Fergana viloyatining Kokand shahrida, 38 yoshli erkak bozor nazoratchisiga hujum qilib, uning o‘ng qulog‘ining bir qismini tishlab olgani uchun uch yil muddatga ozodlikdan mahrum etildi. Kokand shahar sudi aybdorni og‘ir jismoniy shikast yetkazish va yuzining chidab bo‘lmas o‘zgarishiga sabab bo‘lganlikda aybladi.
Voqea 2025-yil oktabr oyida Kokandning "Urganjibog‘" mahallasidagi bozorda sodir bo‘ldi. Bozor nazoratchisi sotuvchilar o‘rtasidagi janjalga aralashishga urinayotganda, uning biri ayol sotuvchining o‘g‘li – somsa sotuvchisi bilan nizo kelib chiqdi. Ayblanuvchi sudda, nazoratchining onasining aravachasiga qo‘pol munosabatda bo‘lganidan g‘azablanganini aytdi.
Sud-tibbiy ekspertiza shikastning yuzning barqaror nuqsoniga olib kelganini va uni tiklash uchun murakkab operatsiya talab qilinishini aniqladi. Jabrlangan shaxsning so‘zlariga ko‘ra, davolanish uchun allaqachon 14 million so‘m sarflangan, keyingi tiklanish esa yana 70 million so‘mga yaqin mablag‘ talab qiladi.
Hukm 2026-yil 13-martda chiqarildi. Sud aybdorga nisbatan kafolat o‘rniga sud zalida qamoqqa olish choralarini qo‘lladi. Bundan tashqari, aybdordan moddiy zararni qoplash uchun 13,7 million so‘m undirildi.
Bu voqea jamiyatda tartibni saqlash va fuqarolarning xavfsizligi masalalarini yana bir bor ko‘tarib chiqardi. Sud jarayoni qonun ustuvorligi va jazo adolatining muhimligini ta'kidladi.

В Ферганской области 38-летний мужчина был приговорен к трем годам лишения свободы за нападение на контролера рынка, в ходе которого он откусил часть правого уха потерпевшего. Кокандский городской суд признал подсудимого виновным в умышленном причинении тяжких телесных повреждений, повлекших неизгладимое обезображивание лица.
Инцидент произошел в октябре 2025 года на рынке в махалле «Урганжибог» в Коканде. Конфликт возник, когда контролер попытался вмешаться в спор между продавцами, и в ситуацию вмешался сын одной из женщин – продавец самсы. На суде обвиняемый пояснил, что разозлился из-за грубого обращения контролера с тележкой его матери.
Судебно-медицинская экспертиза установила, что травма привела к стойкому дефекту внешности, устранение которого возможно только с помощью сложной операции. По словам пострадавшего, на лечение уже было потрачено около 14 миллионов сумов, а дальнейшее восстановление потребует еще порядка 70 миллионов.
Приговор был вынесен 13 марта 2026 года. Суд изменил меру пресечения с залога на содержание под стражей прямо в зале заседания. Кроме того, с осужденного взыскано 13,7 миллиона сумов в счет компенсации материального ущерба.
Этот случай вновь поднял вопросы общественной безопасности и поддержания порядка в общественных местах. Судебный процесс подчеркнул важность верховенства закона и справедливого наказания за насильственные преступления.