Namangan viloyati, Yangiqo‘rg‘on tumanidagi 8-umumiy o‘rta ta’lim maktabining 53 yoshli o‘qituvchisi 13 yoshli o‘quvchiga nisbatan zo‘rlik bilan jinsiy ehtiyojni qondirishda gumon qilinib, jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Gumonlanuvchi o‘qituvchi hozirda hibsga olingan va sud tomonidan qamoq jazosi sifatida qamoqqa olish choralari qo‘llanildi.
Tergov Yangiqo‘rg‘on tumani Ichki ishlar bo‘limiga 28-mart kuni tuman aholisidan kelgan ariza asosida boshlangan. Arizachi o‘zining 13 yoshli qiziga nisbatan o‘qituvchi tomonidan jinoyat sodir etilganligini da’vo qilgan. Bu voqea maktab ichida sodir bo‘lganligi haqida ma’lumot berilgan.
Tergov ishlari O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 119-moddasining 4-qismi (14 yoshga yetmagan shaxsga nisbatan zo‘rlik bilan jinsiy ehtiyojni qondirish) bo‘yicha olib borilmoqda. O‘zbekiston Bolalar ombudsmani bu holatni shaxsiy nazorat ostiga olgan va jabrlanuvchi bolaning protsessual huquqlarini ta’minlashni kuzatmoqda.
Bu voqea O‘zbekistonda bolalarga nisbatan jinsiy zo‘ravonlik muammosini yana bir bor ko‘rsatib berdi. Oldingi oylarda Angren shahar sudi to‘rt nafar shaxsni voyaga yetmagan qizga nisbatan guruhli va takroriy zo‘ravonlikda ayblab, ularni aybdor deb topgan edi. Ushbu sud jarayoni jabrlanuvchining huquqlarini himoya qilish maqsadida yopiq rejimda o‘tkazilgan.

В Янгикурганском районе Наманганской области возбуждено уголовное дело в отношении 53-летнего учителя общеобразовательной школы № 8, подозреваемого в совершении насильственных действий сексуального характера в отношении 13-летней ученицы шестого класса. Подозреваемый в настоящее время задержан, и суд избрал в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу.
Расследование начато на основании заявления жителя района, поданного в органы внутренних дел 28 марта. Заявитель сообщил, что учитель совершил преступление в отношении его дочери, причём инцидент произошёл в стенах школы. Это вызвало серьёзную озабоченность у местных властей и общественности.
Следствие ведётся по части 4 статьи 119 Уголовного кодекса Узбекистана (насильственное удовлетворение половой потребности в отношении лица, не достигшего 14 лет). Детский омбудсмен Узбекистана взял ситуацию под личный контроль, следя за обеспечением процессуальных прав пострадавшего ребёнка, что подчёркивает системные проблемы в защите несовершеннолетних.
Этот случай вновь высветил проблему сексуального насилия над детьми в Узбекистане. Ранее Ангренский городской суд вынес приговор по делу о групповом и многократном насилии над несовершеннолетней, где все четверо подсудимых были признаны виновными. Судебные заседания по тому делу проходили в закрытом режиме из-за тяжести преступления и необходимости защиты прав пострадавшей, что указывает на сохраняющиеся вызовы в борьбе с такими преступлениями.