Tailandning Phuket orolida turistik mikroavtobus bilan sodir bo‘lgan halokat natijasida bir o‘zbekistonlik fuqaro halok bo‘ldi, yana to‘rt nafar o‘zbekistonlik jarohat oldi. Halokatda sakkiz nafar rossiyalik ham jabrlangan, ulardan ikkitasi og‘ir holatda. Tailand qonunchiligiga ko‘ra, haydovchiga 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Tailand Jinoyat kodeksining 291-moddasiga binoan, ehtiyotsizlik tufayli odam o‘limiga sabab bo‘lgan haydovchiga 10 yilgacha qamoq jazosi va 200 ming bat (taxminan 618 dollar) miqdorida jarima solinishi belgilangan. Agar haydovchining harakatlari og‘ir jarohatlarga olib kelsa, u uch yilgacha, yengil jarohatlar uchun esa bir yilgacha qamoq jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Tailand sud amaliyotida jazolar jamlanadi, shuning uchun haydovchi bir vaqtning o‘zida halok bo‘lgan yo‘lovchi uchun va boshqa jabrlanuvchilarga yetkazilgan jarohatlar uchun javobgarlikka tortilishi mumkin. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, halokat ertalab soat 4 atrofida, Karon tumanidan Phanga provinsiyasiga ketayotgan avtobus boshqaruvni yo‘qotib, chiroq ustuniga urilganda sodir bo‘lgan.
Yo‘lning metall to‘siqlari avtobus korpusini teshib, saloniga kirib ketgan. So‘roq paytida, 41 yoshli tailandlik haydovchi, sabab sifatida oldinda harakatlanayotgan yuk mashinasi va uning tirkamasining to‘satdan tormozlashi ekanligini aytdi. U to‘siqni chetlab o‘tishga urinib, boshqaruvni yo‘qotgan, lekin haydash paytida uxlamaganini ta’kidladi.
Protokolga ko‘ra, halokat vaqtida barcha yo‘lovchilar xavfsizlik kamarlarini bog‘lagan edi. Avtohalokat bo‘yicha tergov davom etmoqda va haydovchining jazoni aniqlash bo‘yicha yakuniy qaror sud tomonidan qabul qilinadi.

На острове Пхукет в Таиланде продолжается расследование ДТП с туристическим микроавтобусом, в результате которого погибла гражданка Узбекистана, а еще четверо узбекистанцев получили травмы. Среди пострадавших также восемь россиян, двое из них находятся в тяжелом состоянии. По законам Таиланда водителю микроавтобуса может грозить до 10 лет лишения свободы.
Согласно статье 291 Уголовного кодекса Таиланда, неосторожное вождение, повлекшее смерть человека, наказывается лишением свободы сроком до десяти лет и штрафом до 200 тысяч бат (около 618 долларов). Если действия водителя привели к тяжелым травмам, наказание может составить до трех лет лишения свободы, а при легких — до одного года.
В таиландской судебной практике применяется сложение наказаний, поэтому водителю может грозить одновременно срок за смерть пассажира и за причинение тяжелых и легких травм другим пострадавшим. По данным полиции, авария произошла около четырех утра, когда автобус, следовавший из района Карон в провинцию Пханга, потерял управление и врезался в столб освещения.
Металлическое ограждение дороги пробило корпус автобуса и вошло в салон. На допросе водитель, 41-летний гражданин Таиланда, заявил, что причиной стало резкое торможение грузовика с прицепом, двигавшегося впереди. Он попытался объехать препятствие, но не справился с управлением, подчеркнув, что не засыпал за рулем.
В протоколе отмечено, что в момент аварии все пассажиры были пристегнуты ремнями безопасности. Следствие по факту ДТП продолжается, и окончательное решение о наказании водителя будет принято судом.