Mirzacho‘l tumani jinoyat ishlari bo‘yicha sudi, "Mehrli yulduz" xususiy bolalar bog‘chasida sodir bo‘lgan fojia – hovuzda cho‘kib o‘lgan bolaning o‘limi bo‘yicha ochilgan jinoyat ishini ko‘rib chiqdi. Kun.uz ma’lumotiga ko‘ra, 17-mart kuni chiqarilgan hukmga asosan, bolalar bog‘chasi direktori Mavluda Yo‘qubova va tarbiyachi Zilola Abilqosimova ozodlikdan mahrum qilindi.
Hodisa 2025-yil 24-oktabrda sodir bo‘lgan. Tarbiyachi bolalarni tushlikka olib chiqayotganda, 1,5 yoshli qiz bolani ko‘zdan yo‘qotib qo‘ygan va keyinroq uni hovuzda cho‘kib o‘lgan holda topgan. Bu hol bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 116-moddasi (Kasbiy majburiyatlarini to‘g‘ri bajarmaslik) asosida jinoyat ishi ochilgan.
Sud, "Mehrli yulduz" xususiy bolalar bog‘chasining 66 yoshli rahbari Mavluda Yo‘qubovaga 5 yil ozodlikdan mahrum qilish va 20,6 million so‘m miqdorida jarima jazolari belgiladi. Shuningdek, 38 yoshli tarbiyachi Zilola Abilqosimovaga 3 yil ozodlikdan mahrum qilish jazo tayinlandi.
Sud hukmi hali kuchga kirmagan, tomonlar uni shikoyat qilish huquqiga ega, prokuror esa norozilik bildirishi mumkin. Bu holat bolalar bog‘chalari xavfsizligi va nazorat masalalarini yana bir bor jamoatchilik e‘tiboriga havola qildi.

Суд по уголовным делам Мирзачульского района рассмотрел уголовное дело, возбуждённое по факту трагедии в частном детском саду «Мехрли юлдуз» – гибели ребёнка, утонувшего в бассейне. Согласно приговору, вынесенному 17 марта, с которым ознакомился Kun.uz, заведующая детсадом Мавлуда Якубова и воспитательница Зилола Абилкосимова приговорены к ограничению свободы.
Инцидент произошёл 24 октября 2025 года. Во время вывода детей на обед воспитательница потеряла из виду 1,5-годовалую девочку и спустя некоторое время обнаружила её утонувшей в бассейне. По данному факту было возбуждено уголовное дело по статье 116 Уголовного кодекса Узбекистана (Ненадлежащее исполнение своих профессиональных обязанностей).
Суд назначил руководителю частного детсада «Мехрли юлдуз», 66-летней Мавлуде Якубовой, наказание в виде 5 лет ограничения свободы и оштрафовал её на 20,6 млн сумов. Также воспитательнице детсада, 38-летней Зилоле Абилкосимовой, назначено наказание в виде 3 лет ограничения свободы.
Приговор суда ещё не вступил в законную силу, стороны имеют право обжаловать его, прокурор – принести протест. Этот случай вновь поднял вопросы безопасности и надзора в детских дошкольных учреждениях.