Toshkentning Chilanzar tumanida 16-fevral kuni Lacetti avtomobilini boshqargan voyaga yetmagan shaxs yo‘l-transport hodisasi qildi.
Kun.uz ma’lumotlariga ko‘ra, “O‘zbekkino” yonidagi Novza ko‘chasida 2009-yilda tug‘ilgan o‘smir Lacetti avtomobilini boshqarayotganda burilishda boshqaruvni yo‘qotdi. Natijada u qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib, to‘xtatilgan Cobalt avtomobiliga urildi. Zarbadan Cobalt yonidagi Honda Criderga urildi. Barcha 3 ta avtomobil shikastlandi.
Cobalt egasining so‘zlariga ko‘ra, hodisa joyiga kelgan “4-batalyondan Bekzod” deb tanishtirgan yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi xodimi zarur jarayon choralarini ko‘rmadi. Xususan, ishtirokchilar va guvohlardan izoh olinmadi, hodisa joyi sxemasi tuzilmadi, tormoz izlari ko‘rib chiqilmadi.
Xodim avtomobil egalaridan ro‘yxatga olish hujjatlari va haydovchilik guvohnomalarini yig‘di, Lacetti va boshqa 2 ta avtomobilni jarima maydonchasiga yetkazishni aslida egalariga yukladi, so‘ngra hodisa joyini tark etdi. Shu bilan birga, Lacetti boshqargan shaxsning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari yo‘q edi.
Haydovchi voyaga yetmagan bo‘lsa-da, uning shaxsi hodisa joyida aniqlanmadi. Uni hodisa joyida bo‘lgan ko‘ngillilar aniqlashga muvaffaq bo‘ldi.
Kun.uz Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasining rasmiy vakili Qahramon Xudoyberganovga yo‘l-transport hodisalarini rasmiylashtirish tartibi haqida izoh so‘radi. Uning so‘zlariga ko‘ra, har qanday yo‘l-transport hodisasida birinchi navbatda hodisa joyi sxemasi tuziladi, u ishtirokchilar va guvohlar tomonidan imzolanadi. Bundan tashqari, joyda ishtirokchilarning shaxslari aniqlanadi va batafsil izohlar olinadi.