Farg'ona shahridagi 66-sonli davlat bolalar bog'ida 6 yoshli bolaning yer osti yuqori kuchlanish transformatori punktiga yiqilib, elektr toki urishi natijasida og'ir kuyishlar olgani haqida xabar berildi. Bola hozirda kasalxonada davolanmoqda.
Bola 18-fevral kuni bog' hududida o'ynab yurganida, transformator punktiga tushib qolgan. O'tgan yili foydalanishga topshirilgan bog'da bu xavfli joy maxsus to'siqlar bilan o'ralmagan, eshik oddiy polietilen bilan yopilgan edi.
Bino qurilishida ishtirok etgan korxona rahbari Kun.uz ga bergan intervyusida, loyihada to'siq ko'zda tutilmaganligini, ammo punktni yopish kerak bo'lganini va xodimlarning beparvoligi sabab bo'lganini aytdi.
O'zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov 26-fevral kuni bu holat bo'yicha 116-moddaga (kasbiy majburiyatlarni to'g'ri bajarmaslik) asosan jinoiy ish qo'zg'atilganini ma'lum qildi. Hozirda tergov ishlari olib borilmoqda.

В государственном детском саду №66 города Ферганы 6-летний воспитанник упал в подземный пункт высоковольтного трансформатора и получил сильные ожоги от удара током. Ребенок в настоящее время находится в больнице.
Инцидент произошел 18 февраля, когда мальчик играл на территории сада. Опасное помещение, сданное в эксплуатацию два года назад, не было огорожено специальными заграждениями, а дверь была закрыта обычным полиэтиленом.
Руководитель предприятия, построившего трансформаторный пункт, в интервью Kun.uz сообщил, что ограждение не было включено в проект, но закрыть подвал было необходимо, и сотрудники проявили халатность.
Пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов 26 февраля сообщил, что по данному факту возбуждено уголовное дело по статье 116 УК (ненадлежащее выполнение профессиональных обязанностей). В настоящее время проводятся следственные действия.