Bir qancha arab davlatlari va Yevropa Ittifoqi Isroil hukumati tomonidan G'arbiy Sohilning bir qismidagi yerlar Isroil davlat reestriga kiritilishi haqidagi qarorni qoraladi. Tanqidchilarning fikricha, bu qadam Falastin hududlarida Isroil aholi punktlarining kengayishiga olib kelishi mumkin.
BBC Newsning Quddusdagi muxbiri Yolanda Knellning ta'kidlashicha, bu o'n yillar davomida amalda bo'lgan tartibga solish tizimini o'zgartirishni anglatadi, bunda G'arbiy Sohilda musulmon bo'lmagan shaxslar tomonidan yer sotib olish cheklovlari mavjud edi. Isroil hokimiyatlari qaror yer munosabatlarini tartibga solishga qaratilganligini aytdi. Bu qaror "C zonasi" deb ataladigan hududga tegishli bo'lib, Agence France-Presse agentligi ma'lumotlariga ko'ra, G'arbiy Sohilning taxminan 60% ni egallaydi va Isroil nazorati ostida.
Hukumatda yangi chora sud tortishuvlari sonini kamaytirishi, infratuzilma loyihalarini soddalashtirishi va yer sotishni yanada shaffof qilishi kerakligini ta'kidladi. Isroil Tashqi ishlar vazirligida bu "texnik va ma'muriy" qaror ekanligi, mulk huquqlarini aniqlash va huquqiy nizolarni hal qilishga qaratilganligini bildirdi. Shuningdek, Falastin Muxtoriyati nazorati ostidagi hududlarda yer huquqlarining noqonuniy ro'yxatga olinishi holatlariga javob sifatida qabul qilinganligini qo'shdilar.
Shu bilan birga, Binyamin Netanyaxu bosh vazir kabinetining o'ng qanot vakillari tashabbusni mintaqadagi Isroil nazoratini kuchaytirish bilan ochiqchasiga bog'laydi. Moliya vaziri Bezalel Smotrich qaror Isroilning G'arbiy Sohildagi mavjudligini mustahkamlash siyosatining bir qismi ekanligini aytdi.

Several Arab states and the European Union have condemned the Israeli government's decision to begin registering land in parts of the West Bank in the Israeli state registry. Critics argue that this move could facilitate the expansion of Israeli settlements in Palestinian territories.
As noted by BBC News correspondent Yolande Knell in Jerusalem, this effectively changes a decades-old regulatory system that had restrictions on land purchases by non-Muslims in the West Bank. Israeli authorities stated that the decision aims to streamline land relations. It concerns the so-called "Zone C," which, according to Agence France-Presse, covers about 60% of the West Bank and is under Israeli control.
The government emphasized that the new measure should reduce the number of legal disputes, simplify infrastructure projects, and ensure more transparent land sales. The Israeli Ministry of Foreign Affairs stated that it is a "technical and administrative" decision aimed at clarifying property rights and resolving legal conflicts. They also noted that the step was a response to cases of illegal registration of land rights in territories controlled by the Palestinian Authority.
At the same time, representatives of the right-wing faction in Prime Minister Benjamin Netanyahu's cabinet openly link the initiative to strengthening Israeli control over the region. Finance Minister Bezalel Smotrich stated that the decision is part of a policy to reinforce Israel's presence in the West Bank.