Toshkent shahrida fuqaroga AQShga borish uchun “biznes viza” rasmiylashtirib berishni va’da qilib, 75 ming AQSh dollarini olgan shaxs huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan qo‘lga olindi. Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti ma’lumotlariga ko‘ra, Sergeli tumani bo‘limi va boshqa organlar hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Sh.A. ismli shaxs fuqaro M.O.ga yuqori lavozimdagi tanishlari orqali viza olishni va’da qilib, pul olayotgan paytda ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Yana bir holatda, Navoiy viloyati Xatirchi tumanida “T.L.” MCHJ rahbari F.Sh. fuqaro J.B.ni Bolgariyaga ishga joylashtirishni va’da qilib, firibgarlik yo‘li bilan 3 ming dollar olgan vaqtida qo‘lga olingan. Departamentning tezkor tadbiri natijasida ushbu shaxs ham jinoyat sodir etayotgan paytda tutib olingan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (Firibgarlik) hamda 28, 211-moddalari (Pora berish) bilan ikki alohida jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan. Tergov harakatlari olib borilmoqda, jinoyatchilarning boshqa qurbonlari borligi ham tekshirilmoqda.
Avvalroq Namangan viloyatida ham fuqarolarni Janubiy Koreya va Latviyaga ishga yuborishni va’da qilib pul olgan konsalting firmalari xodimlari ushlangan edi. Ulardan biri 10 ming dollar talab qilib, 1,5 ming dollar olganida, yana biri esa 2 ming dollar olgan vaqtida qo‘lga tushgan. Bu holatlar mamlakatda chet elga ishga chiqish va vizalar bo‘yicha firibgarlikning keng tarqalganligini ko‘rsatmoqda.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda O‘zbekiston Migratsiya agentligi AQShning USA Farm Labor tashkiloti bilan kelishuv imzolagan edi. Hujjatga ko‘ra, o‘zbekistonliklar Qo‘shma Shtatlardagi fermalarda oyiga o‘rtacha 3500 dollar maosh bilan ishlashlari kutilmoqda. Biroq, ushbu kelishuvning amalga oshishi va fuqarolarning haqiqiy imkoniyatlari haqida savollar qolmoqda, chunki firibgarlik holatlari ko‘payib borayotgani bu sohadagi muammolarni ochib bermoqda.

В Ташкенте задержан гражданин, который пообещал оформить «бизнес-визу» для поездки в США и получил за это 75 тысяч долларов США. Как сообщил Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, в ходе оперативного мероприятия, проведенного совместно отделом Сергелийского района и другими правоохранительными органами, Ш.А. был задержан с вещественными доказательствами в момент получения денег от гражданина М.О., которому он якобы обещал помочь получить визу через знакомых на высоких должностях.
В другом случае, в ходе оперативного мероприятия, проведенного отделом Департамента в Хатирчинском районе Навоийской области, был задержан руководитель ООО «Т.Л.» Ф.Ш., который пообещал гражданину Ж.Б. трудоустройство в Болгарии и мошенническим путем получил 3 тысячи долларов. Правоохранители зафиксировали момент совершения преступления.
По данным фактам возбуждены уголовные дела по статьям 168 (Мошенничество) и 28, 211 (Дача взятки) Уголовного кодекса. Следственные действия продолжаются, также проверяется наличие других потерпевших.
Ранее в Намангане были задержаны сотрудники консалтинговых фирм, которые обещали гражданам трудоустройство в Южной Корее и Латвии за деньги. Один из них требовал 10 тысяч долларов и получил 1,5 тысячи, другой был задержан при получении 2 тысяч долларов. Эти случаи свидетельствуют о распространенности мошенничества в сфере выезда за рубеж и оформления виз.
Напомним, что Агентство по миграции Узбекистана недавно подписало соглашение с американской организацией USA Farm Labor. Согласно документу, граждане Узбекистана смогут работать на фермах в Соединенных Штатах со средней зарплатой 3500 долларов в месяц. Однако остаются вопросы о реализации этого соглашения и реальных возможностях для граждан, учитывая рост мошеннических схем в данной области.