AQSH Adliya vazirligi Oliy sudga prezident Donald Trump ma'muriyatining mamlakatda yashovchi 6 ming Suriyalik muhojir uchun deportatsiyadan himoya qilishni (TPS) bekor qilish rejalarini amalga oshirishga ruxsat berishni so'radi.
Vazirlikning shoshilinch murojaati Oliy sudga noyabr oyida pastki sud tomonidan chiqarilgan qarorni bekor qilishni talab qildi, bu qaror TPSni Suriyaliklar uchun tugatishga to'sqinlik qilgan edi.
Bu Trump ma'muriyatining migratsiyani cheklash bo'yicha so'nggi harakatidir. Ichki xavfsizlik vazirligi TPSni 12 mamlakat, jumladan Gaiti, Myanma, Somali va Yaman fuqarolari uchun tugatishga harakat qilmoqda, garchi tanqidchilar bu mamlakatlarda tartibsizlik davom etayotganini ta'kidlamoqda.
Oliy sud avvalroq may va oktyabr oylarida Trump ma'muriyatiga yuz minglab Venesuelaliklar uchun TPSni olib tashlash imkonini bergan edi. Suriyaliklar uchun TPS 2012-yilda fuqarolar urushi boshlanganda berilgan, ammo Trump ma'muriyati Suriyada urush tugaganligi va yangi hukumatni qo'llab-quvvatlaganligi sababli TPSni tugatishni talab qilmoqda.
Sudya Katherine Polk Failla noyabr oyida TPSni bekor qilishni to'xtatgan edi, Nyu-Yorkdagi Ikkinchi sud apellyatsiya sudi esa bu qarorni bekor qilmadi.

Министерство юстиции США обратилось в Верховный суд с просьбой разрешить администрации президента Дональда Трампа продолжить планы по прекращению защиты от депортации для 6 000 сирийских мигрантов, проживающих в стране.
Срочное обращение министерства, поданное в четверг, требует от Верховного суда отменить решение нижестоящего суда, вынесенное в ноябре, которое блокировало прекращение программы временной защиты (TPS) для сирийцев.
Это последняя попытка администрации Трампа ограничить миграцию в США. Министерство внутренней безопасности стремится прекратить TPS для граждан 12 стран, включая Гаити, Мьянму, Сомали и Йемен, несмотря на предупреждения критиков о продолжающейся нестабильности в этих государствах.
Верховный суд ранее, в мае и октябре, разрешил администрации Трампа отменить TPS для сотен тысяч венесуэльцев. TPS для сирийцев был введён в 2012 году на фоне гражданской войны, но администрация утверждает, что конфликт завершился, и нынешнее правительство Сирии поддерживается США.
Судья Кэтрин Полк Файлла заблокировала прекращение TPS для сирийцев в ноябре, а Апелляционный суд второго округа в Нью-Йорке отказался отменить это решение.