Toshkent shahrida, 46 yoshli Buxoro viloyati fuqarosi voyaga yetmagan ikki qizga nisbatan jinsiy zo‘ravonlik va huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlariga qarshilik ko‘rsatgani uchun sud jazoladi. Voqea 24-fevral kuni ertalab shahardagi bir bog‘da sodir bo‘lib, aybdor alkogol ta’sirida bo‘lgan holda qizlarni ta’qib qilgan va ularga jinsiy mazmundagi haqoratli so‘zlar aytgan.
Qurbonlar 102 raqamiga qo‘ng‘iroq qilib, politsiyani chaqirishgan. Aybdorni hibsga olish jarayoni ham muammoli bo‘lib, u politsiya bo‘limiga olib borilgach, qonuniy talablarni bajarishdan bosh tortgan, hokimiyat vakillariga noprof so‘zlar ishlatgan va xizmat xonasidan qochishga urinishgan.
Sud ishni ko‘rib chiqib, aybdorning harakatlarini Ma’muriy javobgarlik kodeksining 41-1-moddasi (“Jinsiy zo‘ravonlik”) va 194-moddasining 1-qismi (“Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarishdan bosh tortish”) bo‘yicha sifatlandirdi. Natijada, unga 5 kunlik ma’muriy qamoq jazosi, shuningdek, 5 asosiy hisoblash miqdorida (1,8 million so‘m) jarima solindi va maxsus qabulxonada saqlash uchun 309 ming so‘m undirildi. Jazo muddati 24-martdan boshlab hisoblanadi.

В Ташкенте суд приговорил 46-летнего уроженца Бухарской области за сексуальные домогательства к двум несовершеннолетним девочкам и сопротивление правоохранительным органам. Инцидент произошел утром 24 февраля в одном из городских парков, где обвиняемый, находясь в состоянии алкогольного опьянения, преследовал девочек, выкрикивая в их адрес оскорбления сексуального характера.
Потерпевшие вызвали полицию по номеру 102. Процесс задержания осложнился: после доставки в отделение гражданин отказался выполнять законные требования сотрудников, использовал нецензурную брань в адрес представителей власти и предпринял попытку побега из служебного помещения.
Суд квалифицировал действия обвиняемого по двум статьям Кодекса об административной ответственности: 41-1 (“Сексуальное домогательство”) и часть 1 статьи 194 (“Невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел”). В итоге, ему назначено наказание в виде 5 суток административного ареста, штраф в размере 5 базовых расчетных величин (1,8 миллиона сумов) и взыскано 309 тысяч сумов за содержание в специальном приемнике. Срок отбывания наказания исчисляется с 24 марта.