Jeneva – Eron va Qo'shma Shtatlar o'rtasidagi yana bir bilvosita muzokaralar yakunlandi. Vositachi "muhim taraqqiyot" da'vo qilsa-da, har ikki tomon urushni oldini olish uchun o'z pozitsiyalaridan yetarlicha chekinishga tayyorligi aniq emas.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araghchi Jenevadagi muzokaralardan so'ng Vena shahrida keyingi texnik muzokaralar o'tkazilishini va taraqqiyot "yaxshi" bo'lganini aytdi. "Bu eng jiddiy va eng uzoq davom etgan muzokaralar edi", dedi u.
Vositachi Omon tashqi ishlar vaziri Badr bin Hamad Al Busaidi Eron va AQSh diplomatlari Vena muzokaralaridan oldin o'z hukumatlari bilan maslahatlashishlarini aytdi. Muzokaralar haqida kam tafsilotlar ma'lum, ammo Araghchi AQSh elchisi Stiv Vitkoff bilan qisqa uchrashgani xabar qilinmoqda.
Eron delegatsiyasi o'zining yozma takliflarini Al Busaidiga topshirdi, u keyin Vitkoff va Jared Kushner boshchiligidagi AQSh delegatsiyasi bilan uchrashdi. Muzokaralarda Xalqaro Atom Energiyasi Agentligi (XAEA) bosh direktori Rafael Grossi ham ishtirok etdi, u kelishuv bo'lsa, Eronni yadroviy monitoring va tekshiruv vazifalarini bajarishi kerak.
Ikki tomon uran boyitish va raketalar kabi asosiy masalalar bo'yicha kelishmovchilikda. Vashington Eron hududida hech qanday yadroviy boyitishga, hatto 2015 yildagi yadroviy kelishuvda kelishilgan fuqarolik darajasida ham ruxsat bermasligini ta'kidlaydi. Trump bu kelishuvni 2018 yilda bir tomonlama bekor qildi.
Eron prezidenti Masud Pezeshkian Eron hech qachon yadroviy qurol ishlab chiqarmasligini takrorladi va Trumpning "dunyo terrorizmining birinchi homiysi" degan da'vosiga qarshi chiqdi. "Agar haqiqatlar adolatli ko'rib chiqilsa, Eron nafaqat terrorizmni qo'llab-quvvatlamaydi, balki mintaqa va dunyo bo'ylab terrorning asosiy qurbonlaridan biri ekanligi aniq bo'ladi", dedi u.
Eron taklifi "g'alaba-g'alaba" takliflarini o'z ichiga olgani uchun AQShning muzokaralardagi "jiddiyligini" baholash uchun mo'ljallangan. Takliflar qisman 60 foiz boyitilgan uranni suyultirish va uni mamlakat ichida saqlashni o'z ichiga olishi mumkin, bu AQSh uchun Eron nefti va gazi hamda samolyotlar sotib olish bilan bog'liq iqtisodiy imkoniyatlar bilan bog'lanishi mumkin.
Oliy rahbar Ali Xomeney AQShga qarshi qattiq ritorikasini saqlab qoldi va har qanday kelishuv imkoniyatlariga shubha bildirdi. Araghchi hatto Xomeney o'ldirilsa ham, Eron teokratik tuzumi vorisni tayinlash uchun qonuniy tartiblarga ega bo'lgani uchun davom etishini aytdi.
Eron va AQSh rasmiylari bu oy bilvosita muzokaralarda "taraqqiyot" haqida da'vo qilmoqda, ammo ko'plab eronliklar urushga tayyorgarlik ko'rishda davom etmoqda.

Женева – Еще один раунд непрямых переговоров между иранскими и американскими официальными лицами завершился, при этом посредник заявил о "значительном прогрессе", но по-прежнему нет четких доказательств того, что какая-либо из сторон готова пойти на достаточные уступки в своих позициях, чтобы избежать войны.
Иранский министр иностранных дел Аббас Арагчи после переговоров в Женеве заявил, что на следующей неделе в Вене состоятся дальнейшие технические переговоры, и прогресс был "хорошим". "Это были самые серьезные и продолжительные переговоры", – сказал он.
Оманский министр иностранных дел Бадр бин Хамад Аль Бусаиди, выступивший посредником, сообщил, что иранские и американские дипломаты проконсультируются со своими правительствами перед венскими переговорами. Детали обсуждений практически не раскрываются, но сообщается, что Арагчи кратко встретился с американским посланником Стивом Уиткоффом.
Иранская делегация передала свои письменные предложения Аль Бусаиди, который затем встретился с американской делегацией во главе с Уиткоффом и Джаредом Кушнером. В переговорах также участвовал генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси, которому в случае соглашения придется осуществлять ядерный мониторинг и проверки в Иране.
Стороны расходятся по ключевым вопросам, включая обогащение урана и ракеты. Вашингтон неоднократно подчеркивал, что не допустит какого-либо обогащения урана на иранской территории, даже на гражданском уровне, согласованном в ядерной сделке 2015 года, от которой Трамп в одностороннем порядке отказался в 2018 году.
Иранский президент Масуд Пезешкиан повторил, что Иран никогда не будет разрабатывать ядерное оружие, и отверг заявление Трампа о том, что Иран является "главным спонсором терроризма в мире". "Если справедливо оценить реальность, станет ясно, что Иран не только не поддерживает терроризм, но и является одной из основных жертв террора в регионе и мире", – заявил он.
Иранское предложение, как ожидается, позволит оценить "серьезность" США на переговорах, поскольку содержит "выигрышные для всех" предложения. Считается, что они включают разбавление части 60-процентного обогащенного урана Ирана и его хранение на территории страны, что может быть связано с экономическими возможностями для США в сфере иранской нефти и газа, а также покупки самолетов.
Верховный лидер Али Хаменей сохранил жесткую риторику против США, поставив под сомнение шансы на какое-либо соглашение. Арагчи заявил, что даже в случае убийства Хаменея теократический истеблишмент в Иране продолжит существовать благодаря установленным юридическим процедурам назначения преемника.
Иранские и американские официальные лица заявляют о предполагаемом "прогрессе" на непрямых переговорах в этом месяце, но многие иранцы продолжают готовиться к войне.