O'zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Pokiston harbiy samolyotlari Afg'oniston poytaxti Kobul, shuningdek, Qandahor va Poktiya viloyatlariga zarba berdi. Islomobodda bu hujumni chegaradagi Pokiston pozitsiyalariga o'tgan kunlarda bo'lgan o'q otishlarga javob deb atashdi.
Al Jazeera telekanali ma'lumotiga ko'ra, Kobulga birinchi zarba mahalliy vaqt bilan 1:50 da berildi, undan keyin ikkinchi havo hujumi bo'ldi. Pokiston mudofaa vaziri Xavodji Asifning so'zlariga ko'ra, Islomobodning Afg'oniston hokimiyatiga bo'lgan sabri tugadi va mamlakat "ochiq urush" boshladi.
"50 yil davomida [Pokiston] besh million afg'onni qabul qildi. Bugungi kunda ham millionlab afg'onlar bizning yerimizda tirikchilik topmoqda. Bizning sabrimiz tugadi. Endi biz bilan siz o'rtasida ochiq urush boshlandi", – dedi Asif.
Pokiston axborot vaziri Attaulla Tarar hujumlar natijasida 133 "Tolibon" jangarisi yo'q qilingan, ularning bir nechta pozitsiyalari egallangan va yo'q qilinganligini ma'lum qildi. U, shuningdek, Tolibonga tegishli nishonlarga Qandahor va Poktiyada hujum qilinganligini aytdi.
O'z navbatida, Afg'oniston hukumatining matbuot kotibi Zabihulloh Mujohid Qandahor va Gelmandagi Pokiston bazalariga javob zarbalari berilganligini, afg'on harbiy manbasi esa 10 Pokiston harbiy xizmatchisi halok bo'lganligi va 13 forpost egallanganligi haqida xabar berdi. Shuningdek, bitta Pokiston samolyoti urib tushirilganligi haqida ma'lumot bor, ammo bu hozircha rasmiy tasdiqlanmagan.
2611 kilometr chegaraga ega bo'lgan Pokiston va Afg'oniston o'rtasidagi munosabatlar oktabrdagi janglardan keyin keskin yomonlashdi. O'shanda chegara ikkala tomonida 70 dan ortiq odam halok bo'ldi.
Keskinlashuv qo'shnilar o'rtasidagi munosabatlar yomonlashuvi fonida sodir bo'ldi: Pokiston Afg'onistonni qurolli guruhlar, jumladan, Pokiston toliblarining hujumlari uchun afg'on hududidan foydalanadigan jangarilarini boshpana qilishda ayblaydi. Pokiston toliblari Afg'onistondagi toliblar bilan chuqur mafkuraviy aloqalarga ega, lekin alohida harakatni ifodalaydi. Islomobod ular "Hindistonning qo'g'irchoqlari" bo'lib qolgan deb hisoblaydi, o'tgan yili ular bilan ziddiyat qisqa mojaroga aylandi.
Pokiston bosh vaziri Shahboz Sharif armiyaning mamlakat suverenitetini himoya qilishga tayyorligini bildirdi. Hindiston hozirgi keskinlashuvni "Pokistonning o'z ichki muvaffaqiyatsizliklari uchun boshqalarni ayblashning yana bir urinishi" deb atadi. BMT shoshilinch ravishda keskinlikni pasaytirishga chaqirdi.

Uzbekistan, Tashkent – AN Podrobno.uz. Pakistani military aircraft struck the Afghan capital Kabul, as well as Kandahar and Paktia provinces. Islamabad described the attack as a response to recent cross-border shelling of Pakistani positions.
According to Al Jazeera, the first strike on Kabul occurred at 1:50 local time, followed by a second wave of airstrikes. Pakistani Defense Minister Khawaja Asif stated that Islamabad's patience with Afghan authorities has run out, and the country is moving to "open war."
"For 50 years, [Pakistan] has hosted five million Afghans. Even today, millions of Afghans earn their livelihood on our soil. Our patience is exhausted. Now open war has erupted between us and you," said Asif.
Pakistani Information Minister Attaullah Tarar claimed that 133 Taliban militants were eliminated in the strikes, with several of their positions captured and destroyed. He also reported attacks on Taliban targets in Kandahar and Paktia.
In response, Afghan government spokesperson Zabihullah Mujahid announced counterstrikes on Pakistani bases in Kandahar and Helmand, while an Afghan military source reported the deaths of 10 Pakistani soldiers and the capture of 13 outposts. There are also reports of one Pakistani aircraft being shot down, though this has not been officially confirmed.
Relations between Pakistan and Afghanistan, which share a 2,611-kilometer border, deteriorated sharply after clashes in October, which resulted in over 70 casualties on both sides.
The escalation comes amid worsening ties between the neighbors: Pakistan accuses Afghanistan of harboring militants from armed groups, including Pakistani Taliban, who use Afghan territory for attacks. The Pakistani Taliban have deep ideological ties with the Afghan Taliban but are a separate movement. Islamabad believes they have become "puppets of India," with tensions escalating into a brief conflict last year.
Pakistani Prime Minister Shehbaz Sharif affirmed the army's readiness to defend the country's sovereignty. India called the current escalation "another attempt by Pakistan to blame others for its internal failures." The UN has urged urgent de-escalation.