O‘zbekistonda hayvonlarga qarshi shafqatsizlik uchun jazolarni qattiqlashtirishni talab qiluvchi petitiyani qo‘llab-quvvatlovchilar soni 4 000 ga yaqin kishiga yetdi. Faollar, so‘nggi vaqtlarda ko‘chada yashovchi mushuk va itlarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari ko‘payganligi sababli, qonunchilikni qayta ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidlamoqda.
Tashabbus mualliflari, jamoatchilik va OAV e’tibori qattiqroq javobgarlik choralarini joriy etishga va yangi hayvonlarga shafqatsizlik holatlarini oldini olishga yordam berishini umid qilmoqda. Ularning fikricha, hujjatni qo‘llab-quvvatlovchilar sonining o‘sishi respublika aholisi uchun muammoning jiddiyligini tasdiqlaydi.
Petitiyada bunday jinoyatlarni ma’muriy javobgarlikdan jinoiy javobgarlikka o‘tkazish taklif etilmoqda. Buning sababi sifatida mamlakatning turli hududlarida sodir bo‘lgan hayvonlarni ommaviy zaharlash va o‘ldirish holatlari ko‘rsatilmoqda. Hozirgi vaqtda aybdorlarga faqat 10 dan 15 kungacha qamoq jazosi qo‘llaniladi, bu esa hayvonlarni himoya qiluvchilarning ta’kidlashicha, qilingan ishning og‘irligiga mos kelmaydi va qonunbuzarlarni to‘xtatmaydi.
Hujjatda, shuningdek, hayvonlarga nisbatan jazosiz shafqatsizlik butun jamiyatda tajovuzkorlikning o‘sishiga olib kelishi mumkinligi ta’kidlanmoqda. Mualliflar, himoyasiz mavjudotlarga nisbatan rahm-shafqatning yo‘qligi kelajakda odamlar xavfsizligi uchun potentsial tahdid bilan bog‘liqligini ko‘rsatadigan tadqiqotlarga havola qilmoqda.

В Узбекистане число сторонников петиции за ужесточение наказания за жестокое обращение с животными приблизилось к 4 000 человек. Активисты настаивают на необходимости пересмотра законодательства из-за участившихся случаев расправы над бездомными кошками и собаками в последнее время.
Авторы инициативы рассчитывают, что внимание общественности и СМИ поможет внедрить более строгие меры ответственности и предотвратить новые факты живодерства. По их мнению, рост числа сторонников документа подтверждает серьезность проблемы для жителей республики.
В петиции предлагается перевести подобные преступления из административных в уголовные. Поводом для этого стали недавние случаи массовых отравлений и убийств животных в разных регионах страны. В настоящее время виновным грозит лишь от 10 до 15 суток ареста, что, по мнению зоозащитников, не соответствует тяжести содеянного и не останавливает нарушителей.
В документе также подчеркивается, что безнаказанная жестокость по отношению к животным может привести к росту агрессии в обществе в целом. Авторы ссылаются на исследования, которые связывают отсутствие сочувствия к беззащитным существам с потенциальной угрозой безопасности людей в будущем.