning asosiy natijalaridan biri bo'ldi. O'zbekistonda hind kapitali ishtirokidagi korxonalar soni ortib bormoqda — 2026 yil boshida ularning soni 375 tani tashkil etdi.
Hindiston biznesi farmatsevtika, mashinasozlik, qishloq xo'jaligi, kon sanoati va infratuzilma loyihalariga katta qiziqish bildirmoqda.
Elchi iqtisodiy hamkorlikning muntazam siyosiy muloqotga asoslanganligini ta'kidladi. 2025 yil sentyabr oyida Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi va O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Shanxay Hamkorlik Tashkiloti sammiti doirasida uchrashuv o'tkazdilar.
2025 yilda raqamli texnologiyalar bo'yicha qo'shma ishchi guruhi yig'ilishi bo'lib o'tdi. IT, sun'iy intellekt va kiberxavfsizlik sohasidagi loyihalar muhokama qilindi.
O'zbekiston delegatsiyasi 2026 yil fevral oyida Nyu-Dehlida bo'lib o'tgan sun'iy intellekt bo'yicha xalqaro sammitda ishtirok etdi.
Mudofaa, sog'liqni saqlash va gumanitar hamkorlik sohasidagi hamkorlik davom etmoqda, shu jumladan profil ishchi guruhi faoliyati va qo'shma mashg'ulotlar o'tkazilmoqda.
Hindiston shifokorlari Toshkentda 200 dan ortiq ambulatoriya konsultatsiyalari o'tkazdilar. Bemorlarga onkologiya, gepatologiya, nefrologiya, ortopediya, torakal jarrohlik va jigar transplantatsiyasi kabi yo'nalishlarda yordam ko'rsatildi.
So'nggi besh yil ichida Hindistonning Texnik va Iqtisodiy Hamkorlik dasturi doirasida Hindistonda 1144 nafar o'zbekistonlik ta'lim oldi. Diplomatning ta'kidlashicha, so'nggi ikki yil ichida tanlangan ishtirokchilarning 40% dan ortig'ini ayollar tashkil etdi. Dastur sun'iy intellekt, axborot texnologiyalari va farmatsevtika kabi sohalarda malaka oshirish va kasbiy almashinuvni nazarda tutadi.
Diplomatik missiya rahbarining so'zlariga ko'ra, ikki tomonlama hamkorlik tizimli rivojlanmoqda, investitsiyalarning o'sishi esa munosabatlarning chuqurroq iqtisodiy hamkorlikka o'tishini tasdiqlaydi.

Индийские инвестиции в Узбекистан в 2025 году увеличились на 135%, достигнув 332 млн долларов. Общий объём вложений превысил 717 млн долларов и, как ожидается, может в ближайшей перспективе превысить 1 млрд. Об этом 25 февраля на пресс-конференции в Ташкенте заявила посол Индии Смита Пант.
По её словам, инвестиционная динамика стала одним из ключевых результатов прошедшего года. В Узбекистане продолжает расти число предприятий с индийским капиталом — по состоянию на начало 2026 года их насчитывается 375.
Наибольший интерес индийский бизнес проявляет к фармацевтике, машиностроению, сельскому хозяйству, горнодобывающей отрасли и инфраструктурным проектам.
Посол подчеркнула, что экономическое сотрудничество опирается на регулярный политический диалог. В сентябре 2025 года премьер-министр Индии Нарендра Моди и президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провели встречу на полях саммита Шанхайской организации сотрудничества.
В 2025 году состоялось очередное заседание совместной рабочей группы по цифровым технологиям. Обсуждались проекты в сфере ИТ, искусственного интеллекта и кибербезопасности.
Узбекистанская делегация также приняла участие в международном саммите по искусственному интеллекту в Нью-Дели в феврале 2026 года.
Продолжается взаимодействие в сфере обороны и безопасности, включая работу профильной рабочей группы и проведение совместных учений.
Индийские врачи провели более 200 амбулаторных консультаций в Ташкенте. Приём пациентов осуществлялся по таким направлениям, как онкология, гепатология, нефрология, ортопедия, торакальная хирургия и трансплантация печени.
За последние пять лет в рамках программы Indian Technical and Economic Cooperation («Индийская программа технического и экономического сотрудничества») обучение в Индии прошли 1144 узбекистанца. Как отметила дипломат, более 40% участников, отобранных в последние два года, составили женщины. Программа предусматривает повышение квалификации и профессиональный обмен в таких направлениях, как искусственный интеллект, информационные технологии и фармацевтика.
По словам главы дипмиссии, двустороннее сотрудничество развивается системно, а рост инвестиций подтверждает переход отношений к более глубокому экономическому взаимодействию.