O'zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Pokiston harbiy samolyotlari Afg'oniston poytaxti Kobul, shuningdek, Qandahor va Poktiya viloyatlariga zarba berdi. Islomobodda bu hujumni chegaradagi Pokiston pozitsiyalariga o'tgan kunlarda bo'lgan o'q otishlarga javob deb atashdi.
Al Jazeera telekanali ma'lumotiga ko'ra, Kobulga birinchi zarba mahalliy vaqt bilan 1:50 da berildi, undan keyin ikkinchi havo hujumi bo'ldi. Pokiston mudofaa vaziri Xavodji Asifning so'zlariga ko'ra, Islomobodning Afg'oniston hokimiyatiga bo'lgan sabri tugadi va mamlakat "ochiq urush" boshladi.
"50 yil davomida [Pokiston] besh million afg'onni qabul qildi. Bugungi kunda ham millionlab afg'onlar bizning yerimizda tirikchilik topmoqda. Bizning sabrimiz tugadi. Endi biz bilan siz o'rtasida ochiq urush boshlandi", – dedi Asif.
Pokiston axborot vaziri Attaulla Tarar hujumlar natijasida 133 "Tolibon" jangarisi yo'q qilingan, ularning bir nechta pozitsiyalari egallangan va yo'q qilinganligini ma'lum qildi. U, shuningdek, Tolibonga tegishli nishonlarga Qandahor va Poktiyada hujum qilinganligini aytdi.
O'z navbatida, Afg'oniston hukumatining matbuot kotibi Zabihulloh Mujohid Qandahor va Gelmandagi Pokiston bazalariga javob zarbalari berilganligini, afg'on harbiy manbasi esa 10 Pokiston harbiy xizmatchisi halok bo'lganligi va 13 forpost egallanganligi haqida xabar berdi. Shuningdek, bitta Pokiston samolyoti urib tushirilganligi haqida ma'lumot bor, ammo bu hozircha rasmiy tasdiqlanmagan.
2611 kilometr chegaraga ega bo'lgan Pokiston va Afg'oniston o'rtasidagi munosabatlar oktabrdagi janglardan keyin keskin yomonlashdi. O'shanda chegara ikkala tomonida 70 dan ortiq odam halok bo'ldi.
Keskinlashuv qo'shnilar o'rtasidagi munosabatlar yomonlashuvi fonida sodir bo'ldi: Pokiston Afg'onistonni qurolli guruhlar, jumladan, Pokiston toliblarining hujumlari uchun afg'on hududidan foydalanadigan jangarilarini boshpana qilishda ayblaydi. Pokiston toliblari Afg'onistondagi toliblar bilan chuqur mafkuraviy aloqalarga ega, lekin alohida harakatni ifodalaydi. Islomobod ular "Hindistonning qo'g'irchoqlari" bo'lib qolgan deb hisoblaydi, o'tgan yili ular bilan ziddiyat qisqa mojaroga aylandi.
Pokiston bosh vaziri Shahboz Sharif armiyaning mamlakat suverenitetini himoya qilishga tayyorligini bildirdi. Hindiston hozirgi keskinlashuvni "Pokistonning o'z ichki muvaffaqiyatsizliklari uchun boshqalarni ayblashning yana bir urinishi" deb atadi. BMT shoshilinch ravishda keskinlikni pasaytirishga chaqirdi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Пакистанские военные самолеты нанесли удары по столице Афганистана Кабулу, а также по провинциям Кандагар и Пактия. В Исламабаде назвали атаку ответом на обстрелы пакистанских позиций на границе, произошедшие накануне.
По сообщению телеканала Al Jazeera, первый удар по Кабулу был нанесен в 1:50 по местному времени, за ним последовала вторая волна авианалета. По словам министра обороны Пакистана Хаваджи Асифа, терпение Исламабада в отношении афганских властей исчерпано, и страна переходит к "открытой войне".
"На протяжении 50 лет [Пакистан] принимал пять миллионов афганцев. Даже сегодня миллионы афганцев зарабатывают себе на жизнь на нашей земле. Наше терпение исчерпано. Теперь между нами и вами разразилась открытая война", — сказал Асиф.
Пакистанский министр информации Аттаулла Тарар заявил, что в результате ударов ликвидированы 133 боевика "Талибан", захвачены и уничтожены несколько их позиций. Также он сообщил об атаке на принадлежащие талибам цели в Кандагаре и Пактии.
В свою очередь, пресс-секретарь афганского правительства Забихулла Муджахид сообщил об ответных ударах по пакистанским базам в Кандагаре и Гельменде, а афганский военный источник — о гибели 10 пакистанских военных и захвате 13 форпостов. Также сообщается об одном сбитом пакистанском самолете, однако эта информация пока официально не подтверждена.
Отношения между Пакистаном и Афганистаном, имеющими общую границу протяженностью 2611 километров, резко ухудшились после боевых действий в октябре. Тогда погибло более 70 человек по обе стороны границы.
Обострение произошло на фоне ухудшения отношений между соседями: Пакистан обвиняет Афганистан в укрывательстве боевиков вооруженных группировок, в том числе пакистанских талибов, использующих афганскую территорию для атак. Пакистанские талибы имеют глубокие идеологические связи с талибами в Афганистане, но представляют собой отдельное движение. Исламабад считает, что они стали "марионетками Индии", противостояние с которой в прошлом году переросло в короткий конфликт.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф заявил о готовности армии защищать суверенитет страны. В Индии назвали нынешнее обострение "еще одной попыткой Пакистана переложить вину за свои внутренние неудачи на других". В ООН призвали к срочной деэскалации.