Toshkent shahrining Sergeli tumanida, 30-mart kuni soat 17:50 atrofida, “Yangi Sergeli” ko‘chasida og‘ir transport hodisasi yuz berdi. “Toshshahartransxizmat” kompaniyasining xabar berishicha, 104-marshrut bo‘yicha harakatlanayotgan Saz LE 60 modeli, 01 845 ZJA davlat raqamli avtobusi haydovchisi, tartibga solinmagan piyodalar yo‘lagidan o‘tayotgan odamlarga yo‘l bermagan.
Videoyozuvda ko‘rinishicha, piyodalar yo‘lagida allaqachon bola bilan birga ayol bor edi, ular yo‘lni kesib o‘tayotgan va tezlikni oshirgan. Ularning oldida videoregistrator o‘rnatilgan avtomobil to‘xtagan, ammo qo‘shni qatorda avtobus to‘xtamasdan o‘tib ketgan. Avtobus o‘tayotganda, ayolning qo‘lidan narsalar tushib qolgan. Hodisa natijasida jarohatlar haqida ma’lumot berilmagan, ammo piyodaning mobil telefoni va boshqa shaxsiy buyumlari yerga tushgan.
“Toshshahartransxizmat” ma’lumotlariga ko‘ra, haydovchi 1967-yilda tug‘ilgan bo‘lib, umumiy 15 yillik ish tajribasiga ega, shundan 3 yil ushbu kompaniyada ishlagan. Hodisa kompaniya rahbariyati, mas’ul xodimlar va Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi (UBDD) vakillari ishtirokida ko‘rib chiqilgan.
Tekshiruv natijalariga ko‘ra, haydovchi bilan mehnat shartnomasi bekor qilingan. Shuningdek, UBDD xodimlari tomonidan hodisa qonuniy tartibda rasmiylashtirilgan. Kompaniya barcha haydovchilarga yo‘l harakati qoidalarini qat’iy rioya qilish va piyodalar ehtiyotkorligini talab qilish haqida eslatma bergan.
Bu voqea Toshkent shahrida transport xavfsizligi masalalarining dolzarbligini yana bir bor ko‘rsatdi. Rasmiylar bunday holatlarni oldini olish uchun qat’iy choralar ko‘rish zarurligini ta’kidlamoqda.

В Сергелийском районе Ташкента 30 марта около 17:50 произошёл инцидент с участием автобуса и пешеходов. Как сообщили в компании «Тошшахартрансхизмат», водитель автобуса Saz LE 60 с государственным номером 01 845 ZJA, следовавшего по маршруту №104, не уступил дорогу пешеходам, переходившим проезжую часть по нерегулируемому пешеходному переходу на улице «Янги Сергели».
Согласно видеозаписи, на переходе уже находились женщина с ребёнком, которые ускорили шаг при приближении транспорта. Перед ними автомобиль с видеорегистратором остановился, однако автобус проехал по соседней полосе без остановки. В момент проезда у женщины из рук выпали личные вещи, включая мобильный телефон. О травмах в результате инцидента не сообщается, но инцидент вызвал общественный резонанс из-за нарушения правил дорожного движения.
Водитель, 1967 года рождения, имеет общий трудовой стаж 15 лет, из которых 3 года работал в «Тошшахартрансхизмат». Инцидент был рассмотрен с участием руководства компании, ответственных сотрудников и представителей Управления безопасности дорожного движения (УБДД).
По итогам проверки трудовой договор с водителем был расторгнут. Также случай оформлен сотрудниками УБДД в установленном порядке. Компания напомнила всем водителям о необходимости строгого соблюдения ПДД и внимательного отношения к пешеходам, подчеркнув важность мер по предотвращению подобных ситуаций.
Этот инцидент вновь актуализировал вопросы безопасности дорожного движения в столице Узбекистана, где подобные нарушения периодически становятся причиной общественного обсуждения и критики со стороны властей.