Namangan viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, 28-mart kuni Yangiqo‘rg‘on tumani ichki ishlar organlariga mahalliy aholidan birining voyaga yetmagan farzandiga nisbatan noqonuniy harakatlar to‘g‘risida murojaat kelib tushgan. Bola 8-umumiy o‘rta ta’lim maktabida o‘qiyotgan.
Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 119-moddasining 4-qismi (14 yoshga yetmagan shaxsga nisbatan tabiiy bo‘lmagan shaklda jinsiy ehtiyojni zo‘rlik bilan qondirish) asosida jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Gumon qilinayotgan shaxs protsessual tartibda qamoqqa olingan va unga qamoq jazosi sifatida hibsga olish choralari qo‘llanilgan.
Hozirgi vaqtda har tomonlama va obyektiv tergov harakatlari olib borilmoqda. Qo‘shimcha ma’lumotlar belgilangan tartibda e’lon qilinishi haqida xabar berilmoqda. Bu voqea jamiyatda voyaga yetmagan bolalarni himoya qilish va jinoyatchilarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rish zarurligini yana bir bor ta’kidladi.

По данным пресс-службы Управления дошкольного и школьного образования Наманганской области, 28 марта в органы внутренних дел Янгикурганского района поступило обращение от местного жителя о незаконных действиях в отношении его несовершеннолетнего ребёнка, обучающегося в 8-й общеобразовательной школе.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 119 (Насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме, совершенное в отношении лица, не достигшего 14 лет) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Подозреваемое лицо задержано в процессуальном порядке, к нему применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
В настоящее время проводятся всесторонние и объективные следственные действия. Сообщается, что дополнительная информация будет опубликована в установленном порядке. Этот инцидент подчеркивает важность защиты несовершеннолетних и строгих мер в отношении преступников в обществе.