Namangan viloyati hokimligi ma'lumotiga ko'ra, Pap tumanida Arashan Resort nomli yirik turizm majmuasining qurilishi boshlangan. Loyiha 600 gektar maydonda amalga oshirilib, umumiy qiymati 150 million dollarni tashkil etadi. Bu ob'ekt to'liq ishga tushgach, kuniga 2,5 ming, yiliga esa 912 ming sayyohni qabul qilish imkoniyati yaratiladi, shuningdek, 2 mingdan ortiq yangi ish o'rinlari paydo bo'ladi.
Majmua ichida ekologik turizm zonalari, ekstremal va tog' turizmi infratuzilmasi, gastronomik turizm markazlari, sayohat va madaniy dam olish joylari, rekreatsion va sog'lomlashtirish zonalari tashkil etiladi. Bundan tashqari, tematik parklar, chang'i majmualari, ziplaynlar, restoran va kafelar, ochiq osmon ostidagi kinoteatr, ekobozor, bolalar va sport maydonchalari, shuningdek, termal suvli basseynlar qurilishi rejalashtirilgan.
Loyiha yaponiyalik Nippon Global Education and Assessment kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Bu hamkorlik Namangan viloyatining turizm salohiyatini oshirish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga qaratilgan bo'lsa-da, loyihaning uzoq muddatli iqtisodiy samaradorligi va atrof-muhitga ta'siri kabi muammolar hali aniq emas. Turizm rivojlantirish dasturlari ko'pincha mahalliy iqtisodiyotga sezilarli darajada ta'sir ko'rsatmay qolishi mumkin.

По информации хокимията Наманганской области, в Папском районе началось строительство крупного туристического комплекса Arashan Resort. Проект реализуется на площади 600 гектаров, его общая стоимость составляет 150 миллионов долларов. После полного запуска объекта появится возможность принимать 2,5 тысячи туристов в день и 912 тысяч в год, а также создать более 2 тысяч новых рабочих мест.
В рамках комплекса будут организованы зоны экологического туризма, инфраструктура для экстремального и горного туризма, центры гастрономического туризма, места для путешествий и культурного отдыха, рекреационные и оздоровительные зоны. Кроме того, планируется строительство тематических парков, горнолыжных комплексов, зиплайнов, ресторанов и кафе, кинотеатра под открытым небом, экорынка, детских и спортивных площадок, а также бассейнов с термальной водой.
Проект реализуется в сотрудничестве с японской компанией Nippon Global Education and Assessment. Это партнёрство направлено на повышение туристического потенциала Наманганской области и привлечение иностранных инвестиций, однако вопросы долгосрочной экономической эффективности и экологического воздействия проекта остаются неясными. Программы развития туризма часто могут не оказывать существенного влияния на местную экономику.