O‘zbekistonning Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanida hayvonlarga nisbatan shafqatsizlik qilgan ikki kishi jazolandi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda, 1993 va 1996-yillarda tug‘ilgan ikki erkak mushuklarni tepgani va pnevmatik quroldan otgani ko‘rsatilgan. Voqea 2025-yil dekabr oyida, tumanning "Yangiqo‘rgon" mahallasidagi bir mehmonxonada sodir bo‘lgan.
Videolarda bir erkak mushukni tepib, u harakatsiz qolgach, xonadan olib chiqqani, ikkinchisi esa qurol bilan hayvonlarga qarata bir necha o‘q uzgani ko‘rinadi. Shuningdek, mushukning tanasi arqondan osilgan holatda tasvirlangan. Bu holat keng jamoatchilik noroziligini keltirib chiqardi va huquqni muhofaza qilish organlarining tezkor aralashuviga sabab bo‘ldi.
Toshkent viloyati Ichki ishlar boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil 27-dekabrda sodir bo‘lgan voqea bo‘yicha aybdorlar aniqlandi. Ularga nisbatan ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi materiallar tuzilib, sudga yuborildi. Aybdorlar dam olish zonasi xodimlari bo‘lib, ular 111-moddaga (hayvonlarga nisbatan shafqatsizlik) va 220-1-moddaga (qurol bilan noqonuniy ishlash) muvofiq jazolandi.
2026-yil 26-martdagi sud qarori bilan 33 yoshli M.Sh. 15 kunlik, 30 yoshli A.A. esa 10 kunlik ma’muriy qamoq jazosiga hukm qilindi. Huquqni muhofaza qilish organlari hayvonlarga nisbatan shafqatsizlik uchun javobgarlik nazarda tutilganligini va bunday harakatlarni takrorlash og‘irroq jinoiy javobgarlikka olib kelishi mumkinligini eslatdi.
Oldinroq ma’lum qilinganidek, 2025-yilning birinchi yarim yilida hayvonlarga nisbatan shafqatsizlik uchun 34 kishi javobgarlikka tortilgan. Bu holat hayvonlar huquqlarini himoya qilish va bunday jinoyatlarga qarshi kurashning dolzarbligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Бостанлыкском районе Ташкентской области двое мужчин были привлечены к ответственности за жестокое обращение с животными. В социальных сетях распространились видеозаписи, на которых зафиксировано, как двое мужчин, 1993 и 1996 годов рождения, пинали кошек и стреляли в них из пневматического оружия. Инцидент произошел в декабре 2025 года в одной из гостиниц махалли «Янгикурган».
На кадрах видно, как один из мужчин наносит удары кошке в помещении, после чего животное перестает двигаться, и его выносят из комнаты. Второй мужчина производит несколько выстрелов из оружия в сторону животных, а также запечатлено тело кошки, подвешенное на веревке. Эти действия вызвали широкое общественное возмущение и привлекли внимание правоохранительных органов.
По данным Главного управления внутренних дел Ташкентской области, участники происшествия, произошедшего 27 декабря 2025 года, были установлены. В отношении них оформлены материалы по статьям 111 (жестокое обращение с животными) и 220-1 (незаконное обращение с оружием) Кодекса об административной ответственности и направлены в суд.
Решением суда от 26 марта 2026 года 33-летнему М.Ш. назначен административный арест сроком 15 суток, а 30-летнему А.А. — 10 суток. Власти напомнили, что за жестокое обращение с животными предусмотрена ответственность, а повторное совершение подобных действий может повлечь уголовную ответственность.
Ранее сообщалось, что в первом полугодии 2025 года к ответственности за жестокое обращение с животными были привлечены 34 человека. Этот случай подчеркивает актуальность проблемы защиты прав животных и необходимость усиления борьбы с такими преступлениями.