O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati (O‘zgidromet) ma’lumotlariga ko‘ra, 19-20 mart kunlari mamlakat hududi o‘rtacha issiq va nam havo massalari ta’sirida bo‘ladi. Markaziy va janubi-sharqiy viloyatlarning ayrim tumanlarida yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda. Bugun kunduzi havo harorati +13…+16°, ertasi kuni esa +17…+20° darajasida bo‘lishi prognoz qilinadi.
21 martda mamlakatning ko‘p qismida yog‘in kutilmaydi, faqat Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida kunning ikkinchi yarmida joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Havo harorati +20…+25° darajasiga ko‘tarilishi kutilmoqda, bu esa bahorning to‘liq kirib kelishini anglatadi.
23-24 mart kunlari Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatidan tashqari respublikaning aksariyat hududlarida qisqa muddatli yomg‘ir, shuningdek, momaqaldiroq xavfi mavjud. Kunduzi harorat +20…+25° atrofida, shimol, janub va cho‘l zonasida esa +28° gacha ko‘tarilishi mumkin. Tog‘ oldi va tog‘li hududlarda esa sel va toshqin hodisalari ehtimoli borligi e’lon qilindi, bu esa mahalliy aholi va infratuzilma uchun xavf tug‘dirishi mumkin.
Toshkent shahrida 19 mart kuni kunduzi, 20 mart kuni esa kechasi va ertalab vaqt-vaqti bilan yomg‘ir yog‘ishi mumkin. 19 martda harorat +14…+16°, 20 martda esa +17…+19° bo‘lishi kutilmoqda. 21 martda yog‘in bo‘lmaydi, harorat +21…+23° darajasida bo‘ladi. 23-24 mart kunlari esa qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq kuzatilishi mumkin, kunduzi harorat +20…+25° oralig‘ida bo‘ladi.

По данным Узгидромета, 19-20 марта территория Узбекистана окажется под влиянием умеренно тёплых и влажных воздушных масс. В отдельных районах центральных и юго-восточных областей республики пройдут дожди. Температура воздуха сегодня днём составит +13…+16°, завтра — +17…+20°, что указывает на постепенное потепление в преддверии весны.
21 марта на большей части территории ожидается погода без осадков, лишь по Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областям во второй половине дня местами пройдут дожди. Температура воздуха повысится до +20…+25°, создавая комфортные условия для сельского хозяйства и повседневной жизни, хотя и с риском локальных осадков.
23-24 марта по большинству областей республики, кроме Каракалпакстана и Хорезмской области, местами пройдут кратковременные дожди, возможны грозы. Температура — +20…+25°, по северу, югу и пустынной зоне до +28°. Преобладающая температура ночью — +7…+12°. В предгорных и горных районах возможны селе-паводковые явления, что представляет потенциальную угрозу для инфраструктуры и местных сообществ, требуя повышенной бдительности.
В Ташкенте днём 19 марта, ночью и утром 20 марта временами возможен дождь. Температура 19 марта — +14…+16°, 20 марта — +17…+19°. 21 марта без осадков, температура — +21…+23°. 23-24 марта временами кратковременный дождь, гроза, дневная температура в пределах +20…+25°, что может привести к неудобствам для городского транспорта и пешеходов.