O‘zbekiston bo‘ylab olib borilgan tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslaridan ruxsatsiz foydalanishning 234 ta holati aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiyaning matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oy davomida huquqni muhofaza qilish organlari hamda elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘m qiymatida – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy iste’mol qilinganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblab chiqildi.
Bundan tashqari, energiya foydalanish qoidalarini buzish bilan bog‘liq holda 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olindi.
Qonun buzuvchi iste’molchilarga qonunga muvofiq intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish hujjatlari keyingi huquqiy jarayon uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.

В ходе недавних проверок по всему Узбекистану выявлено 234 случая несанкционированного использования энергоресурсов потребителями, сообщила пресс-служба Узэнергоинспекции.
В сотрудничестве с правоохранительными органами и компаниями по снабжению электроэнергией и газом Узэнергоинспекция провела контрольные мероприятия в течение прошлого месяца. В результате было установлено, что 50,6 млн кВт·ч электроэнергии – стоимостью приблизительно 103 млрд сумов – и 12,4 млн кубометров природного газа – стоимостью около 32,6 млрд сумов – были потреблены незаконно. Общий финансовый ущерб пересчитан и составляет 135,67 млрд сумов.
В отношении нарушителей-потребителей приняты дисциплинарные меры в соответствии с законом, а соответствующие материалы дел переданы правоохранительным органам для дальнейшего правового рассмотрения.