Janubiy Koreyaning BTS guruhi juma kuni toʻrt yil ichida birinchi boʻlgan beshinchi studiyaviy albomi 'ARIRANG'ni chiqardi. Albom 14 trekdan iborat boʻlib, anʼanaviy koreys xalq qoʻshigʻi nomi bilan atalgan va Billboard jurnali tomonidan 'oʻz vataniga maktub' deb taʼriflangan. Guruh aʼzosi Jimin albom chiqishidan oldin: 'Biz oʻz identifikatsiyamiz haqida chuqur oʻyladik va musiqamiz va ijrolarimiz orqali oʻzimizni haqiqiy ifodalash usullarini izladik. Shu jarayonning davomi sifatida, biz faqat koreys aʼzolardan tashkil topgan guruh sifatidagi muhimligimizni qayta koʻrib chiqdik', dedi.
Albom guruh aʼzolarining majburiy harbiy xizmatni 18 oy davomida yakunlagan tanaffusdan keyin chiqarildi. Guruh yangi albomdan qoʻshiqlarni shanba kuni Seulning tarixiy Gwanghwamun maydonida ochiq havoda boʻlib oʻtadigan kontsertda ijro etish rejalashtirgan. Tadbirga 260,000 kishi tashrif buyurishi kutilmoqda, bu esa Seuldagi mehmonxonalarni toʻldirib, dunyoning turli burchaklaridan minglab muxlislarni jalb qilmoqda.
Kontsert Netflix tomonidan 190 ga yaqin mamlakatlarda jonli efirga uzatiladi. Filippindan kelgan Mara Cristia Yao va Rodessa Ericka Bonon kabi muxlislar, shanba kontserti uchun chipta ololmagan boʻlsalar ham, oʻz idoliga yaqin boʻlish uchun Seulda qolishdi. Yao AFP axborot agentligiga: 'Biz shunchaki bu hududga kelamiz. Ertaga oʻzimizni qayerda joylashtirishimizni aniqlayapmiz', dedi. BTS aprel oyida dunyo boʻylab gastrol safarini boshlaydi, bu deyarli uch oy davom etishi kutilmoqda.

Южнокорейская группа BTS выпустила в пятницу свой пятый студийный альбом 'ARIRANG', первый за почти четыре года. Альбом состоит из 14 треков и назван в честь традиционной корейской народной песни, он позиционируется как отражение корней и идентичности группы и был описан журналом Billboard как 'письмо любви к своей родине'. Участник группы Чимин перед релизом заявил: 'Мы глубоко задумались о нашей идентичности — и о том, как лучше всего выразить себя аутентично — во всей нашей музыке и выступлениях. В продолжение этого процесса мы также переосмыслили значимость нашего происхождения как группы, состоящей исключительно из корейских участников'.
Альбом выпущен после перерыва, в течение которого участники прошли обязательную военную службу продолжительностью около 18 месяцев. Группа планирует исполнить песни из нового альбома на открытом концерте на исторической площади Кванхвамун в Сеуле в субботу. Ожидается, что мероприятие соберёт около 260 000 человек, что привело к полной загрузке отелей в Сеуле, поскольку тысячи поклонников со всего мира приезжают, чтобы увидеть BTS вживую.
Концерт будет транслироваться в прямом эфире Netflix примерно в 190 странах. Поклонники, такие как Мара Кристия Яо и Родесса Эрика Бонон с Филиппин, которые не смогли получить билеты на субботний концерт, всё равно остаются в Сеуле, чтобы быть ближе к своим кумирам. Яо рассказала агентству AFP: 'Мы всё равно приедем в этот район. Мы выясняем, где разместиться завтра'. BTS отправится в мировое турне в апреле, которое, как ожидается, продлится почти три месяца.