O‘zbekistonda 2026 yilda uy-joy qurilishi va ipoteka kreditlarini kengaytirish rejalashtirilmoqda. Prezident farmoniga ko‘ra, ipoteka dasturlarini amalga oshirish uchun 23 trillion so‘m mablag‘ ajratiladi.
Bu choralar "O‘zbekiston – 2030" strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha davlat dasturining bir qismi bo‘lib, "Mahalla va butun jamiyatni rivojlantirish yili" doirasida amalga oshirilmoqda. Hukumat ushbu tashabbus uy-joy masalasini yangi bosqichga olib chiqish va aholi uchun uy-joyning qulayligini oshirishga yordam beradi, deb hisoblaydi.
Dasturni moliyalashtirish bir necha manbalardan ta’minlanadi. Asosiy mablag‘ – 12,2 trillion so‘m davlat byudjetidan ajratiladi. Yana 7,8 trillion so‘m tijorat banklari o‘z resurslari hisobidan taqdim etadi, qolgan mablag‘lar esa qo‘shimcha moliyaviy manbalardan jalb qilinadi.
Shu bilan birga, hokimiyat uy-joy bozor narxlarini hisobga olgan holda ipoteka kreditlari chegaralarini qayta ko‘rib chiqadi. Toshkent shahrida maksimal kredit miqdori 480 million so‘mni tashkil etadi, mamlakatning boshqa hududlarida esa 380 million so‘m bo‘ladi. Bunday farqlash, kutilganidek, hududlar bo‘yicha ko‘chmas mulk narxlaridagi tafovutlarni hisobga olishga imkon beradi.
Dastur boshlang‘ich to‘lov va foizlarni to‘lashda qiyinchiliklarga duch kelayotgan fuqarolarga alohida e’tibor qaratadi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri subsidiyalar taqdim etish uchun byudjetda 2,7 trillion so‘m mablag‘ belgilangan. Hukumatda kompleks choralar o‘z uy-joyini sotib olishni butun mamlakat bo‘ylab minglab oilalar uchun yanada qulayroq qiladi, deb hisoblaydi.