Hindistonning Oʻzbekistondagi elchisi Smita Pant 25-fevral kuni Kun.uz ga bergan izohida Dok-1 Max ishi boʻyicha Hindistonda sud jarayoni davom etayotganini va yakuniy qarorni sud chiqarishini aytdi.
"Masala sud ishlovida. Yakuniy bahoni sud beradi. Tergov va sud jarayoni tugaguncha yakuniy izoh berish notoʻgʻri", — dedi diplomat.
Uning soʻzlariga koʻra, qonun ustuvorligi prinsipi Hindiston uchun asosiy hisoblanadi, sud tizimi mustaqil ishlaydi va shaffof tartib asosida qaror qabul qiladi.
Elchi, shuningdek, vafot etgan bolalar oilalariga chuqur hamdardlik bildirdi.
Alohida Smita Pant Hindiston farmatsevtika sanoatining global sogʻliqni saqlash tizimidagi ahamiyatini ta'kidladi. Hindiston dunyodagi eng yirik dori ishlab chiqaruvchilaridan biri boʻlib, umumiy dori preparatlari boʻyicha yetakchi oʻrinda turadi — dunyo hajmining 20% ga yaqini mamlakatda ishlab chiqariladi.
Hindiston COVID-19 pandemiyasi davrida vaksinalar va dorilar yetkazib beruvchisi sifatida muhim rol oʻynadi.
Dok-1 Max shirasi Hindistonning Uttar-Pradesh shtatidagi Marion Biotech kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan. 2022-yil dekabr oyida Oʻzbekiston tomonidan bolalar oʻlimi haqida rasmiy xabar berilgach, Hindiston regulyatorlari korxonani tekshirishni boshladi va preparat ishlab chiqarish toʻxtatildi.
2026-yil yanvar oyida Allohobod Oliy sudi jinoyat ishini toʻxtatish haqidagi arizalarni rad etdi, 20-fevralda Hindiston Oliy sudi jarayonni bekor qilishdan bosh tortdi, ish birinchi instansiya sudida koʻrib chiqilishi kerakligini tasdiqladi.
Shunday qilib, 2026-yil holatiga koʻra, Hindistonda yakuniy hukm chiqarilmagan, sud jarayoni davom etmoqda.
Oʻzbekistonda Dok-1 Max ishi boʻyicha sud jarayoni yakunlangan. 2024-yil 26-fevralda Toshkent shahar jinoiy ishlar sudi ogʻir oqibatlarga olib kelgan dori vositasini import qilish va tarqatish ishi boʻyicha ayblov hukmini chiqardi.
23 kishi, jumladan import kompaniyasi vakillari va preparatni roʻyxatga olish va bozorga chiqarishda ishtirok etgan mansabdor shaxslar aybdor deb topildi.

Посол Индии в Узбекистане Смита Пант 25 февраля в комментарии Kun.uz заявила, что судебное разбирательство по делу Dok-1 Max в Индии продолжается, и окончательное решение должен вынести суд.
«Вопрос находится в судебном производстве. Окончательную оценку даст суд. До завершения следствия и судебного разбирательства давать заключительные комментарии неправильно», — отметила дипломат.
По её словам, принцип верховенства закона является для Индии фундаментальным, а судебная система действует независимо и принимает решения на основе прозрачных процедур.
Посол также выразила глубокие соболезнования семьям погибших детей.
Отдельно Смита Пант подчеркнула значимость индийской фармацевтической отрасли для глобальной системы здравоохранения. Индия является одним из крупнейших производителей лекарственных средств в мире и занимает ведущие позиции в сегменте генерических препаратов — около 20% мирового объёма генериков производится в стране.
Индия в период пандемии COVID-19 стала ключевым поставщиком вакцин и медикаментов.
Сироп Dok-1 Max производился индийской компанией Marion Biotech в штате Уттар-Прадеш. После сообщений узбекистанской стороны о гибели детей в декабре 2022 года индийские регуляторы инициировали проверку предприятия, а производство препарата было приостановлено.
В январе 2026 года Высокий суд Аллахабада отклонил ходатайства о прекращении уголовного преследования, а 20 февраля 2026 года Верховный суд Индии также отказался отменять процессуальные действия, подтвердив, что дело должно рассматриваться по существу в суде первой инстанции.
Таким образом, по состоянию на 2026 год окончательный приговор по делу в Индии не вынесен, судебное разбирательство продолжается.
В Узбекистане судебный процесс по делу Dok-1 Max завершён. 26 февраля 2024 года Ташкентский городской суд по уголовным делам вынес обвинительный приговор по делу о ввозе и обращении лекарственного средства, повлёкшем тяжёлые последствия.
Виновными были признаны 23 человека, включая представителей компании-импортёра и должностных лиц, причастных к регистрации и допуску препарата на рынок.