Keniyalik Festus Omwamba Rossiya armiyasi uchun Ukrainada jang qilish uchun odamlarni yollaganlikda ayblanib, odam savdosi uchun ayblangan. Prokuratura ma'lumotlariga ko'ra, u 22 nafar keniyalik yoshlarni "aldov yo'li bilan Rossiyaga ekspluatatsiya qilish uchun" yuborgan. Uch nafar qurbon Keniyadan chiqib ketgan va Rossiya-Ukraina urushining oldingi chizig'ida jarohat olgan holda qaytgan.
Omwamba ayblovlarga qarshi chiqdi, uning advokati ishni "taxminlar"ga asoslangan deb ta'rifladi. Jinoyatni tergov qilish boshqarmasi uni "Yevropa mamlakatlarida qonuniy ish taklif qilish orqali zaif shaxslarni ekspluatatsiya qiluvchi kengroq odam savdosi sindikatining asosiy o'yinchisi" deb hisoblaydi.
Keniyaning Milliy razvedka xizmati hisobotiga ko'ra, so'nggi oylarda 1000 dan ortiq keniyalik Rossiya armiyasiga qo'shilgan, ko'p hollarda ularga Rossiyada ish va'da qilingan, keyin esa armiya shartnomasini imzolashga majbur etilgan va Ukrainada jang qilish uchun yuborilgan. Parlament a'zosi Kimani Ichung'wah 89 nafar keniyalik hali oldingi chiziqda, 39 nafar kasalxonada va 28 nafar yo'qolgan deb ma'lum qildi.
Rossiyaning Nayrobidagi elchixonasi ayblovlarni rad etib, ularni "xavfli va yo'ldan ozdiruvchi targ'ibot kampaniyasi" deb atadi. Alohida, Janubiy Afrika o'z fuqarolaridan ikkitasining oldingi chiziqda halok bo'lganini xabar qildi.

Кениец Фестус Омвамба обвинен в торговле людьми за якобы вербовку граждан для участия в боевых действиях на стороне российской армии в Украине. По данным прокуратуры Кении, он отправил 22 "кенийских молодых людей в Россию для эксплуатации путем обмана". Трое пострадавших, которые уже выехали из Кении, оказались на передовой и вернулись с ранениями.
Омвамба не признал вину в суде, его адвокат назвал дело "спекулятивным". Управление уголовных расследований считает его "ключевым участником более обширного синдиката по торговле людьми, эксплуатирующего уязвимых лиц, обещая им законные возможности трудоустройства в европейских странах".
Согласно отчету Национальной разведывательной службы Кении, за последние месяцы более 1000 кенийцев присоединились к российской армии, часто после обещаний работы в России, с последующим принуждением к подписанию армейских контрактов. Депутат Кимани Ичунгва сообщил, что 89 кенийцев все еще на передовой, 39 госпитализированы и 28 пропали без вести.
Посольство России в Найроби отвергло обвинения, назвав их "опасной и вводящей в заблуждение пропагандистской кампанией". Отдельно Южная Африка сообщила о гибели двух своих граждан на передовой.