Surxondar viloyati Denov tumanidagi Oqtom mahallasida joylashgan avtomobillarga suyultirilgan gaz quyish shoxobchasida 7-aprel kuni ertalab portlash va yong‘in sodir bo‘ldi. Favqulodda vaziyatlar vazirligi (FVV) xabariga ko‘ra, hodisa soat 08:24 da 112 tizimiga kelib tushgan xabardan so‘ng aniqlangan. Yong‘in, “KamAZ” propan gaz tashuvchi maxsus avtomobildan sig‘imga gaz quyish jarayonida sodir bo‘lgan portlash natijasida kelib chiqqan.
Yong‘in oqibatida 2 nafar fuqaro yengil kuyish jarohatlarini olgan. FVV ma’lumotlariga ko‘ra, bir kishi 10 foiz, ikkinchisi esa 3-4 foiz darajada tan jarohati olgan, ammo ularning sog‘lig‘iga xavf yo‘q va ahvoli yaxshi. Halok bo‘lganlar haqida ma’lumot berilmagan, bu hodisaning insoniy qurbonlarsiz cheklanganligini ko‘rsatadi.
Dastlabki tekshiruvlar shuni ko‘rsatadiki, portlashning sababi maxsus avtomobildan propan gazini bo‘shatish vaqtida texnologik jarayonning buzilishi bo‘lishi mumkin. Voqea joyiga viloyat FVV rahbar xodimlari, Denov tumani Ichki ishlar bo‘limi, Sog‘lomlashtirish va sanitariya bo‘limi, shuningdek, “Hududgazta’minot” rahbar va xodimlari chiqishgan. Ular hodisaning aniq sabablarini aniqlash va kelajakda bunday holatlarning takrorlanishining oldini olish uchun tergov ishlarini olib bormoqda.
Bu voqea Surxondar viloyatida xavfli moddalar bilan ishlashda xavfsizlik choralarini qat’iy rioya qilishning ahamiyatini yana bir bor ta’kidladi. Rasmiylar bunday insidentlarni oldini olish uchun qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rish zarurligini tan olishdi, bu esa mintaqada infratuzilma va texnologik standartlarga e’tiborni kuchaytirishga olib kelishi mumkin.

В Сурхандарьинской области, в Денауском районе, на заправочной станции для автомобилей со сжиженным газом в махалле Октом произошел взрыв и пожар утром 7 апреля. По сообщению Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС), инцидент был зафиксирован после поступления сигнала в систему 112 в 08:24. Пожар возник в результате взрыва, произошедшего во время заправки емкости пропаном из специального автомобиля «КамАЗ».
В результате пожара два гражданина получили легкие ожоговые травмы. По данным МЧС, один человек получил травмы на 10% тела, другой — на 3-4%, но их здоровью ничего не угрожает, и состояние удовлетворительное. О погибших не сообщается, что указывает на ограниченный характер инцидента без человеческих жертв.
Предварительные проверки показывают, что причиной взрыва могло стать нарушение технологического процесса при сливе пропана из специального автомобиля. На место выехали руководители областного МЧС, Денауского районного отдела внутренних дел, отдела здравоохранения и санитарии, а также руководство и сотрудники «Худудгазтаъминот». Они проводят расследование для установления точных причин происшествия и предотвращения подобных случаев в будущем.
Этот инцидент вновь подчеркнул важность строгого соблюдения мер безопасности при работе с опасными веществами в Сурхандарьинской области. Официальные лица признали необходимость принятия дополнительных мер для предотвращения таких происшествий, что может привести к усилению внимания к инфраструктуре и технологическим стандартам в регионе.