Toshkentning Chilanzar tumanida, 16-fevral kuni, 2009-yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan yigit tomonidan boshqarilgan Lacetti avtomobili yo‘l-transport hodisasi sodir etdi. Hodisa "O‘zbekkino" yonidagi Novza ko‘chasida ro‘y berdi.
Kun.uz ma’lumotlariga ko‘ra, yigit burilishda boshqaruvni yo‘qotib, qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib ketdi va to‘xtatilgan Cobalt avtomobiliga urildi. Zarb natijasida Cobalt yonida turgan Honda Criderga ham tegib ketdi. Uchala avtomobil ham jiddiy shikastlandi.
Cobalt egasining so‘zlariga ko‘ra, hodisa joyiga kelgan "4-batalyondan Bekzod" deb tanishtirgan yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi xodimi kerakli protsessual choralarni ko‘rmagan. Xususan, ishtirokchilar va guvohlardan izoh olinmagan, hodisa joyi sxemasi tuzilmagan, tormoz izlari ko‘rib chiqilmagan.
Xodim avtomobil egalaridan ro‘yxatga olish hujjatlari va haydovchilik guvohnomalarini yig‘ib olgan, Lacetti va ikki boshqa avtomobilni jarima to‘xtash joyiga yetkazishni o‘z egalariga yuklagan va hodisa joyini tark etgan. Lacetti haydovchisining shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmagan.
Haydovchi voyaga yetmagan bo‘lsa-da, uning shaxsi hodisa joyida aniqlanmagan. Uni hodisa joyida bo‘lgan ko‘ngillilar aniqlashga muvaffaq bo‘lishgan.
Kun.uz Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasining rasmiy vakili Qahramon Xudoyberganovga yo‘l-transport hodisalarini rasmiylashtirish tartibi haqida izoh so‘radi. Uning so‘zlariga ko‘ra, har qanday yo‘l-transport hodisasida birinchi navbatda hodisa joyi sxemasi tuziladi, u ishtirokchilar va guvohlar tomonidan imzolanadi. Bundan tashqari, hodisa joyida ishtirokchilarning shaxslari aniqlanadi va batafsil izohlar olinadi.