Jeneva – Eron va Qo'shma Shtatlar o'rtasidagi yana bir bilvosita muzokaralar yakunlandi. Vositachi "muhim taraqqiyot" da'vo qilsa-da, har ikki tomon urushni oldini olish uchun o'z pozitsiyalaridan yetarlicha chekinishga tayyorligi aniq emas.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araghchi Jenevadagi muzokaralardan so'ng Vena shahrida keyingi texnik muzokaralar o'tkazilishini va taraqqiyot "yaxshi" bo'lganini aytdi. "Bu eng jiddiy va eng uzoq davom etgan muzokaralar edi", dedi u.
Vositachi Omon tashqi ishlar vaziri Badr bin Hamad Al Busaidi Eron va AQSh diplomatlari Vena muzokaralaridan oldin o'z hukumatlari bilan maslahatlashishlarini aytdi. Muzokaralar haqida kam tafsilotlar ma'lum, ammo Araghchi AQSh elchisi Stiv Vitkoff bilan qisqa uchrashgani xabar qilinmoqda.
Eron delegatsiyasi o'zining yozma takliflarini Al Busaidiga topshirdi, u keyin Vitkoff va Jared Kushner boshchiligidagi AQSh delegatsiyasi bilan uchrashdi. Muzokaralarda Xalqaro Atom Energiyasi Agentligi (XAEA) bosh direktori Rafael Grossi ham ishtirok etdi, u kelishuv bo'lsa, Eronni yadroviy monitoring va tekshiruv vazifalarini bajarishi kerak.
Ikki tomon uran boyitish va raketalar kabi asosiy masalalar bo'yicha kelishmovchilikda. Vashington Eron hududida hech qanday yadroviy boyitishga, hatto 2015 yildagi yadroviy kelishuvda kelishilgan fuqarolik darajasida ham ruxsat bermasligini ta'kidlaydi. Trump bu kelishuvni 2018 yilda bir tomonlama bekor qildi.
Eron prezidenti Masud Pezeshkian Eron hech qachon yadroviy qurol ishlab chiqarmasligini takrorladi va Trumpning "dunyo terrorizmining birinchi homiysi" degan da'vosiga qarshi chiqdi. "Agar haqiqatlar adolatli ko'rib chiqilsa, Eron nafaqat terrorizmni qo'llab-quvvatlamaydi, balki mintaqa va dunyo bo'ylab terrorning asosiy qurbonlaridan biri ekanligi aniq bo'ladi", dedi u.
Eron taklifi "g'alaba-g'alaba" takliflarini o'z ichiga olgani uchun AQShning muzokaralardagi "jiddiyligini" baholash uchun mo'ljallangan. Takliflar qisman 60 foiz boyitilgan uranni suyultirish va uni mamlakat ichida saqlashni o'z ichiga olishi mumkin, bu AQSh uchun Eron nefti va gazi hamda samolyotlar sotib olish bilan bog'liq iqtisodiy imkoniyatlar bilan bog'lanishi mumkin.
Oliy rahbar Ali Xomeney AQShga qarshi qattiq ritorikasini saqlab qoldi va har qanday kelishuv imkoniyatlariga shubha bildirdi. Araghchi hatto Xomeney o'ldirilsa ham, Eron teokratik tuzumi vorisni tayinlash uchun qonuniy tartiblarga ega bo'lgani uchun davom etishini aytdi.
Eron va AQSh rasmiylari bu oy bilvosita muzokaralarda "taraqqiyot" haqida da'vo qilmoqda, ammo ko'plab eronliklar urushga tayyorgarlik ko'rishda davom etmoqda.

Geneva – Another round of indirect talks between Iranian and United States officials concluded with a mediator claiming "significant progress" but still no clear evidence that either side is willing to make sufficient concessions to avoid war.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said after the Geneva talks that further technical talks would be held next week in Vienna and progress had been "good". "These were the most serious and longest talks," he stated.
Omani Foreign Minister Badr bin Hamad Al Busaidi, who mediated, said Iranian and US diplomats would consult with their governments before the Vienna talks. Few details have emerged, but Araghchi was reported to have briefly met US envoy Steve Witkoff.
The Iranian delegation handed its written proposals to Al Busaidi, who then met the US delegation led by Witkoff and Jared Kushner. International Atomic Energy Agency (IAEA) Director General Rafael Grossi also participated, as the IAEA would handle nuclear monitoring and verification in Iran under any agreement.
The two sides remain at odds over key issues, including uranium enrichment and missiles. Washington has repeatedly emphasized it will not accept any nuclear enrichment on Iranian soil, even at civilian levels agreed in the 2015 nuclear deal, which Trump unilaterally abandoned in 2018.
Iranian President Masoud Pezeshkian reiterated that Iran will never develop nuclear weapons and countered Trump's assertion that Iran is "the world's number one sponsor of terror". "If the realities are seen fairly, it will become clear that Iran is not only not a supporter of terrorism, but one of the main victims of terror in the region and across the world," he said.
Iran's proposal is expected to gauge US "seriousness" in the talks as it contains "win-win" offers. These are believed to include diluting part of Iran's 60-percent enriched uranium and keeping it inside the country, potentially paired with economic opportunities for the US related to Iranian oil and gas and aircraft purchases.
Supreme Leader Ali Khamenei maintained tough rhetoric against the US, casting doubt on any agreement. Araghchi said even if Khamenei is killed, Iran's theocratic establishment would continue due to legal procedures for appointing a successor.
Iranian and US officials have hailed supposed "progress" in indirect talks this month, but many Iranians continue to prepare for war.