Samarqand viloyatida gʻayrioddiy voqea sodir boʻldi: 53 yoshli Onarxol Kubayeva oʻnlab yillar davomida Sovet Ittifoqi pasporti bilan yashagan. U 1972-yil 21-dekabrda Navoiy viloyati Nurota tumanida tugʻilgan va 1992-yilda turmushga chiqqanidan keyin Samarqand viloyati Payariq tumanidagi "Naqurt" mahallasiga koʻchib oʻtgan.
Oʻzbekiston Adliya vazirligi maʼlumotlariga koʻra, Kubayeva oilaviy sharoitlar va hujjatlar rasmiylashtirish uchun zarur shart-sharoitlarning yoʻqligi sababli mahalla qoʻmitasi, ichki ishlar organlari yoki ZAGSga murojaat qilmagan. Shu sababli, u Oʻzbekiston fuqaroligini tasdiqlovchi asosiy hujjatni olmagan va Sovet pasportidan foydalanishda davom etgan.
Bu holat internetda tarqalgach, tuman adliya va migratsiya boʻlimlari xodimlari tezkor choralar koʻrdi. 2026-yil 14-mart kuni Onarxol Kubayeva rasmiy ravishda Oʻzbekiston fuqaroligi ID-kartasini oldi. Bu voqea mamlakatda hujjatlar tizimining muammolari va fuqarolarning rasmiy tartibga solinishidagi kamchiliklarni yana bir bor ochib berdi.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston pasportlarining xalqaro reytingdagi oʻrni yaxshilanganligi haqida maʼlumotlar bor. 2025-yil natijalariga koʻra, mamlakat Henley & Partners pasport kuchi indeksida 105 davlat orasida 79-oʻrinni egalladi va fuqarolari 62 mamlakatga vizasiz borish imkoniyatiga ega boʻldi. Biroq, bu yutuqlar bilan birga, hali ham Kubayeva kabi holatlar mavjudligi tizimiy islohotlar zarurligini koʻrsatmoqda.

В Самаркандской области произошёл необычный случай: 53-летняя Онархол Кубаева на протяжении десятилетий проживала с паспортом Советского Союза. Она родилась 21 декабря 1972 года в Нуратинском районе Навоийской области и после замужества в 1992 году переехала в махаллю "Накурт" Пайарыкского района Самаркандской области.
По данным Министерства юстиции Узбекистана, Кубаева из-за семейных обстоятельств и отсутствия условий для оформления документов не обращалась в махаллинские комитеты, органы внутренних дел или ЗАГС. В результате её советский паспорт не был заменён на основной документ гражданина Узбекистана, и она продолжала им пользоваться.
После того как информация распространилась в интернете, сотрудники районных отделов юстиции и миграции приняли необходимые меры. 14 марта 2026 года Онархол Кубаева официально получила ID-карту гражданина Узбекистана. Этот инцидент вновь высветил проблемы в системе документооборота страны и недостатки в официальном учёте граждан.
Параллельно отмечается, что Узбекистан улучшил свои позиции в международном рейтинге паспортов. По итогам 2025 года страна заняла 79-е место из 105 в индексе силы паспортов Henley & Partners, а граждане республики получили возможность посещать 62 страны без визы. Однако наличие подобных случаев, как с Кубаевой, указывает на необходимость дальнейших системных реформ.