Pokiston va Tolibon rasmiylari ma'lumotlariga ko'ra, Pokiston Afg'onistonning yirik shaharlaridagi nishonlarga tun davomida zarba berdi. Bu harakatlar ikki davlat o'rtasidagi keskinlikning kuchayishi fonida sodir bo'ldi.
Pokiston rasmiylari Afg'onistondagi zarbalarni "afg'onlarning asossiz hujumlariga" javob deb atadi. Tolibon esa buni Pokistonning oldingi hujumlariga javob ekanini aytdi.
Xavfsizlik manbalari hujumlar chegaradagi Tolibon postlari, qarorgohlari va o'q-dori omborlarini nishonga olganini bildirdi. Ikki tomon ham yo'qotishlar haqida xabar berdi, ammo raqamlar keskin farq qilmoqda.
Bu to'qnashuvlar 2600 kilometrlik chegara bo'yidagi o't ochishni to'xtatish kelishuviga tahdid solmoqda. Shuningdek, Pokistonning Tolibonni TTP jangarilariga boshpana berishda ayblashi atrofidagi nizoni chuqurlashtirdi.
Pokiston mudofaa vaziri Xavaja Asif: "Sabr kosamiz to'ldi. Endi oramizda ochiq urush boshlandi", dedi. Prezident Osif Ali Zardoriy esa: "Pokiston tinchlik va hududiy yaxlitlik masalasida aslo yon bosmaydi", deb ta'kidladi.

По данным официальных лиц Пакистана и Талибана, Пакистан нанес удары по целям в крупных городах Афганистана в течение ночи. Это произошло на фоне обострения напряженности между двумя странами.
Пакистанские чиновники заявили, что удары по Афганистану являются ответом на "необоснованные атаки афганцев". Талибан, в свою очередь, назвал это ответом на предыдущие удары Пакистана.
Источники безопасности сообщили, что атаки включали воздушные и наземные удары по постам, базам и складам боеприпасов Талибана в нескольких секторах границы. Обе стороны сообщили о значительных потерях, но цифры сильно различаются.
Эти удары представляют собой самую серьезную эскалацию в последние месяцы между двумя соседними странами и угрожают соглашению о прекращении огня вдоль 2600-километровой границы. Инцидент также углубил давний спор вокруг обвинений Исламабада в том, что Талибан предоставляет убежище боевикам "Техрик-и-Талибан Пакистан" (ТТП), что Талибан отрицает.
Министр обороны Пакистана Хаваджа Асиф заявил: "Наша чаша терпения переполнилась. Теперь между нами началась открытая война". Президент Асиф Али Зардари подчеркнул: "Пакистан никоим образом не поступится миром и территориальной целостностью".