AQSh va Eron rasmiylari Jenevada bo'lib o'tgan yadroviy muzokaralarda "muhim taraqqiyot" qayd etilganini Ummon tashqi ishlar vaziri Badr Albusaidi ma'lum qildi. Biroq, urushni oldini olishi mumkin bo'lgan kelishuv imkoniyatlari hali aniq emas.
Vositachi sifatida ishtirok etgan Albusaidi, ikki tomon poytaxtlarida maslahatlashuvlardan so'ng "tez orada" muzokaralarni davom ettirishni rejalashtirganini, texnik darajadagi muhokamalar esa keyingi hafta Vena shahrida bo'lib o'tishini aytdi.
AQSh yoki Eron rasmiylaridan darhol izoh berilmadi.
Prezident Donald Trump kelishuv bo'lmasa, Eronga hujum qilish bilan tahdid qilgan holda, so'nggi bir necha hafta ichidagi uchinchi tur muzokaralar oxirgi diplomatik harakat sifatida qaralmoqda.
Trump 2003-yildagi AQSh boshchiligidagi Iroq bosqinidan keyin O'rta Sharqdagi eng katta harbiy quvvatni to'plagan, Eron esa hujumga kuch bilan javob berishga va'da bergan.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araghchi boshchiligidagi delegatsiya muzokaralarda Eronning tinch yadro energiyasiga haqli ekanligini ta'kidlab, AQShning uranni to'liq to'xtatish va boyitilgan uran zahirasini mamlakatdan chiqarish talablarini rad etdi.
Biroq, rasmiylar imtiyozlar taklif qilgan, garchi tafsilotlar ommaga e'lon qilinmagan. Evaziga, Eron iqtisodini zaiflashtirgan sanksiyalarning olib tashlanishini kutmoqda.
Trump qaysi shartlarni qabul qilishi mumkinligi hali aniq emas. Eron ballistik raketalar dasturini cheklash va mintaqadagi vositachilarni qo'llab-quvvatlashni to'xtatish mavzularini muhokama qilishdan bosh tortgan.
So'nggi haftalarda AQSh minglab askarlar va Trump "armada" deb ta'riflagan harbiy quvvatni, shu jumladan ikkita samolyot tashuvchi va boshqa harbiy kemalarni mintaqaga yubordi.
Trump o'tgan oy Eronga bomba tashlash bilan tahdid qilgan edi, ammo keyin uning e'tibori G'arb bilan uzoq davom etgan nizoning markazida bo'lgan Eronning yadro dasturiga qaratildi.
O'nlab yillar davomida AQSh va Isroil Eronni yashirincha yadro quroli ishlab chiqishga urinayotganlikda aybladi. Eron o'z dasturi faqat tinch maqsadlar uchun ekanligini ta'kidlaydi, garchi mamlakat qurol darajasiga yaqin uran boyitgan yagona yadro quroliga ega bo'lmagan davlatdir.
Trump Kongressga bergan nutqida Eronga nisbatan noaniq gapirdi, ammo hujum uchun aniq asos ko'rsatmadi. U Eron "tez orada" AQShga etib borishga qodir bo'lgan raketalar qurish ustida ishlayotganini, shuningdek, o'tgan yilgi hujumlardan keyin yadro quroli dasturini "qaytadan boshlashga" urinayotganini aytdi.
Eron tashqi ishlar vaziri ijtimoiy tarmoqlarda Eron "hech qanday sharoitda yadro qurolini ishlab chiqarmasligini" e'lon qildi va "o'zaro manfaatlar va tashvishlarni hal qiladigan kelishuv uchun tarixiy imkoniyat" mavjudligini ta'kidladi.

Чиновники США и Ирана достигли «значительного прогресса» на переговорах по ядерной программе в Женеве, заявил министр иностранных дел Омана Бадр Альбусаиди, хотя перспективы сделки, способной предотвратить войну, остаются неясными.
Альбусаиди, выступавший в роли посредника, сообщил, что стороны планируют возобновить переговоры «в ближайшее время» после консультаций в своих столицах, а технические обсуждения состоятся на следующей неделе в Вене.
Незамедлительных комментариев от официальных лиц США или Ирана не последовало.
На фоне угроз президента Дональда Трампа нанести удар по Ирану в случае отсутствия сделки, этот третий раунд переговоров за несколько недель рассматривался как последняя дипломатическая попытка.
Трамп распорядился о крупнейшем наращивании военного присутствия США на Ближнем Востоке со времен вторжения в Ирак в 2003 году, в то время как Иран пообещал ответить на атаку силой.
Иранская делегация под руководством министра иностранных дел Аббаса Араги на переговорах настаивала на праве Ирана на мирную ядерную энергию и отвергла требования США полностью прекратить обогащение урана на своей территории и вывезти запасы обогащенного урана из страны.
Однако, по имеющимся данным, официальные лица предложили уступки, хотя детали не разглашаются. Взамен Иран ожидает снятия санкций, которые подорвали его экономику.
Остается неясным, какие условия Трамп может принять для сделки. Иран уже отказался обсуждать ограничения своей программы баллистических ракет и прекращение поддержки прокси-групп в регионе.
В последние недели США направили в регион тысячи военнослужащих и то, что Трамп назвал «армадой», включая два авианосца, другие военные корабли, истребители и самолеты-заправщики.
Трамп впервые пригрозил бомбить Иран в прошлом месяце, но затем его внимание переключилось на ядерную программу Ирана, которая находится в центре длительного спора с Западом.
В течение десятилетий США и Израиль обвиняли Иран в попытках тайно разработать ядерное оружие. Иран настаивает, что его программа носит исключительно мирный характер, хотя страна является единственным государством без ядерного оружия, обогащающим уран до уровня, близкого к оружейному.
В своей речи перед Конгрессом Трамп кратко и неопределенно говорил о напряженности с Ираном, не излагая четких оснований для ударов. Он заявил, что Иран работает над созданием ракет, которые «вскоре» смогут достичь США, и обвинил страну в попытке «начать все заново» с ядерной программы после ударов прошлого года.
Министр иностранных дел Ирана в социальных сетях заявил, что Иран «ни при каких обстоятельствах не будет разрабатывать ядерное оружие», и отметил «историческую возможность заключить беспрецедентное соглашение, учитывающее взаимные интересы».